7 caminin elektriği kesildi

Minareler ezansız kaldı. Aralarında merkezi ezanın da okunduğu Ulu Cami’nin de bulunduğu 7 camide borçlarını ödemedikleri gerekçesiyle elektrikleri kesildi.
 Tarih: 09-06-2021 18:19:52
7 caminin elektriği kesildi

Mardin merkez Artuklu ilçesinin en büyük camilerinden olan ve merkezi ezanın okunduğu Ulu Cami, tarihi Dinar Pamuk, Reyhani Cami ile Sadık Yay, Yüksel camileri ile hafızlık eğitiminin verildiği Menci Duyan Kur’an Kursu’nun aydınlatma ve ısıtma giderlerinden doğan borcu nedeniyle elektriği kesildi.

Dicle EDAŞ ekipleri tarafından elektriğinin kesilmesi üzerine halk mağdur olurken merkezi ezanında okunduğu Ulu Cami'nin elektriğinin kesilmesi ile tarihi kentte ilk defa camiler ezansız kaldı.

 

Camilerin bazı giderleri devlet ve belediyeler tarafından karşılanırken cami içinin ısıtılması konusunda ise farklı bir sayaç ve elektrik aboneliği gerekiyor ve ısınma giderleri cami bütçesinden karşılanıyor.

 

Camilerin elektriğinin kesilmesine tepki gösteren vatandaşlar, halkı Müslüman olan bir ülkede, camilerin bu durumlara maruz kalmasının çok ayıp ve utanç verici olduğunu belirttiler.

 

İbadethane olan caminin elektriğinin kesilmesinin ve minarelerin ezansız bırakılmasının büyük bir vebal olduğunu ifade eden cami cemaati, devletin sadece camilerdeki aydınlatmaları değil, ısınma ve soğutma giderlerini karşılaması gerektiğini vurguluyorlar.

 

Konu ile ilgili görüşülen Dicle EDAŞ yetkilileri ise konuya ilişkin açıklama yapıldığı takdirde paylaşacaklarını ifade ettiler.

(İLKHA)

  Editör: Vandahaber
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BÖLGE Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI