X 20

İşte Van'daki 6 yıllık spor yatırımları

Kurumun yeni binasında düzenlenen toplantıda ilk olarak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle pasta kesimi yapıldı ve İnanç, basın mensuplarının 'gazeteciler günü'nü kutladı.
 Tarih: 08-01-2021 11:48:50
İşte Van'daki 6 yıllık spor yatırımları

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, kurumun son 6 yılında gerçekleştirdiği çalışmalar, tamamlanan, devam eden ve yapılması planlanan yatırımlar ile faaliyetleri hakkında basın mensuplarına slayt eşliğinde sunum yaptı.

 

Anadolu Ajansı Van Muhabirleri Özkan Bilgin, Ali İhsan Öztürk ve Mesut Varol'a da, çektikleri fotoğraflarla Van'ın tanıtımına katkılarından dolayı plaket verilmesinin ardından, slayt eşliğinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün 2015 – 2020 yıllarını kapsayan çalışmaları hakkında sunum yapıldı. Düzenlenen programa spor camiası temsilcileri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü şube müdürleri ve basın mensupları katıldı.


Slayt sunum eşliğinde ilk olarak yapımı tamamlanan tesislerden söz eden İnanç, bunları tek tek ayrıntılarıyla anlattı.
5 bin seyirci kapasiteli Nur Tatar Spor Salonu'nun 2015 yılının sonunda tamamlanarak hizmete açıldığını belirten İnanç, “Salonumuzun hizmete girmesine müteakip 2017 yılında Nur Tatar Spor Salonumuza Ferdi Sporlar olarak nitelendirdiğimiz (güreş, jimnastik, atıcılık, karate, taekwondo, okçuluk, judo, boks, spor tırmanışı) branşlarına özgü spor alanları yapılarak hizmete sunuldu. Spor salonumuza ayrıca Masa Tenisi, Squash, Bolder ve Fıtnes salonlarımızı tüm tefrişatları ile birlikte hizmete sunuldu. Edremit Nur Tatar Spor Salonumuzun hemen yanında kort tenisi branşına özgü 2 adet tenis sahası ve 1 adet açık basketbol sahasının yapımı tamamlandı ve hizmete sunuldu. 2017 yılında gençlerimizin sosyal, kültürel, sportif, sanatsal etkinlik ve projelerden faydalanmaları için Edremit Gençlik Merkezimizi, Nur Tatar Spor Salonumuza taşıyarak hizmete sunduk. Ayrıca 2018 yılında spor salonumuzun yerel, ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir tesis özeliğine sahip olması hasebiyle birçok önemli eksiklikleri bu süreçte giderildi. En önemli çalışmalardan biri ev sahipliği yaptığımız organizasyon ve müsabakalarda daha sağlıklı bir iletişim ağının oluşması için tüm salona akustik ses çalışması, yapılmış akabinde 2020 yılında da LED aydınlatma dönüşümleri ve yüksek voltajlı trafo işlemleri yapılarak tamamlandı.” dedi.

 

-İLÇELERE YAPILAN YATIRIMLAR

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, ilçelere yapılan spor yatırımlarına ilişkin de bilgi verdi. İnanç; “Özalp ilçesinde yapımına başlanılan 4 soyunma odalı ve 500 seyirci kapasiteli ilçe stadımızı tamamlayarak 2015 yılının başında hizmete sunuldu. Gençlerimizin sosyal, kültürel, sportif, sanatsal etkinlik ve projelerden faydalanmaları için Erciş İlçemizde 2015 yılında; içinde spor salonu, dışında 2 adet tenis kortu, 2 adet basketbol ve 1 adet voleybol sahalarının bulunduğu büyük bir Gençlik Merkezi yapılarak hizmete sunuldu.  2016 yılında İskele Caddesi üzerinde bulunan ve kurumumuza tahsisi yapılan yerleşkemizde gençlerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek özelliklere sahip Tuşba Gençlik Merkezimizi hizmete sunduk. 2019 yılında Gençlik Merkezi ve İl Müdürlüğü Hizmet Binası arasında atıl ve artık kullanılmayacak bir halde olan mevcut kapalı halı sahayı değerlendirmeye alarak gençlerimizin ve vatandaşlarımızın serbest zamanlarını değerlendirmeleri amacıyla; bu alanımızda; mini halı saha, açık tenis kortu, basketbol ve voleybol branşlarına özgü sahalara dönüştürdük. 2017 yılında ezberciler iş merkezi üzerinde bulunan 4 katlı ve 3 bloktan oluşan yapının İl Müdürlüğümüze tahsisi sağlandı. Daha önce Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan ve kiralık küçük bir binada hizmet veren İpekyolu Gençlik Merkezimizi bu yapının A ve B bloklarına taşıyarak gençlerimizin hizmetine sunduk. Gençlik Merkezimizin önemli oranda tüm tadilatlarını yaparak, doğal gaz dönüşümlerini de gerçekleştirdik. Ayrıca bu yerleşkede Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün Gençlik Merkezleri arasında yaptıkları Kültür, Sanat (Ses, Tiyatro, Şiir ve Münazara) Bölge yarışmalarına ev sahipliği yapabilecek donanımlara sahip ve yaklaşık 400 kişilik oturma kapasitesi bulunan çok amaçlı bir konferans salonunu hizmete açtık.  İpekyolu Gençlik Merkezimiz Bakanlığımızın; üye sayıları, kültürel, sanatsal, sportif, sosyal sorumluluk ve gönüllülük faaliyetleri gibi birçok kurs ve etkinlikleri kategorilerinde 2017 yılının Kasım ayında Türkiye geneli yaklaşık 310 Gençlik Merkezi arasında ayın Gençlik Merkezi olarak seçildi. Ezberciler iş merkezi C bloğunu 2019 yılında İpekyolu Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğümüzün hizmet binası olarak hizmete sunduk. Bu binamızda ayrıca antrenör ve sporcularımıza hizmet verecek psikologlarımız, fizyoterapist ve masörümüze hizmet birimleri ile muayenehane ve tedavi amaçlı birimler oluşturuldu.” diye kaydetti.


İl Genelinde 17 okulun bahçesine çok amaçlı spor salonları kazandırdıklarını ifade eden İnanç, “İlimiz genelinde Tuşba ilçemizde 5, Edremit’te 4, İpekyolu’nda 3, Başkale, Çaldıran, Gevaş, Muradiye ve Saray ilçelerimizde 1’er toplam da 17 okulumuzun bahçelerinde sentetik zeminli; basketbol, hentbol, futbol ve voleybol branşlarına yönelik çok amaçlı sahalar yapılarak hizmete sunuldu” dedi.
Erciş ilçesine 12 Dev Adam Spor Salonu kazandırdıklarını anlatan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, “Türkiye Basketbol Federasyonu ile TOBB tarafından yapımı üstlenilen Spor Salonumuzu 2017 yılında tamamlanarak hizmete sunuldu.” diye konuştu.  
Bu süreçte Genç Ofisleri de hayata geçirdiklerini dile getiren İnanç; “Okullarımızda ve öğrenci yurtlarımızda gençlerimizin sosyal, kültürel, sportif, sanatsal etkinlik ve projelerden faydalanmaları için 5 adet genç ofis kuruldu” bilgisini verdi.


Edremit ve Erciş ilçelerine UEFA Standartlarına uygun saha yaptıklarını, İpekyolu Futbol Sahasını da yeniden futbol oynamaya el verişli duruma getirdiklerini belirten İnanç; “Nur Tatar Spor salonun yanında nizami ölçülerle (68/105) UEFA standartlarına uygun ışıklandırmalı, sentetik zeminli, ilçe stadımız tamamlanarak hizmete sunuldu.  ( Tribün ve Soyunma Odaları 2021 yılında yapılacak.) Erciş İlçe stadımız hem 2011 Van depreminde çadır kent olarak kullanıldığından hem de zemin ve pistleri yıllardır kullanılmış olması nedeniyle ekonomik ömrünü tamamlamış ve artık kullanılmayacak hale gelmişti. Bu sahamızı da tamamen yıkarak yerine yeniden nizami ölçülerle (68x105) UEFA standartlarına uygun yepyeni bir saha yaparak atletizm koşu pistleriyle birlikte hizmete sunduk. Ayrıca tribünler ve soyunma odalarının da bakım ve onarımları tamamlanarak hizmete sunuldu. Atatürk Şehir Stadyumun yanında bulunan eski adıyla gençlik stadı 2011 Van depremi sonrasında çadır kent olarak kullanıldığından hizmet veremez duruma gelmişti. 2020 yılı sonlarında bu stadımızın yerine nizami ölçülerde (68 x 105) UEFA standartlarına uygun ışıklandırmalı, sentetik zeminli yepyeni bir saha yapıldı. Ayrıca soyunma odaları ve tribünleri de yeniden yapılandırılarak, İpekyolu Futbol Sahası olarak hizmete sunuldu. İpekyolu Spor Kompleksi alanımızda puanlı atletizm branşına hizmet vermek ve bu alanda üst düzey sporcular yetiştirmek amacıyla atletizm sahası yapıldı. Uzun atlama, 3 adım atlama, yüksek atlama, gülle, cirit, çekiç ve disk atma gibi teknik branşlara hizmet verecek olan sahalar yapılarak hizmete sunuldu. İpekyolu spor kompleksimizin içerisinde okçuluk ve geleneksel okçuluk branşlarına özel alanlar planlanarak hizmete sunuldu. İpekyolu spor kompleksimizin içinde bulunan eski tenis kortlarımız tamamen yıkıldı. Yerine 4 adet ulusal organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek nizami özelliklerde ışıklandırmalı modern yeni tenis kortlarımızın yapımı tamamlanarak hizmete sunuldu. İpekyolu spor kompleksimizin içerisinde BOCCE-DART branşına özgü alanlarda planlanarak hizmete sunuldu. İpekyolu Futbol Sahamızın bitişiğinde bulunan kurumuza ait prefabrik binada futbol alt yapısına hizmet verecek olan Futbol Akademisi Merkezimizi hizmete açtık. Bu akademi 20 yaş altı tüm kategorilerde sporcularımıza hizmet verecektir. İl Müdürlüğümüze bağlı Futbol kulübümüzü kurarak U13, U14, U15, U19 kategorilerinde altyapı çalışmaları başlatıldı. Ayrıca büyükler kategorisinde ise 4 yıldır amatör liglere katılım sağlayan Gençlik ve Spor Amatör Takımını da bu akademi bünyesine alındı.” ifadelerini kullandı.


Sanayi Futbol Sahasını ile Gevaş Futbol Sahasını yıkarak, nizami ölçülerde yeniden inşa ettiklerinin  altını çizen İnanç; “Tuşba ilçe sınırları içerisinde bulunan sanayi futbol sahamızı tamamen yıkarak yerine nizami ölçülerde (68x105) UEFA standartlarına uygun yepyeni bir saha inşa ettik. Soyunma odaları ve tribünlerinin de onarımı tamamlanarak sanayi futbol sahası olarak tekrardan hizmete sunuldu. Gevaş İlçemizde bulunan futbol sahamızı tamamen yıkarak başka bir yönde nizami ölçülerde (68x105) ve UEFA standartlarına uygun bir şekilde yepyeni yüzü ile Gevaş Futbol Sahasının ve yeni tribünlerinin yapımı tamamlanarak hizmete sunuldu.” şeklinde konuştu.
“Gürpınar ilçemizde Milli Eğitim Müdürlüğü’nden kurumumuza kazandırdığımız bina içerisine Gürpınar Gençlik Merkezimizi taşıyarak gençlerimizin hizmetine sunduk. Binanın içerisinde ayrıca bir spor salonu bulunmakta, gençlerimize ve sporcularımıza birçok branşta hizmet vermektedir.” diyen İnanç, İl Müdürlüğüne de yeni bir hizmet binası yapıldığını aktardı.

 

-İL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNASI

İnaç, şunları söyledi; “İl Hizmet binamıza 2011 yılı depremi sonrası yıkım kararı verilmesi nedeniyle 7 yıl kiralık bir binada hizmet vermek zorunda kaldık. İl Hizmet Binamızın yerine İskele Caddesi üzerinde bulunan ve kurumumuza devri yapılan yerleşkemizde ilimize yakışır yeni bir hizmet binası yapılarak 2018 yılında hizmete sunuldu. KYK ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün birleşmesinden sonra personel yoğunluğu nedeniyle; Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan eski KYK İl Müdürlüğü binamızın tüm bakım ve onarım çalışmalarını tamamlayarak İl Müdürlüğü Ek Hizmet Binası olarak hizmete sunduk.”

 

-YATIRIMI DEVAM EDEN TESİSLER

Yatırımı tamamlanan tesislere ilişkin bilgi veren İnanç, daha sonra da yatırımı devam eden tesislere ilişkin sunum yaptı.
İnanç, yatırımı devam eden tesislere ilişkin de özetle şu bilgileri paylaştı; “Merkez yurtlarımıza; 2 bloktan oluşan 20.449 m² inşaat alanına sahip 800 yatak kapasiteli yeni bir kız öğrenci yurdunu ilimize kazandırıyoruz. 15.03.2019 tarihinde yapımına başladığımız inşaatımız devam etmektedir. 2 bloktan oluşan öğrenci yurdumuzda kalan öğrencilerimize hizmet vermek üzere; 5.533 m²  inşaat alanına sahip bir sosyal tesisimizin inşaatı da devam etmektedir. Fiziki Gerçekleştirme Oranı 87’dir. Merkez İmam-ı Şafi ve Seyyit Fehim Arvasi Erkek Öğrenci Yurtlarımıza hizmet verecek 7,051 m² inşaat alanına sahip sosyal tesisimizin inşaatına 04.03.2020 tarihinde başlandı. Sosyal Tesisimiz toplam 4 katlı olup içerisinde; 560 kişilik yemekhanesi, 430 kişilik çok amaçlı konferans salonu ve 4 adet eğitim atölyesi bulundurulmaktadır. Sosyal tesis inşaatımız devam etmekte olup, 2021 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Fiziki Gerçekleştirme Oranı 75’dir. Âmine Hatun ve Aişe Sıddıka Kız Öğrenci Yurtlarımıza hizmet verecek 7,051 m² inşaat alanına sahip sosyal tesisimizin inşaatına 04.03.2020 tarihinde başlandı. Sosyal Tesisimiz toplam 4 katlı olup içerisinde; 560 kişilik yemekhanesi, 430 kişilik çok amaçlı konferans salonu ve 4 adet eğitim atölyesi bulundurulmaktadır. Sosyal tesis inşaatımız devam etmekte olup, 2021 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

 

Fiziki Gerçekleştirme Oranı 70’dir. Tüm tesislerimize (Yurtlar, Gençlik Merkezleri ve Spor Tesisleri) Genel Müdürlüğümüz aracılığı ile ASELSAN firmasına son teknolojiye sahip uzaktan izleme ve depolama sistemine sahip kamera sistemlerinin kurulumuna başlanılmış olup; 2021 yılı başında tamamlanması planlanmaktadır. Fiziki Gerçekleşme Oranı 52’dir. YYÜ Kampüsünde atıl durumda bulunan prefabrik bina il müdürlüğü yanına taşınarak Atölyeler, Arşiv ve Spor Kütüphanesi olarak değerlendirildi. YYÜ Kampüs yerleşkesinde; 780 m2 kullanım alanına sahip bir prefabrik binayı YYÜ Rektörlüğü ile İl Müdürlüğümüz arasında imzalanan protokol ile kurumumuza kazandırdık. Bu bina 2 adet çok amaçlı salon ve 14 derslikten oluşmaktadır. 2021 yılı içerisinde bakım, onarımı ve tefrişatı tamamlanarak kampüsteki gençlerimize Kampüs Gençlik Merkezi olarak hizmet verecektir. Erciş Yukarı TOKİ Genç Ofisi, OSB Teknik Koleji Genç Ofisi, Van Gölü MTAL Genç Ofisi (Karşıyaka), Muradiye Merkez Genç Ofisi çalışmalarımız da devam etmektedir. Bu yıl Şubat-Mart aylarında hizmete sunulması planlanmaktadır. Kızılay Derneği Genel Müdürlüğü ile Genel Müdürlüğümüz arasında 2018 yılında imzalanan protokol gereği 19 yıllığına ortak kullanım hakkı Bakanlığımıza verilmiştir. Genel Müdürlüğümüz tarafından proje ihalesi yapılmış ve projesi tamamlanmıştır. Plankote çalışmaları devam eden Gevaş Gençlik Kampı yapım işlerine 2021 yılı içerisinde başlanılacaktır.”

 

-BAKIM VE ONARIM ÇALIŞMALARI

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, yaptıkları bakım ve onarım çalışmaları için de ayrı bir başlık açtı ve şunları söyledi; “2016 yılında Süphan Mahallesinde yer alan ve önemli eksiklikleri bulunan Gençlik Merkezimizin tüm bakım ve onarımları yapılarak hizmete sunuldu. Gevaş Gençlik Merkezimizin yanında bulunan Portatif Spor salonumuzun zemin, çadır ve diğer tüm bakım ve onarımları yapılarak hizmete sunuldu. Erciş ilçemizde bulunan kapalı halı sahamızın branda, zemin ve LED ışıklarının bakım ve onarımları tamamlanarak daha kullanışlı bir şekilde hizmete sunuldu. 2016 yılı Nisan ayında uğradığı molotoflu saldırı sonucunda kullanılmayacak hale gelen bu salonumuz saldırı sonrası hiç vakit kaybetmeden adeta yeniden inşa edilerek bölge halkının, öğrencilerimizin ve sporcularımızın hizmetine sunuldu. İpekyolu ilçesi bostaniçi mahallesinde bulunan spor salonumuzun 2020 yılı il müdürlüğümüz bakım ve onarım işleri kapsamında Pvc zemin kaplaması ve tüm bakım ve onarımları yapılarak yepyeni yüzü ile sporcularımızın ve o bölgede bulunan okullarımızın hizmetine sunuldu. Bahçesaray ilçemizde kullanılamaz halde bulunan spor salonumuzun zemin yenilenmesi ve büyük bakım ve onarımları yapılarak gençlerimizin hizmetine sunuldu.”

 

-ATATÜRK ŞEHİR STADYUMU

Van Atatürk Şehir Stadyumu'nun da kapsamlı bir tadilattan geçirildiğine vurgu yapan İnanç; “Van Atatürk Şehir Stadımız daha öncesinde 10 yıllığına Van Büyükşehir Belediyesine tahsis edilmiş iken 2016 yılında İl müdürlüğümüzce belediyeden tekrardan geri alınarak müdürlüğümüzce hizmet vermesi sağlandı.  Deprem dönemi yıkım kararı verilen tribünlerin yıkımı gerçekleştirilerek 2019-2020 yılları içerisinde; 2019 yılında 2.495 seyirci kapasiteli kapalı batı tribünü yapımı tamamlanarak hizmete sunuldu. 2019 yılında 3.090 seyirci kapasiteli kale arkası tribününün koltuk ve diğer çalışmaları yeniden yapılandırılarak hizmete sunuldu. Tüm Stadyum son teknolojiye sahip güvenlik ve kamera sistemleri ile donatılmıştır. TFF elektronik bilet uygulamasına uygun bir şekilde gerekli turnike sistemine geçildi. Video board, Yenilenen Ses Sistemleri ve Yedek Kulübelerinin yapımları da tamamlanarak stadyumumuz daha kullanışlı bir konuma getirilmiştir. 2020 yılında 2.254 seyirci kapasiteli kapalı doğu tribünü yapımı tamamlanarak hizmete sunuldu. Böylece 7.839 seyirci kapasiteli bir stadyum olarak Vanspor futbol kulübümüze ve vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş bulunmaktayız. Şehir stadımızın atletizm pistleri yıllardır kiremit irmiğinden yapılmış, kış aylarında çamur ve yaz aylarında ise toz ile büyük sıkıntılar yaşanmaktaydı. Yıllar sonra Atletizm branşları ve halkımızın konforu,  yerel ve ulusal müsabakalara ev sahipliği yapabilecek ilimize yakışan bir tartan pist yapımı tamamlanarak hizmete sunuldu. Van Atatürk Şehir Stadyumu, Sanayi Futbol Sahası, Bostaniçi Futbol Sahası, İşgem Futbol Sahası ile Erciş ve Gevaş Futbol sahalarında kullanılmak üzere ilimize ilk defa kışın saha temizliğinde kullanılmak üzere il müdürlüğümüzce 2015 yılında 1 adet kar küreme aracı alınarak hizmete sunulmuştur. Bu aracın da sağladığı avantaj ve personellerimizin üstün gayretleri sonucunda, Van Spor buradaki hiçbir maçını karlı zeminde oynanamıştır.” dedi.

 

FERDİ SPORLAR MERKEZİ

İnanç, yapılan tadilat işlemlerine ilişkin şu bilgileri paylaştı; “Şehir Stadının arkasında ve İpekyolu Spor Kompleksimizin içinde bulunan Ferdi Sporlar Merkezimizin içini tekrardan dizayn ederek (boks, jimnastik, güreş, judo, karete, taekwondo, muay thai, kick boks ve masa tenisi) branşlarına uygun spor salonları oluşturduk ve bu tesisimizin PVC zemin kaplama işlemleri ve diğer tüm bakım ve onarım çalışmaları tamamlanarak yepyeni yüzü ile hizmete sunuldu. 2019-2020 yılları içerisinde; Edremit Nur Tatar Spor Salonumuza, Erciş ve Özalp ilçesinde bulunan öğrenci yurtlarımıza, Erciş 12 Dev Adam Spor Salonumuza, Erciş İlçe Stadımıza, Erciş Spor Salonumuza, Erciş Gençlik Merkezimize, İpekyolu Gençlik Merkezi ve İpekyolu İlçe Müdürlüğümüze ait doğalgaz dönüşüm işlemleri tamamlanarak hizmete sunuldu. 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı öncesinde YYÜ Kampüsü yerleşkesinde bulunan tüm öğrenci yurtlarımız ile Gevaş, Erciş ve Özalp ilçelerinde bulunan yurtlarımızın ve sosyal tesislerimizin tüm eksiklikleri giderilmiş ve gerekli olan tüm büyük ölçekli Bakım ve Onarımları (dönerli giriş kapıları, yemekhane, mutfak bölümlerinin modernize edilmesi, yangın merdivenleri ve giriş sundurmalarının yapımları vs.) tamamlanarak öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Ayrıca Kız ve Erkek yurtlarımız içerisinde gençlerimize hizmet verecek fıtness salonları yapılarak hizmete sunuldu. Tüm birimlerimizin (Yurtlar, Gençlik Merkezleri ve Spor Tesisleri) Reklam, Tabela işlemleri yenilenerek güncel standartlarda kurumsal bir görünüme kavuşturuldu.”

 

ABALI KAYAK MERKEZİ

Abalı Kayak Merkezine ilişkin de bilgi veren İnanç, şunları söyledi; “2015 yılı öncesinde 5 yıllık bir sözleşme ile özel bir firmaya (Merit Otel) işletmesi verilen Abalı Kayak Merkezimiz; İlimizdeki sporcularım için daha verimli hale getirmek ve vatandaşlarımıza daha uygun şartlarda kaliteli ve düşük bir maliyet ile hizmet sunmak amacıyla yeniden özel sektöre verilmeden, işletmesi Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzce yürütülmeye başlanılmıştır. 2 ayrı pisti bulunan tesisimizin 1. Etap ve 2. Etap pistlerin gerekli düzeltme, genişletme, mekanik hatlarının bakım ve onarımları hızlı bir şekilde yapılarak sporcularımızın ve vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. 1. ve 2. Etaplara son teknoloji ürünü olan kart okuyuculu turnikeler kurulmuş, ayrıca 1. Etap mekanik hattı olan Telesky sisteminin enerji hattı yer altına alınarak Telesky sisteminin hızı artırılarak vatandaşlarımızın daha fazla sırada beklemelerinin önüne geçilmiştir. Bu yıl itibari ile Kayak Merkezimizde; Sporcu Eğitim Merkezi ve İdari Hizmet Binası yapılarının yapımına başlanılmış inşaatı devam etmektedir. Fiziki Gerçekleştirme Oranı 40’dır.”

 

VAN'A YATIRIMI PLANLANAN TESİSLER

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, 2020 yılı itibariyle bakanlığa sunmuş oldukları yatırım tekliflerini de şu başlıklarla açıkladı; “Yüksek Seyirci Kapasiteli Stadyum, 2.000 Seyirci Kapasiteli Spor Salonu (İpkeyolu), 1.500 Seyirci Kapasiteli Spor Salonu (Tuşba), Yarı Olimpik Yüzme Havuzu (Tuşba), Yarı Olimpik Yüzme Havuzu (Edremit), Yarı Olimpik Yüzme Havuzu (Erciş), Edremit İlçesine 4 Adet Kapalı Tenis Kortu Yapımı, İpekyolu İlçesine 3.000 Seyirci Kapasiteli Atletizm Sahası, Sporcu Fabrikası (Tuşba), Sporcu Kamp Eğitim Merkezi (Edremit), Edremit İlçe Stadımıza Soyunma Odalı Ve 1.000 Seyirci Kapasiteli Betonarme Tribün yapımı. Başkale, Çaldıran, Çatak, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Özalp ve Saray ilçelerimize 500 seyirci kapasiteli Spor Salonları yapımı, Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Edremit, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Özalp ve Saray İlçelerimize Gençlik Merkezleri yapımı, Başkale, Muradiye ve Tuşba (OSB) İlçelerimize UEFA standartlarında Futbol Sahaları yapımı. Süphan (İŞGEM) futbol sahasının yıkılarak yeniden yapılması.Rafting Parkuru yapımı (Bahçesaray), Rafting Parkuru yapımı (Çatak), Kapalı Buz Pateni ve Buz Hokeyi Pisti yapımı (İpekyolu), YYÜ Kampüsü İçerisinde Bulunan Kız ve Erkek Öğrenci Yurtlarımıza ortak hizmet verecek çok amaçlı antrenman salonu yapımı. İpekyolu Gençlik Merkezi ve İlçe Müdürlüğümüzün bulunduğu binanın (Ezberciler İş Merkezi) onarımları ve Fıtness salonu yapımı. Ferdi Sporlar Merkezine 2 Minderli Güreş Salonunun Eklenilmesi (İpekyolu), Olimpik Yüzme Havuzunun Büyük Onarımları,  İl Müdürlüğü ile Tuşba Gençlik Merkezi Çevre Düzenlemesi ve Açık Alan Anfi yapımı.”
İnanç, sunumunun son bölümünde ise ilde faaliyet gösterilen spor branşları, amatör spor kulüplerine yapılan yardımlar, ildeki sporcu ve kulüp sayıları, milli sporcu sayıları, Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Uygulaması,  bakanlığın spor projeleri, kentte yürütülen federasyon faaliyetleri, yerel faaliyetler, gençlik hizmetleri faaliyetleri, eğitim atölyeleri, mobil gençlik merkezleri, hareketlilik projeleri, pandemi nedeniyle gençlik merkezlerinde siperlik maske üretimleri, yardım kampanyaları, 2015-2020 yılları arası istatistiki veriler ve 2021 yılı hedefleri, Yurt Hizmetleri faaliyetleri, gönülllük faaliyetleri gibi bir çok başlık altında da yapılan çalışmalara ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

 

Kaynak: Prestij Haber Merkezi

 

  Editör: Vandahaber
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VANDASPOR Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fenerbahçe 13 9 2 2 36 14 29 +22
2 Galatasaray 13 8 2 3 23 10 27 +13
3 Adana Demirspor 13 6 1 6 24 14 24 +10
4 Konyaspor 14 6 2 6 16 9 24 +7
5 Başakşehir FK 13 7 3 3 19 15 24 +4
6 Kayserispor 14 7 5 2 20 15 23 +5
7 Trabzonspor 13 6 2 5 19 16 23 +3
8 Beşiktaş 13 6 3 4 26 18 22 +8
9 Alanyaspor 14 4 5 5 19 24 17 -5
10 Gaziantep FK 13 4 5 4 19 19 16 0
11 Antalyaspor 12 5 6 1 19 21 16 -2
12 Giresunspor 13 4 6 3 13 20 15 -7
13 Kasımpaşa 13 4 6 3 11 22 15 -11
14 Hatayspor 13 4 7 2 12 22 14 -10
15 Fatih Karagümrük 13 3 6 4 24 27 13 -3
16 MKE Ankaragücü 13 3 6 4 16 21 13 -5
17 Sivasspor 14 2 7 5 13 19 11 -6
18 İstanbulspor 13 2 9 2 12 26 8 -14
19 Ümraniyespor 13 1 8 4 15 24 7 -9
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 15 10 1 4 22 9 34 +13
2 Çaykur Rizespor 14 6 1 7 21 10 25 +11
3 Pendikspor 14 7 3 4 20 9 25 +11
4 Keçiörengücü 14 7 3 4 26 19 25 +7
5 Boluspor 14 7 3 4 14 8 25 +6
6 Samsunspor 14 6 2 6 20 13 24 +7
7 Manisa FK 14 6 3 5 22 20 23 +2
8 Bodrumspor 14 6 4 4 23 17 22 +6
9 Bandırmaspor 14 5 3 6 18 19 21 -1
10 Sakaryaspor 15 6 8 1 23 25 19 -2
11 Altay 14 4 4 6 12 13 18 -1
12 Adanaspor 14 4 5 5 22 22 17 0
13 Göztepe 13 5 6 2 12 12 17 0
14 Tuzlaspor 14 4 6 4 17 19 16 -2
15 Erzurumspor FK 14 3 6 5 15 21 14 -6
16 Altınordu 14 3 8 3 14 26 12 -12
17 Yeni Malatyaspor 15 2 8 5 14 24 11 -10
18 Gençlerbirliği 14 1 9 4 14 27 7 -13
19 Denizlispor 14 1 10 3 10 26 6 -16
Takım O G M B A Y P AV
1 Bucaspor 1928 16 10 1 5 28 9 35 +19
2 Kocaelispor 16 10 1 5 32 17 35 +15
3 İskenderunspor A.Ş. 16 10 2 4 24 12 34 +12
4 Karacabey Belediye Spor 16 8 2 6 23 13 30 +10
5 1461 Trabzon FK 16 8 3 5 18 10 29 +8
6 Ankara Demirspor 16 7 3 6 23 9 27 +14
7 Kırklarelispor 16 6 3 7 18 13 25 +5
8 Van Spor FK 16 6 4 6 19 17 24 +2
9 Serik Belediyespor 16 6 4 6 21 20 24 +1
10 Zonguldak Kömürspor 16 7 6 3 17 19 24 -2
11 Fethiyespor 16 5 8 3 19 26 18 -7
12 Etimesgut Belediyespor 16 4 7 5 19 21 17 -2
13 Sarıyer 16 3 5 8 18 23 17 -5
14 Kastamonuspor 16 4 7 5 15 22 17 -7
15 Adıyaman FK 16 3 7 6 14 22 15 -8
16 Balıkesirspor 16 4 9 3 12 21 15 -9
17 Kırşehir FSK 16 2 7 7 13 20 13 -7
18 Uşak Spor 16 3 9 4 10 22 13 -12
19 Diyarbekir Spor 16 1 9 6 13 25 9 -12
20 Pazarspor 16 1 11 4 10 25 7 -15
Takım O G M B A Y P AV
1 Yeni Mersin İY 14 11 2 1 21 7 34 +14
2 52 Orduspor FK 14 9 3 2 23 13 29 +10
3 Karşıyaka 14 8 4 2 16 7 26 +9
4 Karaköprü Belediyespor 14 7 2 5 15 6 26 +9
5 Belediye Derincespor 14 7 2 5 18 14 26 +4
6 Belediye Kütahyaspor 14 6 3 5 18 12 23 +6
7 Ağrı 1970 Spor 14 6 3 5 13 9 23 +4
8 Nevşehir Belediyespor 14 5 4 5 18 16 20 +2
9 Hacettepe 1945 14 5 5 4 17 18 19 -1
10 Elazığspor 14 5 6 3 16 21 18 -5
11 1954 Kelkit Bld.Spor 14 3 4 7 11 13 16 -2
12 1922 Konyaspor 14 5 8 1 14 20 16 -6
13 Çatalcaspor 14 4 7 3 15 16 15 -1
14 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü 14 4 7 3 11 16 15 -5
15 Şile Yıldızspor 14 1 5 8 12 15 11 -3
16 Yomraspor 14 2 8 4 8 15 10 -7
17 Edirnespor 14 3 11 0 10 22 9 -12
18 Eskişehirspor 14 2 9 3 13 29 9 -16
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/12/2022 Adana Demirspor vs Fatih Karagümrük
 25/12/2022 Antalyaspor vs MKE Ankaragücü
 25/12/2022 Galatasaray vs İstanbulspor
 25/12/2022 Gaziantep FK vs Beşiktaş
 25/12/2022 Hatayspor vs Giresunspor
 25/12/2022 Kasımpaşa vs Sivasspor
 25/12/2022 Konyaspor vs Alanyaspor
 25/12/2022 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 25/12/2022 Ümraniyespor vs Başakşehir FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/12/2022 Eyüpspor vs Tuzlaspor
 03/12/2022 Bandırmaspor vs Altınordu
 03/12/2022 Bodrumspor vs Gençlerbirliği
 03/12/2022 Samsunspor vs Denizlispor
 03/12/2022 Sakaryaspor vs Erzurumspor FK
 04/12/2022 Manisa FK vs Keçiörengücü
 04/12/2022 Adanaspor vs Göztepe
 04/12/2022 Altay vs Boluspor
 05/12/2022 Çaykur Rizespor vs Pendikspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/12/2022 Ankara Demirspor vs Kastamonuspor
 03/12/2022 Bucaspor 1928 vs Van Spor FK
 03/12/2022 Kocaelispor vs Etimesgut Belediyespor
 03/12/2022 Sarıyer vs İskenderunspor A.Ş.
 03/12/2022 Serik Belediyespor vs Diyarbekir Spor
 04/12/2022 Fethiyespor vs Kırklarelispor
 04/12/2022 Balıkesirspor vs Adıyaman FK
 04/12/2022 Kırşehir Futbol Spor Kulübü vs Karacabey Belediye Spor
 04/12/2022 Pazarspor vs 1461 Trabzon FK
 04/12/2022 Uşak Spor vs Zonguldak Kömürspor
 04/12/2022 Balıkesirspor - Adıyaman FK Adıyaman FK ligde deplasmandaki son 8 maçında hiç kazanamadı  Balıkesirspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/12/2022 Karşıyaka vs Yeni Mersin İdman Yurdu
 03/12/2022 Şile Yıldızspor vs Belediye Derincespor
 03/12/2022 Yomraspor vs Çatalcaspor
 04/12/2022 Ağrı 1970 Spor vs Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü
 04/12/2022 Eskişehirspor vs Belediye Kütahyaspor
 04/12/2022 Hacettepe 1945 vs Nevşehir Belediyespor
 04/12/2022 Karaköprü Belediyespor vs Elazığspor
 04/12/2022 1922 Konyaspor vs Edirnespor
 04/12/2022 1954 Kelkit Bld.Spor vs 52 Orduspor FK
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI