Bugun...


Mustafa Işık


facebook-paylasSokak
Tarih: 20-11-2017 00:09:00 Güncelleme: 20-11-2017 00:09:00


İşlek, oldukça kalabalık bir sokak burası. Bir yerlere yetişmeye çalışan yüzlerce insanla dolu dar bir sokak. Koşuşturmaların ortasında sıkıştırılmış bir nesne gibiydi,  ellerindeki kocaman valizlerle yalpalana yalpalana yol almanın gayretindeki hamalın terli nefesi. Hemen arkasında adeta hamalın nefesiyle soluklanan olgun görünümlü, şık kıyafetiyle, cavcavlı kravatıyla Bey. Arada bir ağzını açar, kendisinde zor duyacağı birkaç kelam ederdi.

Derdi, kalkmak üzere olan arabaya yetişmektir. Bir yerlerde birileri hep onu beklemektedir. 

 

Ortalık, sevdiklerini uğurlama telaşındaki insanların hüzünlü söyleşmeleri, ağlaşmaları; kulaklara küpe olacak tembih sözleri…dokuz numaralı peron.. İşte geldik, efendim… Tamam, yavrum, şuraya bırakırsın valizleri… Aman ha yavaş ol, kırılacaklar var yavrum… alsana üç lira.. ama..efendim şeyy.. beşş…  Haydi, haydi, uzatma yavrum, şunun şurasında birkaç adımlık yoldu…  

 

Bey valizleri otobüse yükletir. Daha önceden bileti almanın rahatlığıyla otobüsün ön tarafına doğru ilerler. Kalabalığa yönelir, aşina bir sima arar gözleri. Gayriihtiyari sele irkildi. Sağa doğru baktı, kendisine yaklaşan simanın hayal meyal aşinalığı. Zoraki bir gülümsemeyle ona doğru adım atar… Hey gidi günler, yıllar öncesinden bir tanıdık. 

 

Hamal, otogar boyunca sağa sola bakarak yürümeye devam eder… Başka bir yük daha bulsa hem kravatlının verdiği eksiği kapatır belki hem de birkaç kuruş daha fazla kazanmanın hesabındadır. Bu hengâmenin içinde suskunluğa boğulacak gibidir.  

 

Muavinin sesi, hareket saatinin geldiğini haber veriyor. Yolcuları yerlerine geçme telaşı alıyor. Hayaller, hatıralar, kırgınlıklar, gözyaşları… Zaten dünya da bir tiyatro sahnesi değil mi ki. Değişen roller olsa da sahnede hep aynı oyun var.  

 

Gölgeler ve ruhlar… İnsana huzur veren vakitler vardır. Zamanla gürleşen fısıltılar, unutulan yalnızlıklar vardır. Çokluğa dönüşen tek başınalıklar… Başarmak için denemek gerek elbette.  Ama sonuç hep hüsran mı?  

 

İyi bir karar vermiş gibi kendi kendine gülümsedi hamal. Güneş, altın sarısı ışıklarını toplamış, kızıllığının mekânı ufka doğru yol alıyordu.  Hava tatlı bir esinti hesabındaydı. Şehir, kendini hüznün kucağına bırakmanın hazırlığındaydı. Hamal da işini bitirmiş eve doğru gidecekken yönünü değiştirip arada bir yaptığı gibi göl kıyısına gidiyordu. Gittikçe artan sıkıntılarını, huzursuzluklarını dertleşeceği ortağıydı su. Bilirdi o, umudun bir gün tazeleneceğini; sır perdesinin elbet bir gün aralanacağını ve karanlığın aydınlığa dönüşeceğini… 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
   Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
 • Sonbaharda Edremit bir başka güzel
  Sonbaharda Edremit bir başka güzel
 • Van'da sonbahar
  Van'da sonbahar
 • 2017 Van'ın enleri belli oldu
  2017 Van'ın enleri belli oldu
 • AĞUN'nu gördünüz mü?
  AĞUN'nu gördünüz mü?
 • Van Uğur Okulları mezuniyet töreni
  Van Uğur Okulları mezuniyet töreni
 1. Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
 2. Sonbaharda Edremit bir başka güzel
 3. Van'da sonbahar
 4. 2017 Van'ın enleri belli oldu
 5. AĞUN'nu gördünüz mü?
 6. Van Uğur Okulları mezuniyet töreni
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gevaş'a birde buradan bakın.
  Gevaş'a birde buradan bakın.
 • çobanı dinleyin!
  çobanı dinleyin!
 • ulan hangi kablo
  ulan hangi kablo
 • Van Valisi Taşyapan imamlık yaptı
  Van Valisi Taşyapan imamlık yaptı
 • Ahmet İzgi 15 Temmuz Gecesini Anlattı
  Ahmet İzgi 15 Temmuz Gecesini Anlattı
 • İşte İngiltere'deki patlama anı!
  İşte İngiltere'deki patlama anı!
 1. Gevaş'a birde buradan bakın.
 2. çobanı dinleyin!
 3. ulan hangi kablo
 4. Van Valisi Taşyapan imamlık yaptı
 5. Ahmet İzgi 15 Temmuz Gecesini Anlattı
 6. İşte İngiltere'deki patlama anı!
VİDEO GALERİ
YUKARI