Vanlı Ressamdan Sanata İnce Dokunuş

Van’ın Gürpınar ilçesinin Aşağı Kaymaz köyünde dünyaya gelen ressam Akbaş okuma yazmadan önce resim çizmeyi öğrendi ve ilk sergisini de öğretmeniyle birlikte açtı. Ardından onlarca başarılı sergiye imza attı.
 Tarih: 16-12-2021 08:06:25
Vanlı Ressamdan Sanata İnce Dokunuş

Vanlı ressamlar Mustafa Akbaş ve Mustafa Çalağan Bursa’da “Renklerin Dili Tuşba” isimli resim sergileriyle sanatseverlerin karşısına çıktı. Van Güzel Sanatlar Derneğinin katkılarıyla Tayyare Kültür merkezinde açılan sergi Bursalı sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Sergiye Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra birçok önemli isim katıldı.

Memleketi Van’dan kilometrelerce uzakta açtığı resim sergileriyle sanata değer katan ressam Van’a olan bağlılığını çizgileriyle kanıtlıyor. Merkezine Van’ı aldığı resim sergilerinde sanatın birleştirici, kucaklayıcı dilini adeta tüm dünyaya öğretiyor.

Resim atölyesini yalnızca resim çizmek için kullanmadığını söyleyen sanatçı Akbaş; buradan dünyaya sanatsal bir mesaj veriyor; Van gölünün engin maviliğinde, Van kedisinin ışıltılı, rengârenk gözlerinde ve Muradiye şelalesinin coşkun sularında duyduğumuz heyecanı sanatın şifreleriyle dünyaya kodladık. Küresel bir köye dönüşen dünyamızın merkezine Van’ı yerleştirdik. Van için renklerin ahengini aynı tuvalde buluşturduk. "Resimlerimizde Van temamızda sevgi, kardeşlik, barış var." Dedi.

Son açıklama, Asker Karataş’tan;

Bursa Vanlılar Derneği Başkanı Asker Karataş; Van’ın kültürünü resimleriyle dünyaya tanıtan ressam Mustafa Akbaş’ın Van için büyük bir değer olduğunu, kendisine ve sanatına sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak “Van’a hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

Büyük İstanbul Gazetesi

  Editör: Vandahaber
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI