Van’da Bilimsel Araştırma Yapan Hocalar Gazel mi Okuyor?

Van’ın kuraklık sorunu gündemden düşmüyor. Kentte bilimsel araştırmalar yapan akademisyenlerden çağrılar devam ediyor

Van’da Bilimsel Araştırma Yapan Hocalar Gazel mi Okuyor?
Yayınlama: 21.09.2023
A+
A-

Van’ın kuraklık sorunu gündemden düşmüyor. Kentte bilimsel araştırmalar yapan akademisyenlerden çağrılar devam ediyor. İnşaat Mühendisi Faruk Görünüş, önlem alınmadığı takdirde kentte yakın zamanda bir içme su krizi yaşanacağına dikkat çekerek, “4 yıldır tecrübeli hocalar gazel mi okuyor?” tepkisinde bulundu.

Dünyanın ortak sorunu haline gelen iklim krizi, etkisini sürdürmeye devam ediyor. Türkiye’nin birçok kenti gibi Van’da kuraklıktan nasibi alıyor. İklim krizi, Van Gölü’nün giderek küçülmesine ve barajlarda suların kalmaması gibi birçok soruna neden olurken, İnşaat Mühendisi Faruk Görünüş’te kuraklığa bir kez daha dikkat çekti.

“ÇALIŞMALAR NEDEN BAŞLAMIYOR”

Kentin kuraklığı ile ilgili paylaşım yapan İnşaat Mühendisi Faruk Görünüş, “Van Gölü küçülüyormuş. Kentte şiddetli kuraklık etkisini son dört yıldır arttırarak göstermeye devam etmiyor mu? Bu konuda artık geriye dönüşü olmayan bir süreç başlamadı mı? Kent merkezi ve ilçelerinde sondajlar vasıtasıyla çekilen yeraltı suyu kullanımı halen neden yasaklanmıyor? Van’daki mevcut baraj ve göletler gibi açık yüzeyli su kaynaklarında, yüzeysel buharlaşmaların azaltılmasına yönelik çalışmalar neden başlamıyor? Zernek barajının doluluk seviyesi son birkaç yıldır yaz aylarında yüzde 10’un altına düşüyor. Bu stratejik açıdan tehlikeli bir durum değil mi?” ifadelerini kullandı.

“KURAKLIKLA BÖYLE MÜCADELE EDİLMEZ”

Nitekim daha önce Zernek Barajında su olmamasından dolayı, Gürpınar ovasında geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan vatandaşlar Van’a gelen içme suyu ana şebeke hattını kaçak yollarla delerek su ihtiyacını karşılamaya çalışmadı mı? Bu yüzden oluşan arızadan dolayı, kentte içme suyu iletiminde sorunlar yaşanmadı mı? Önlem alınmadığı takdirde kentte yakın zamanda bir içme suyu krizi yaşanmayacak mı? Uzmanlar özellikle son dört yıldır ne anlatıyor? Van’ın su kaynakları ile ilgili bilimsel araştırmalar yapan Yüzüncü Yıl Üniversitesinden Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu ve Dr. Mustafa Akkuş gibi tecrübeli hocalar gazel mi okuyor? Bu hocalarımız kaç kez çağırılıp brifing istendi? Kaç kez acaba bu hocalar ne anlatıyor denildi? Kuraklıkla böyle mücadele edilmez! Gerçekten kuraklıkla böyle mücadele edilmez…

şehrivan haber

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.