Bugun...

Bebişlere wc alışkanlığı

 Tarih: 24-09-2017 21:32:00
Hacer Gün

KOMŞU ANNE ETKİSİ

 

Hikayeye katkısı olan pek çok kahraman mevcut ama bizim için en önemli  kahraman "Komşu Anne" Hatice 

 

Betül Meryem'in en yakın arkadaşı, aralarında 6 ay var, birbirleriyle çok iyi geçiniyorlar. Öğleki sitede herkes onların muhabbetine hayran.

Bende Hatice hanımı seviyorum, zaten çocukların arkadaşlıkları üzerinde bence annelerin etkisi büyük.

 

Hatice Hanım bozulmamış Anadolu kadını, titiz ve çocukları ile ilgili. Tabi ki yalnız kendi çocuğu ile değil, kızının arkadaşı olan çocuklar ile de güzel ilgileniyor. Tam bir komşu anne

Tabi komşu anne olunca Meryem Hanım pek önemli konusunda Hatice’nin ilgi alanına giriverdi.

 

Konu, merakla beklenen kazandibimi tuvalete alıştırma hikâyesi...

 

"Hadi Hacer abla artık alıştır Meryem'i tuvalete"

 

 Bu muhabbet aramızda geçerken Meryem henüz 25 aylık. Eğer alternatif eğitimcilere bakarsanız geç kalınmış bir zaman, kimileri daha bebeleri kundakta tuvalet eğitimine başladıklarını ve başardıklarını söylüyorlar. Ben demiyorum konu komşu öyle diyor :)

 

Bazı eğitimciler ise çocuğun motor gelişiminden psikolojik gelişimine her halin çocuğun tuvalet alışkanlığı edinmesinde etkili olduğunu söylüyorlar ki Akla yatkın bir söylem. Hatta 10/12 yaşlara kadar gelişimini tamamlayamayan çocukların olması da normal... 

 

Benimde tuvalet eğitimi konusunda önceki çocuklarımdan edindiğim tecrübe ve Meryem'in son bebek olduğunu düşünüyor olmam nedeniyle öyle çiş kaka gibi derdim pek yok, rahatım yani bu konuda.  Maalesef Hatice pek rahatlığımın farkında değil, Hacer abla çıkarın artık bezi diye bastırıyor…

 

İtiraf ediyorum Meryem'e tuvalet alışkanlığı kazandırma konusunda yaptığım tüm gayretlerimin sebebi mahalle baskısı…

 

Eh komşu annemizi mi kıracağız. Yazın başı hava sıcak, zaten hep evdeyiz. Çıkarttık bizde bezimizi, bundan böyle çişimiz tuvalette, kakamız tuvalette…

 

Hemen çarşıya çıkıldı Meryem hanıma ucuzundan üç beş elbise ve pijama alındı maksat altına kaçırırsa kıyafet sıkıntısı çekmemek...

 

Tabi madem bir işe niyetlendik bu işi sabırla ve kararlı bir şekilde nihayete erdirmek gerek. Bundan dolayı ben sürekli tetikteyim çişin var mı kızım, tuvalete gidelim mi kızım? ...

Meryem Hanım ile baş başa iken hiç sorun yok, ama evde baba yada abla varsa değerli çişini tuvalete teslim etmemek için resmen direniyor. Sanırsın borsada halka arz edecek, bir yandan da yüzde 51'i kaptırmamak için uğraşıyor.

 

Dolayısı ile ne zaman direniş ile karşılaşsam, Meryem bana karşı isyan bayrağını çekse, babamızın merhamet damarı kabarıyor. Hemen Meryem hanımın saflarına geçiyor.

Geceleri bağla bari hanım, Rahat bırak çocuğu hanım, motor gelişimi daha tamamlanmadı hanım...

 

Geçmiş tecrübelerime, gözlemlerime ve konu hakkında okuduğum bilgilere dayanarak uyarıların motor gelişimi ile ilgili olanı dışında diğerleri beni ikna etmeye yetmiyor elbette...

Ayrıca hadi ben ikna oldum diyelim Hatice ne olacak.

 

Ramazan ayı böyle geçti. Ama ramazandan sonra benim yaz okulumun başlaması ve evden her gün ayrılmak zorunda oluşum ile birlikte, Meryem hanıma havuz bezlerinden yani külot bez almaya başladık.

 

Altına kaçırsa bile etraf batmıyor ama tuvaleti gelince de tuvalete gidiyordu. Maalesef bu iyi bir karar değilmiş çünkü bu durum Meryem'i hızla iki ay öncesine döndürdü. İki aylık emeğimiz heba olmaya başladı, bu geri dönüş beni endişelendirmeye yetti.

 

Bu endişenin aslında gereksiz vesveselerden kaynaklandığını frene basmam gerektiğini babamız kendine has üslubu ile bir daha hatırlatınca ben "Nasıl olsa son çocuk işi ne? Etsin babasının parasına" moduna geçtim.

 

Peki sonuç? Meryem babasına merhamet etti.

 

Dostlar hayatımızın her anını kitaplarda yazdığı gibi yaşayamayız, hayatımıza bazen eşler, bazen aile büyükleri, bazen bir komşu, bazen bir uzman dokunabilir.

 

Biz aslında bu dokunuşların içinde kişiliğimize en yakın olanını alır sahipleniriz.

Önemli olan o dokunuşları sahiplendikten sonra kendi ruhumuzla yoğurup doğruya ulaşabilmektir. Ve doğru kişiye ve zamana göre değişebilen vicdan çemberinde çevrildikten sonra ancak ulaşılabilen bir olgu ve değerdir.

 

Annelerin yorulmaya zorlanmaya ve zaman zaman huysuzlanmaya elbette hakları vardır. Önemli olan bu durumların kronikleşmeden atlatılabilmesidir ve babalara bu noktada büyük manevi sorumluluk düşmektedir.

 

Unutmamalıdır hiç bir çocuk önemli bir sıkıntısı yoksa sonsuza kadar yatağına kaçırmaz eğer sıkıntısı mevcutsa bunun için başvurulacak merci bellidir.

 

Tuvalet eğitimi vermeniz gereken bir çocuğunuz varsa, olabildiğince rahat olunuz, sonuçta dereden su taşıyıp elde çamaşır yıkamıyoruz değil mi?

 

Böyle b..'tan meseleler içinde kendinizi anneliğinizi sorgulamaya kalkmayın lütfen, bu kendinize yaptığınız büyük haksızlık olur.   

                    

Bize gelince tuvalet alışkanlığı  edindik, ama zaman zaman kaçırmalarında normal olduğunu biliyoruz. Her çocuğun kendilerini özgü bir kavrama potansiyeli olduğunda 3.çocuğumuzda tekrar test ettik ve onayladık, tecrübe ile sabit, bazı kuralları da  hediye paketi yaparak www.vandahaber.com  aracılığı ile  dostlarımıza gönderdik.

 

 İşte hediye paketimiz

1 ) Sakin olunuz (acele neke/hidi hidi)

2 ) Her zaman eşinizle aynı dili konuşmaya çalışınız. (bazen zor olsa da)

3 ) Hiç bir şekilde 3. şahsın yanında bu aileden bile olsa çocuğunuza yeni alışkanlıklar kazandırmak için, çocuğunuz ile mücadele etmeyin.

4 ) Çocuğunuz inat ediyorsa dikkatini başka yöne çekerek inadını kırabilirsiniz ama o inadı yok edemezsiniz.

5 ) Komşu annelerinizin sözlerini de yabana atmayınız mutlaka dinleyiniz.

6 ) Komşu anneniz yoksa edininiz.

 

Bizim komşu annemize ve komşu anne potansiyeline sahip herkese sevgiler iyi ki varsınız.                       

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI