Bugun...Perihanoğlu: " Gazetecilik mesleği kalitesi düştü"
Tarih: 10-01-2017 16:16:46 + -


Vansesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Erdal Perihanoğlu: " Gazetecilik mesleği, vakıf olmayan insanların eline geçtiği için kalitesi düştü"

facebook-paylas
Tarih: 10-01-2017 16:16

Perihanoğlu:

 Van’da 79 yıldır yayın hayatına devam eden Vansesi Gazetesi, kentin en uzun ömürlü ticaret kuruluşu olarak marka haline geldi.  

 

  1937 yılında rahmetli Mehmet Remzi Perihan ve İlyas Kitapçı tarafından Van’da kurulan ve daha sonra Mehmet Remzi Perihan’ın tek başına yayın hayatını devam ettirdiği Vansesi Gazetesi, kentin en uzun ömürlü ticaret kuruluşu olarak marka haline geldi.

 

Kurulduğu günden bu yana kalitesinden ve çizgisinden şaşmayan Vansesi Gazetesi, halkın da takdirini topluyor. Vansesi Gazetesi’nin; doğudaki birçok ilde gazete yokken Van’da kurulmasının kent için büyük bir kazanım olduğunu ifade eden Mehmet Remzi Perihan’ın oğlu ve aynı zamanda Vansesi Gazetesi’nin imtiyaz sahibi Erdal Perihan, “Makinelerin ve malzemenin nakli ile sürekli gazetenin çıkması için gereken malzemenin nakli, o gün için çok büyük sıkıntıydı. Biz o günleri görmedik. Ancak babamın anlattıkları hala hafızamda. O zamanlarda bütün harfler tek tek dizilir, baskıya o şekilde girerdi. Ama bugün teknolojinin gelişmesi ile bu meslek, çok daha rahat yapılmaktadır. Asıl gazetecilik, o dönemlerde yapılmış. Şimdiki gazetecilik, hem çok rahat hem de çok kolay hale geldi” dedi.

 

  "Gazetecilik mesleği, vakıf olmayan insanların eline geçtiği için kalitesi düştü"
  Gazeteciliğin kalitesinin düştüğünü vurgulayan Perihan, “Eskiden teknik anlamda belki sıkıntılar vardı, ama bugün gazetecilik mesleği vakıf olmayan insanların eline geçtiği için kalitesi düştü. Diğer mesleklerde de aynı şekilde. Sadece gazetecilik mesleğinde değil, bütün mesleklerde bu sıkıntılar var, ama gazetecilik mesleğinde bu daha fazladır. Gazeteciler göz önünde olduğu için daha bariz bir şekilde görülüyor. Sıkıntı bütün mesleklerde var. Yani iş, ehlin elinden çıkmış. Liyakat ortadan kalktığı için, hem gazetecilik hem de diğer kurumlar sıkıntı yaşıyor” ifadelerini kullandı.


  Vansesi Gazetesi’nin 79 yıldır çizgisinden şaşmadığını dile getiren Perihan, “Bizim çizgimiz hiç değişmedi. O gün bizim çizgimiz neyse, bugün de odur. Biz, babamızın kurmuş olduğu o düsturla hareket ediyoruz. Bizim ilkemiz, şeffaf gazeteciliktir. İlk günden itibaren vatandaşı, kamuoyunu doğru bilgilendirme anlayışıyla gazetecilik yapılmış, bizde o zihniyeti devam ettiriyoruz. Biz hiçbir zaman için, hiçbir siyasi partiye, kuruma veya kuruluşa arka bahçe olmadık. Vatandaşı doğru yönde bilgilendirip, memleketin sorunlarını ele alıp, o sorunlarına çözüm ürettik hep” şeklinde konuştu.

 


  Gazeteciliğin bir ekip işi olduğunu da sözlerine ekleyen Perihan,  “Gazetecilik, bir ekip işidir ve gazetede çalışanlar bir ailedir. Zaten bir aile olmazlarsa uzun ömürlü olmazlar. Gazetelerin ayakta durabilmesi için oranın aile olması lazım. Bizim yaptığımız, Vansesi Gazetesi’nin yaptığı budur. Bu duygularla tüm gazetecilerin gününü kutluyorum.”

 


  ‘Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’ adının yanlış olduğunu ifade eden Vansesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İkram Kali ise, “Çalışan gazeteci diye bir şey olmaz. Gazeteci, gazetecidir. Eğer hakkını veriyorsa, bu işten ekmek kazanıyorsa, ailesinin geçimini sağlıyorsa gazetecidir” dedi.

 

Gazetecilik, en zor dönemini yaşıyor
  Gazeteciliğin en zor dönemini yaşadığını dile getiren Kali, “Bu zamanda eleştirilere kimse tahammül etmiyor. Herkes kendisinin övülmesini, reklamının yapılmasını istiyor. Gazeteleri birçok kurum veya kişi, reklam tabelası gibi görmek istiyor. Bir abonelikle veya bir reklam ile gazeteyi satın aldığını düşünüyor, ama gerçekte öyle değil. Gazete, sahibinin bile değil, kamuoyunundur. O; kentin sesi, gözü, kulağıdır” ifadelerine yer verdi.

 


  Kentte yıllardır objektif bir gazetecilik yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Kali, “Hiçbir güçle, hiçbir kişiyle, dernek ya da bir partiyle organik bir bağımız yoktur. Tüm meslektaşlarıma özgür, bağımsız, tarafsız, okuyucusuna saygılı, basın meslek ilkelerine uyan ve mesleğin etik değerliğini özümsemiş bir gazetecilik diliyor, bu duygularla bütün meslektaşlarımın gününü kutluyorum” diye konuştu.
Kaynak: iha

Editör: vandahaberFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER VAN HABER Haberleri

FOTO GALERİ
 • Çaldıran’da dere yatağı taştı!
  Çaldıran’da dere yatağı taştı!
 • Seracılık anlayışında devrim!
  Seracılık anlayışında devrim!
 • Kaz Gölü’nde muhteşem görüntü
  Kaz Gölü’nde muhteşem görüntü
 • Van Gölü’nde batık Rus gemisine ulaşıldı
  Van Gölü’nde batık Rus gemisine ulaşıldı
 • Abalı'dan Sarıkamış'a
  Abalı'dan Sarıkamış'a
 • Çaldıran donuyor!
  Çaldıran donuyor!
 1. Çaldıran’da dere yatağı taştı!
 2. Seracılık anlayışında devrim!
 3. Kaz Gölü’nde muhteşem görüntü
 4. Van Gölü’nde batık Rus gemisine ulaşıldı
 5. Abalı'dan Sarıkamış'a
 6. Çaldıran donuyor!
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Van'da hayır çıkmasının sorumluları kimler?
  Van'da hayır çıkmasının sorumluları kimler?
 • Baki karaca'a onlar çok sert konuştu
  Baki karaca'a onlar çok sert konuştu
 • Yeni Vanspor yönetimi değerlendirdiler
  Yeni Vanspor yönetimi değerlendirdiler
 • Vanspor'un kötü gidişe yorumcuları ne dedi?
  Vanspor'un kötü gidişe yorumcuları ne dedi?
 • Mekke'de bilinen en eski kayıt ortaya çıktı
  Mekke'de bilinen en eski kayıt ortaya çıktı
 • Van'da uyuşturucu operasyonu
  Van'da uyuşturucu operasyonu
 1. Van'da hayır çıkmasının sorumluları kimler?
 2. Baki karaca'a onlar çok sert konuştu
 3. Yeni Vanspor yönetimi değerlendirdiler
 4. Vanspor'un kötü gidişe yorumcuları ne dedi?
 5. Mekke'de bilinen en eski kayıt ortaya çıktı
 6. Van'da uyuşturucu operasyonu
VİDEO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI