Meyrema Ozmus
  Güncelleme: 22-04-2017 10:01:00   20-04-2017 08:29:00

Türkiye’de Yatırım

AB sınırları içinde 3 milyon 100 bin Türk yaşıyor. Bunun 149 bin kişisi işyeri sahibi yani işveren. Bunun AB ekonomisine katkısı 18.4 milyar Euro. Sadece Almanya da 77.200 Türkiye kökenli girişimci bulunmaktadır.

 

2023 yılında Almanya’daki girişimci sayısı 95 bini bulması tahmin ediliyor. Girişimciler 126 ayrı sektörde yatırım yapıyor. Bu da sadece Türklerin dönerci olmadığını gösteriyor.

 

Birçok firmayı ilk açılış yerleri ülkeleri olarak Kıbrıs, Suudi Arabistan, Kuveyt, Libya, Fas, Azerbeycan Bakü ,Kazakistan ve hatta Vietnam da faaliyete geçtiklerini görmekteyiz. Tabii ki Fransa, Almanya, Hollanda,  İngiltere ve Rusya ya da açılmaktalar. Ama Fransa, Almanya ve birçok AB ülkelerinde Türk firmaları yerleşmekte sıkıntı yaşamakta, doğru bilgileri alamadıkları için zamanla prosedürlerden sıkılmakta ve ilgilerini kaybederek yerleşmekten den de vazgeçmekteler. Bu yüzden doğru firmayla çalışmak önemlidir.

 

Bunun dışında yabancı  yatırımcıların Türkiye hakkında ne düşündüklerini benim gibi merak edeniniz var mı?

 

16 Temmuz ve sonrasında Türkiye piyasamızda yaşanan Direnci yabancı yatırımcılar gerçekten şaşkınlıkla seyretti. Şu dönem siyasi, ekonomik gelişmeler ve terör olayları, darbe girişimi yurtdışındaki yatırımcıları tedirgin etmektedir. Yabancı yatırımcılar turist olarak gelemedikleri bir ülkeye kolay kolay yatırım içinde gelmiyorlar. Bu anlamda sadece Türkiye değil dünyada bir tedirginlik var. Bu trend gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkiliyor.

 

 

Ama ‘’Türk ekonomisinin temelleri çok sağlam’’ tezinin direnci beslediği, dışarıdaki negatif faiz ortamının ve gelişen ülkelere fon akışının da bu dirençte önemli bir payı olduğunu düşünüyorum. Türkiye şirketleri, sermayesi, sivil toplum kuruluşları ve piyasalarıyla belirli bir olgunluğa erişmiştir. Peki  yabancı yatırımcılar şu dönem ülkemizde yok mu?

Hayır Tüm bu yaşananlara rağmen Avrupalı şirketler Türkiye’nin büyümesinden hala etkileniyor. Sadece süreç yavaşladı. Türkiye büyüyen bir ülke ve buraya yatırım yapmak istiyor.

 

 

Yabancı yatırımcılar Niş, sağlık, gıda, imalatta servis sektörü, pazarlama ve reklam konularında ciddi inceleme ve yatırım amaçlı çalışmaları vardır. Reel bir örnek vermek gerekirse; Tarımda Brezilyalı Sucocitrico Cutrale ortaklığı ile Türk tarımına 292 milyon dolarlık yatırım yapılmıştır. Ağaç sayısı 4 milyona çıkarılmıştır. Peki bu firma niye Türkiye de tarıma teknoloji ve bilimle yatırım yapmıştır? 150 bin çiftçimizden meyve almıştır. Bu pozitif dışsallıktır. Bu firma dünyanın en büyük meyve suyu konsantresi tedarikçisidir.

 

 

Peki şirketlerimiz yabancı yatırımcıları çekmek için ne yapmalı? Bu bir makro ekonomi hedefi olmalıdır. Her şirketin Orta vadeli planı olmalı. 5 yıllık bir iş planı çalışması yapılmalı. Yani gelecek 5 yılınız için bütünsel ve iddialı olmayan bir yaklaşım benimsenmelidir. 1-1.5 yıl öncesinden altyapı çalışmaları hazırlanmalıdır. Şirket 5 yıl sonrasını görmeli.  Reel bazda yıllık %3 büyümeliler. Bu büyüme esnasında ne kadar nakde ihtiyaçları var? Bunu kağıt üzerinde dökmeliler. Tabi ki 3 yıllık bilanço ve gelir tabloları hazır olmalı. Mutlaka uzman birileriyle yurtdışına açılabilmek için birlikte çalışmalılar.

 

Cümlelerimi iş alanı AR_GE, Projelendirme, Araştırma, şirket Danışmanlığı, E-Ticaret, İthalat ve İhracat olan Sonia İvedik’in  Türkiye’deki yatırımcı  profillerine dair düşünceleriyle bitirmek istiyorum. Türkiye de yatırımcı profilinin gayrimenkul üzerine yoğunlaşmakta olduğunu. Ve bunun dışındaki alanlara daha tedirgin yaklaşıldığını belirtti. Ülkemizde yatırım yapılabilecek çok fazla alan bulunmaktadır. Ve değerlendirmeye açıktır.

 

Örneğin; Avrupa’da ki esir eden bir kar yağışı, Türkiye de triko ihracatının yükselmesine sebep olmuştur. Bunun gibi durumları gözetmek yatırımcı adına memnun edici sonuçlar doğurabileceği bilgisini verdi.

 

 Ayrıca kendisine yatırımla ilgili vermiş olduğu bu güzel bilgilerden ötürü teşekkürlerimi sunarım…   

 

  Meyrama Ozmus                                                            

 

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI