Rektör Şevli ÜNİDAP 5. Dönem Toplantısı’na Katıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla gerçekleştirilen 5. Doğu Anadolu Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) Toplantısı’na katıldı.
 Tarih: 06-01-2022 09:12:26
Rektör Şevli ÜNİDAP 5. Dönem Toplantısı’na Katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP) ve birlik üyesi üniversiteler arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, proje, toplumsal hizmet, bölgesel kalkınma ve ihtiyaç duyulan diğer konular üzerinde iş birliği yapmak amacıyla yapılan toplantı, Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi.

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Erol Özvar, ÜNİDAP’ın Doğu Anadolu Bölgesi’nin kalkınma çabalarını akademik düzeyde desteklemek ve akademik bilgi ve tecrübeyi, sahada kalkınma çabaları ile birleştirmek üzere kurulduğunu ifade ederek sözlerine başladı.

“Üniversitelerin en önemli misyonlarından biri de topluma hizmettir”

Üniversitelerin eğitim ve araştırmanın yanı sıra en önemli misyonlarından birinin de topluma hizmet olduğunu belirten Prof. Dr. Erol Özvar,“toplum yararına hizmet üreten üniversiteler, yaptıkları araştırmalar ile bir yandan bilimsel bilginin ve yeniliklerin peşinde koşarken diğer yandan da ürettikleri bilgi birikimi ve tecrübelerin olumlu etkileriyle ülkenin ve bölgenin refahına katkı sağlar. Benzer şekilde, ülkenin ve bölgenin iş dünyasında duyulan nitelikli iş gücü ihtiyacını yürüttükleri eğitim faaliyetleri ile karşılamaya çalışır. Son yıllarda meydana gelen iklim değişiklikleri ve çevre felaketleri sebebiyle üniversitelerden, bulundukları tabii muhitin muhafazasında ve ıslah edilmesinde gayretler beklenmektedir. Kısacası, üniversitelerimiz, bütün fonksiyonları ve paydaşlarıyla birlikte içinde bulundukları bölgenin yaşam kalitesinin iyileştirilmesine ve artırılmasına hizmet eden kurumlardır. DAP Bölgesi’ndeki her bir ilimizin üniversitesi nitelikli bilgi üreten yetişmiş öğretim elemanı kadrosu ile işte bu hedefe yakın gelecekte ulaşmamızda en büyük pay sahibi olacaktır.” şeklinde konuştu.

 

“Üniversitelerin bölgesel kalkınmaya katkılarıyla ilgili literatürleri oldukça geniş”

Üniversitelerin bölgesel kalkınmaya olan katkıları ile ilgili oldukça geniş bir literatürün olduğunu belirten YÖK Başkanı Özvar, üniversitelerin rollerini ortaya koyan bazı yaklaşımları katılımcılar ile paylaştı.

 

'Girişimci Üniversite Modeli'

Bu yaklaşımlardan ilkinin 'Girişimci Üniversite Modeli' olduğunu ifade eden Başkan Özvar, “bu modele göre, üniversiteler spin-off, patent ve lisanslama aracılığıyla bilginin ticarileşmesinde aktif rol alarak bölgesel refaha önemli katkılar sunmaktadırlar. Bilhassa bu işlevi, araştırma kapasitesinin zengin ve araştırmacı profilinin yüksek olduğu yükseköğretim kurumlarının yerine getirebildiği söylenebilir.” sözlerini kullandı.

 

'Bölgesel İnovasyon Sistemleri (RIS)'

İkinci bir yaklaşımın da 'Bölgesel İnovasyon Sistemleri (RIS)' yaklaşımı oldu-ğunu aktaran Özvar, “bu yaklaşım, üniversiteleri etkileşimli inovasyon süreçlerinin temel aktörü olarak tanımlar. Buna göre, üniversiteler bulundukları bölgenin bilgi altyapısının inşa edici unsurlarıdır. Bu yaklaşım, üniversitelerin diğer paydaşlarıyla etkileşimleri ve bu etkileşimlerin bölgesel sistemik inovasyona nasıl öncülük ettiği üzerinde odaklanmıştır. Yine bu yaklaşıma göre, önemli bilgi üreticileri olan üniversiteler, bölgesel düzeyde inovasyon-üretim yelpazesinde köprü rolü oynayabilir.” vurgusu yaptı.

'Odaklanmış Üniversite Yaklaşımı'

Bu alandaki bir diğer yaklaşımın ise 'Odaklanmış Üniversite Yaklaşımı' olduğunu söyleyen Prof. Dr. Erol Özvar,“Odaklanmış üniversite, doğrudan bölgesel kimliği şekillendiren üniversite olarak algılanır. Bu yaklaşıma göre üniversiteler, bölgesel odaklı programlar, yerel öğrenci alımı ve mezunların tutulması yoluyla öğretim faaliyetlerini bölgesel ihtiyaçlara göre düzenleyebilirler." ifadelerini kullandı.

 

ÜNİDAP Toplantısı’na ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, gerçekleştirilen toplantının çıktılarının bölge için hayırlı olmasını diledi.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın başkanlığında düzenlenen ÜNİDAP 5. Dönem Toplantısı’na; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin yanı sıra Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kulve DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen katıldı.

Toplantı, rektörlerin konuya ilişkin görüş, dilek ve önerilerini sunmalarıyla son buldu.

  Editör: Vandahaber   Kaynak: Editör
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EĞİTİM Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI