Z kuşağı bekleyen tehlike!  Körlük salgını başlıyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucunda ortaya çıkan sonuçlar bilim insanlarını endişelendirdi. Gözle ilgili sorun yaşayan çocukların sayısında görülen artış özellikle son dönemlerde gündem olan “Körlük Salgını”nı gündeme getirdi. Peki Körlük salgını nedir? Türkiye’de körlük salgını var mı? Körlük salgını neden artıyor?

Z kuşağı bekleyen tehlike!  Körlük salgını başlıyor
Yayınlama: 26.04.2024
A+
A-

Tüm dünya son zamanlarda İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarını konuşuyor. Yapılan araştırmaların sonucuna göre; özellikle son 20 yılda tüm dünya genelinde çocukluk çağı miyop görme bozukluğunun ciddi oranda arttığı gözler önüne seriliyor. Teknoloji kullanımının fazlalaşmasıyla özellikle ekran başında aşırı zaman geçirme sıklığının artması, Z kuşağının yetişme çağında hayati önem taşıyan doğal ışıktan mahrum kalmasına ve bunun da görme yetileri üzerinde uzun vadede yıkıcı bir etki oluşturmasına sebep oluyor.

 

Miyop salgını başladı

Son yıllarda tablet, telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin bütünüyle hayatımıza girmesiyle özellikle gözlerle ilgili yaşanan sağlık sorunlarında büyük bir artış olduğu gözlemleniyor. Uzun süre teknolojik aletlere maruz kalmak; göz yorgunluğu, kuru göz ve uzun vadede miyopi gibi görme yeteneğinde azalma sorunlarını da beraberinde getiriyor.

 

Körlük salgını nedir

Özellikle yeni nesillerin eski kadar dışarı çıkmadığı ve teknolojik aletlerle çok daha sık beraber olduklarından dolayı günümüzde oldukça hızlı yayılım gösteren körlük salgını; çocukların yaşlandıkça tüm sağlık sistemlerini tehdit edebilecek bir rahatsızlıktır. Uzmanlar, uzun süre ekrana maruz kalan ve gelişimleri için hayati önem taşıyan doğal ışığı kaçıran çocukların, ileriki zamanlarda görüş yeteneği üzerinde uzun vadede yıkıcı bir etki oluşturma potansiyeline sahip olan körlük salgını ile karşı karşıya olduklarının altını çiziyor.

ÇOCUKLAR YETERLİ DOPAMİN ALAMIYOR

Uzmanlar, özellikle ergenlik döneminde kapalı mekanlarda bilgisayar başında kalan çocukların yeterli dopamin alamadıklarını ve bunun da gözlerine zarar verdiğini ifade ediyor. Yüzden birkaç santim uzaklıkta tutulan telefon veya tabletlerin de miyop ve uzağı görememeye neden olabileceğinin de altı sıklıkla çiziliyor.

 

Z kuşağını bekleyen büyük salgın

“KÖRLÜĞE KADAR GİDEBİLİYOR”

Uzmanlar Çin’in bazı bölgelerinde miyopluk oranının yüzde 30’dan yüzde 95’e ve üzerine çıktığını gözlemlerken, araştırmalar kötü miyop vakalarının, körlüğün önde gelen nedeni olan “makula dejenerasyonuna” yakalanma olasılığını yüzde 41 artırdığını ileri sürüyor.

Kaynak: İlknur Gülmek Yasemincom

Kaynak: İHA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.