Kaçak Göçmenler Neden Van’ın tercih ediyorlar? Afgan göçmen açıkladı

SON DAKİKA GELİŞMESİ… Son zamanlarda kalabalık gruplar halinde sınırlarımıza kadar gelen ve Van üzerinde Türkiye ye dağılan ordan dan yurt dışına çıkmaya çalışan kaçak göçmenler neden özellikleri Türkiye’ye tercih etiklerini açıkladı
 Tarih: 21-07-2021 08:55:18
Kaçak Göçmenler Neden Van’ın tercih ediyorlar? Afgan göçmen açıkladı

 Afgan göçmenler, güvenlik güçlerince kontrol altına alınıyor. Ülke gündeminde önemli bir yer tutan Afgan göçmenler, neden Türkiye'ye geldiklerini ilk kez açıkladı.

Göçmenlerden biri BBC Türkçe'ye verdiği röportajda "Afganistan'dan yoksulluk, savaş ve sefalet yüzünden kaçtım. Türkiye'ye de Yunanistan'a kaçmak için geldim." ifadelerini kullandı.

Çatışmalar, siyasi çalkantılar ve ekonomik zorluklar gibi nedenlerle ülkelerinden ayrılan Afgan vatandaşlarının yasa dışı yollarla İran sınırı üzerinden Türkiye'ye giriş çabaları sürüyor. ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmeye başlaması ve Taliban güçlerinin ülkede kontrol ettiği alanları artırmasının, bu göçü artırdığı düşünülüyor. Yasa dışı sınır geçişlerine karşı Türkiye'de güvenlik önlemlerinin artırıldığı ancak geçiş çabalarının sürdüğü anlaşılıyor.

 

“İRAN ÜZERİNDEN GELİYORLAR”

Afganistan, Pakistan ve İran boyunca yol alan, kimi zaman günlerce yürüyen göçmenler, Türkiye sınırını geçmeleri durumunda gruplar halinde başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin farklı kentlerine ulaşmaya çalışıyor.

BBC Türkçe, göçmenlerin bu yolculukta güzergahları arasında yer alan, Van'ın merkezindeki İpekyolu ilçesinde ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde göçmenlerle görüştü. Yanlarında Pakistanlıların da bulunduğu Afgan göçmenler, ülkelerinden neden ayrıldıklarını, hangi yollarla Türkiye'ye girdiklerini, yolda neler yaşadıklarını, neden Türkiye'ye geldiklerini ve ne istediklerini anlattı.

 

"SAVAŞ, SEFALET VE YOKSULLUK YÜZÜNDEN KAÇTIM"

Çocukları ve karısıyla birlikte ülkesinden kaçıp İran'a gittiğini söyleyen bir göçmen; bunun nedenini "Afganistan'dan yoksulluk, savaş ve sefalet yüzünden kaçtım. Türkiye'ye de Yunanistan'a kaçmak için geldim." sözleriyle açıkladı.

 

“YOLDA KAYIPLAR VERDİ”

Kimisi ise Türkiye'de çalışmak istediğini dile getirdi. Zorlu bir yolculuk geçirdiklerini söyleyen göçmenler, bazı çocuk ve kadınları yolda kaybettiklerini de söyledi.

son dakika haber

  Editör: Vandahaber
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNCEL Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI