Lokanta ve kafelerde yeni dönem! KDV oranları yükseltildi

Son dakika KDV haberleri: Lokanta ve kafelerde satılan yiyecek-içeceklerle ilgili KDV düzenlemesinin Resmi Gazete’de yayımlandı. yeni dönem resmen başladı.

Lokanta ve kafelerde yeni dönem! KDV oranları yükseltildi
Yayınlama: 27.04.2024
Düzenleme: 27.04.2024
A+
A-

Lokanta ve kafelerde satılan yiyecek-içeceklerle ilgili yeni KDV düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, lokanta ve kafelerde yüzde 8 KDV oranı yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV 20’ye yükseldi.

KDV ORANLARI YÜKSELTİLDİ

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, lokanta ve kafelerde satılan yiyecek ve içeceklerde uygulanan yüzde 8 KDV oranı yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV oranı ise yüzde 20’ye yükseltildi.

YÜZDE 1 KDV FATURALANDIRILMASININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Düzenlemeyle birlikte lokantaların hizmetlerini, et, su, meyve suyu gibi gıda malzemesi satışı göstererek yüzde 10 yerine yüzde 1 KDV ile faturalandırmasının önüne geçilecek.

Taslağa göre hizmet sunan lokanta, kafe, pastane gibi işletmeler kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin edilerek buralarda sattıkları ürünler için yüzde 10 oranında KDV hesaplayacak.

Bu işletmelerin telefonla veya internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yaptıkları tüm satışlar da aynı kapsamda değerlendirilecek.

Öte yandan, yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik işyeri ruhsatı bulunmadığı halde müşterilerine masa, oturma yeri, tezgâh gibi servis yapılabilen alanlarda yiyecek ve içecek hizmetleri sunanların bu yerlerde yaptıkları satışlar da bu kapsamda olacak.

Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

haber7

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.