Mustafa Işık
  31-07-2018 17:09:00

Hüzün Yürekte Demler

ya gündüzler olmasaydı.. hep gece kalsaydı vakitler...

 

Sana içimdeki gökyüzünü terk eden kuşların bıraktığı hüznün şiirini yazacağım, diyordum nicedir. Oysa biriktirdiğim özlemi okşar gibi okşardım göğün yanağını. Dudaklarımda resmettiğin tebessüm, acısını çektiğimiz şeylerin toplamıydı ama kimseye bunu anlatamazdım.

 En çok da önümüze upuzun bir yol gibi yürünmeyi bekleyen geçmişimizden bahsettiğimde bana öyle bir bakardınız ki ellerime yumak yumak çiğ taneleri düşürürdü seherin sesi.

Şiir, yorumlarını yapamadığımız rüyalarımızdır, derdi bilgenin biri. Belki bundandı geceler erken çekerdi elini eteğini, eksik bir nazarla. Ne yapsam da nafile, yüreğimi sarmaya yetmezdi hiçbir özlem.

Sensizliği sessizce dillendirecektim, rüzgâr söndürmesin diye mumları, kalbimin kirini sulardan sakındıracaktım. Belki de aylarca yüzümü bile yıkamayacaktım. Gecenin gölgesine gözkapaklarımı gölge yapacaktım.

Sakındırdığım bir mum gibi alevinden tükenecektim en sonunda, yanışında resmedecektin ölümümün munis yanını. Van Gölü’nün kokusunun çiçek kokularına kardeş olduğu serin bir ilkbahar sabahı… Kör, sağır, dilsizmişim gibi bir köşede kendi sessizliğime gömülmüşken, göğsümün tam ortasına bir ağaç oturmuş gibi ellerim ve kollarım sayısızca uzanacaktı dört bir yana.

Nakış nakış hüzün, kirli bir mendil gibi avluya serili yüreğime misafirken, gökyüzüne keder taşıyan o bakışların sanki bakır levha gibi örtecekti üstümü. Yorgun ıslığımı bulutlara duyuramayacaktım. Upuzun bir kıyının kimsesizliğine pusuya yatan sesin, yüreğimi esir etmeye ayaz yemini edecekti.

Çeyizinde Rumeli’nde türküler işlemiş bir gelin hevesi kalacaktı yüzümde. Oysa yürekte hüzün demiydi o dem. Belki de bundandır gökte kuşlara yer kalmayacaktı, leylekler dönüş yollarını bulamayacaktı, suya inen ceylanlar suyollarını yitirecekti...

Söyle, üşüyen kuru otlara sere serpe bedenim mi yoksa ferinden yürekler alevlendiren gözlerin miydi? Hâlbuki penceresi hep hüzne açılan evlerimiz vardı eskiden, çaydanlıkta demleyen çayın kokusu genizlere misafir olurdu.

Gökte eksilmezdi bulutlar ve hüzün yağmurlarıyla ekinlerimiz büyürdü. Bu gece de yüreğinin mümbit toprağındayım sevgili, hüzün deminde mahmur yüreğinin izinde. Sensizlikten başka azığım yok, hasretinden başka örtü örtmeye yetmez üşüyen yanlarımı. Dilime en çok yakışan elveda sözü.. Offf, haydi, söyletmeyin yine beni.

Ah, tenimin yorgun çocuklarıdır yağmur taneleri, sensizlik dilimde tütün acısı. Yanarım gene yolun göründüğüne…

Göçe çıkan bakışlarımı nereye saklayalım ki. Yorgun düşmüştür çünkü bir küheylanın boynuna uzanmaktan utanan nasırlı elleri babamın. Benim de damarlarımda kanayan intikam nalçalı bir yolculuk düşüdür.

Barut kokusuyla, kin kusturacaklar şafağa, biliyor musun? Bundandır, sana içimde biriken hüznü resmini göndermek isteyişim. Her istediğimde seni göremeyişim.

Hayat bana hep yabandı. Ya da ben hayata, insana yabancı kaldım yıllardır. Yaylalarımda gelmez oldu çoban kavalları, dimağımı serinletmez oldu serin suları. Sükûtu bozan çakal seslerini bile özledim, yüreğimde deme örülü hüznü özleyişim kadar.

 Zamanı bir tas su gibi içmek isteyişim belki de yüreğimdeki haredendir.

 

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI