Mavi Balina’dan sonra ‘SimSimi’ tehlikesi!

Çocuklara yönelik SimSimi isimli uygulamada, kendini çocuk olarak tanıtan yetişkinlerin olduğu ortaya çıktı. Uygulama çocukları cinsel içerikli mesajlara, tehditlere ve şantajlara maruz bırakabiliyor. Uzmanlar aileleri bu noktada uyarıyor.

Mavi Balina’dan sonra ‘SimSimi’ tehlikesi!
Yayınlama: 18.04.2024
Düzenleme: 18.04.2024
A+
A-

Mavi Balina’dan sonra çocuklar için yeni tehlike ‘SimSimi’ uygulaması oldu. Çocuklara yönelik uygulamada, kendini çocuk olarak tanıtan yetişkinlerin çoğunlukta olduğu ortaya çıktı. SimSimi adlı yapay zeka uygulamasında, küçük yaştaki çocuklar cinsel içerikli mesajlara, tehditlere ve şantajlara maruz bırakılabiliyor.

Mavi Balina’dan sonra ‘SimSimi’ tehlikesi!

SimSimi, yapay zeka teknolojisi kullanarak kullanıcılarla konuşuyor ve sohbet ediyor. Ancak içeriğinde çocuklar için uygun olmayan diyaloglar bulunuyor ve konum özelliği sayesinde kullanıcıların adreslerini öğrenebiliyor. SimSimi’nin ebeveynleri paniğe sürüklediği bazı şikayetlerde, çocukların cinsel içerikli mesajlara maruz kaldığı ve hatta tehdit edildiği belirtiliyor. Bu durum, çocukların güvenliğini tehlikeye sokuyor ve aileler için büyük bir endişe kaynağı oluşturuyor.

 

Haber7 Sosyal Medya Uzmanı Barış Güngör, uygulamaya 14 yaşındaki bir kız çocuğu olarak kaydolduğu an itibariyle yüzlerce pedofili içerikli mesajlar aldığını anlattı. Çocuklar için tehlikenin üst düzey olduğu uygulamada farklı kullanıcılardan gelen peş peşe kan dondurucu teklifler ‘pedofili bu uygulamada kol geziyor’ dedirtti.

Mavi Balina’dan sonra ‘SimSimi’ tehlikesi! Hedefinde çocuklar var…

KAN DONDURAN ‘PEDOFİLİ’ TEKLİFLER

Uygulamanın mesajlaşma kısmından birbirine rahatça mesaj gönderebilen taraflar arasında 18 yaş altındaki çocuklardan müstehcen fotoğraflar isteyenler bulunuyor.

Mavi Balina’dan sonra ‘SimSimi’ tehlikesi! Hedefinde çocuklar var…

Uygulamayı 14 yaşındaki kız çocuğu profiliyle kullanmaya başladığından itibaren,  kısa sürede onlarca cinsel içerikli, sapkın teklif içerikli mesaj geldiğini söyleyen Haber7 Sosyal Medya Uzmanı Barış Güngör, kullanıcıların fotoğraf konusunda ısrarcı olduğunu ifade etti. Android ve İOS marketleri üzerinden 100 milyonlarca kez indirildiği görülen uygulamanın ebeveynleri paniğe sürükledi.

Mavi Balina’dan sonra ‘SimSimi’ tehlikesi! Hedefinde çocuklar var…

Uygulamanın yapay zekası çocuklar için çok tehlikeli olsa da asıl tehlike yaşını küçük gösteren kullanıcılarda. Uygulama kullanıcıları arasında pedofili kişi sayısının fazla olduğu iddia ediliyor. Birçok kullanıcı reşit olmayan çocuklardan, fotoğraf veya ev adresi istiyor. Hatta bazı kullanıcılar çocuklara buluşma teklif ediyor.

ÇOCUKLARIMIZI NASIL KORUMALIYIZ?

Uzmanlara göre, aileler çocukların hangi sosyal medya uygulamalarında gezindiğini ve kısıtlamalar koyabildiği programların olduğunu ifade ederek psikolojilerinde bir değişiklik olup olmadığını yakından takip etmesi gerektiğini söylüyor.

 

haber7

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.