Suudi Arabistan'da Bir İlk Daha! Kadın Güvenlik Görevlileri Sahada

Suudi Arabistan'da bir ilk daha, nisan ayından bu yana onlarca kadın güvenlik görevlisi ilk kez Hac ibadeti sırasında görev almaya başladı.
 Tarih: 22-07-2021 06:44:26
Suudi Arabistan'da Bir İlk Daha! Kadın Güvenlik Görevlileri Sahada

Suudi İçişleri Bakanlığı, pazartesi günü sosyal medya hesabından görevdeki kadın memurların fotoğraflarını yayınladı. 


Fotoğraflarda kadın güvenlik görevlileri, Ulu Cami'deki görevlerini yerine getirirken resmi üniforma giyerken yer alırken yapılan paylaşımda ise  "Hac ve Umre güvenliği” ifadeleri kullandı.

 

Suudi Arabistan, toplumsal alanda onlarca yıldır yürürlükte olan bir dizi yasa ve gelenekten vazgeçerek katı düzenlemeleri gevşetmeye yönelik düzenlemelere imza attı.

Özellikle kadınlara yönelik yapılan düzenlemelerin en önemlileri, araba kullanmalarına, futbol sahalarına girmelerine ve daha önce sadece erkeklerin yürüttüğü meslekleri icra etmelerine izin verilmesi oldu.

 

 

Bununla birlikte, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman önderliğinde ülkede uygulanmakta olan “Vizyon 2030” planları kapsamında kadınlara birçok yeni alan açıldı.

 

Daha önce Suudi Savunma Bakanlığı, hem erkeklerin hem de kadınların çeşitli askeri pozisyonlara başvurabileceğini duyurmuştu. Sadece geçen yıl Aralık ayında, Iruharam ofisi Mescid-ül Haram'ın çeşitli bölümlerinde yaklaşık bin 500 kadın istihdam etti.

  Editör: Vandahaber   Kaynak: NTV Haber
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI