RTÜK’ten Hudutsuz Sevda ve Sakla Beni dizilerine ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, izleme raporları doğrultusunda çeşitli dizilere idari para cezası uyguladı. Kadına yönelik şiddet sahneleri içeren Hudutsuz Sevda ve gayri ahlaki diyalogları bulunan Sakla Beni dizilerine yayıncı kuruluşlar hakkında ceza verildi.

RTÜK’ten Hudutsuz Sevda ve Sakla Beni dizilerine ceza
Yayınlama: 19.11.2023
A+
A-

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) haftalık olağan toplantısında, izleme raporları görüşüldü. Yapılan incelemeler doğrultusunda kadına şiddet gerekçesiyle Hudutsuz Sevda‘ya, gayri ahlaki diyaloglar nedeniyle de Sakla Beni dizisine idari para cezası uygulandı.

FOX’A İDARİ PARA CEZASI

Dizilerdeki gayri ahlaki görüntülere ve şiddet sahneleri değerlendirilen görüşmelerde Hudutsuz Sevda isimli diziye ilişkin hazırlanan izleme raporunda, kadına yönelik şiddet sahneleri nedeniyle yayıncı FOX hakkında idari para cezası müeyyidesi kararı alındı.

RTÜK'ten Hudutsuz Sevda ve Sakla Beni dizilerine ceza

ÜST SINIRDAN CEZA

İzleyicilerden çokça şikayet alan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının tepkisini çeken ve RTÜK’e incelenmesi için müracaatta bulunduğu “Sakla Beni” dizisi de Üst Kurul gündemindeydi. Star ekranlarında yayınlanan yapımda çocuk karakterlerin arasında geçen diyalogların gayri ahlaki olarak izleyicilere aktarılması yasa ihlali olarak değerlendirildi. RTÜK, yayıncı kuruluşa üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uyguladı.

RTÜK'ten Hudutsuz Sevda ve Sakla Beni dizilerine ceza

GÜNDÜZ KUŞAĞINDAKİ PROGRAMLARA DA CEZA

“Didem Arslan Yılmaz’la Vazgeçme” isimli gündüz kuşağı programında bir cinayetin ele alınması sırasında yayınlanmaması gereken görüntülerin ekrana yansıtılması ve olaya ilişkin yapılan perdesiz konuşmalar RTÜK’ün radarına takıldı. Yasa ihlali yapan SHOW TV’ye de üst sınırdan idari para cezası verildi. Öte yandan Halk TV’de yayınlanan “Nasıl Olacak” isimli yapımda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bazı terör örgütlerini kolladığı şeklinde açıklamalar yapıldığı belirtilerek, yayıncı kanal hakkında üst sınırdan idari para cezası yaptırımı kararı verdi.

EBUBEKİR ŞAHİN: TİTİZLİKLE İNCELİYORUZ

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Üst Kurul’un son toplantısında alınan kararları değerlendirdi. Özellikle dizi filmlerle ilgili kurumların ve vatandaş bildirimlerinin arttığına dikkat çeken Şahin, ilgili kurumların, vatandaşların talep ve beklentileri doğrultusunda dramatik yapımları titizlikle incelediklerini söyledi.

“YAYINCILIK İLKELERİNİ İHLAL EDEN DİZİLERE TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Şahin, milli ve manevi değerlerimize aykırı, kadın ve çocuk istismarı içeren, şiddetin normalleştirildiği dizilere artık herkesin olduğu gibi Üst Kurulun da tahammülünün kalmadığını ifade etti. RTÜK olarak diziler konusunda yaptırımı geri planda tutmaktan vazgeçtiklerini söyleyen Şahin, “Yayıncılık ilkelerini ihlal eden dizileri yayınlayanlara taviz vermeyeceğiz. Çünkü özellikle çocuk ve gençlerimizi olumsuz etkileyen içerikler tahammül sınırlarını çok aştı. Artık daha sıkı denetimler yapacağız. Üzülerek söylüyorum bilhassa dizi filmlerle alakalı ikili diyalog sürecini tercih etmeden yaptırım gücümüzü ön planda tutacağız. İyi niyetli ikazlarımızın karşılık bulmadığını maalesef gördük. İzleme ve değerlendirme dairemize talimatı verdim. Yanlış yapanın gözünün yaşına bakılmayacak. Yanlışta ısrar eden, şiddeti kanıksatıcı içerikler üreten, milli güvenliği tehdit eden yayınlara asla ve asla izin veremeyiz. Bundan sonra izleme raporlarımızı sıklıkla Üst Kurul gündemine taşımakta kararlıyız. Her beyanımda dediğim gibi kırmızı çizgilerimiz açık. Dizi filmlerle ilgili bundan sonra uyarı gereği duymadan yasadan kaynaklanan yaptırım gücümüzü çekinmeden kullanacağız. Dizilerdeki kadın ve çocuk istismarı görüntüleri çizgiyi çok ama çok aştı. Yepyeni bir döneme giriyoruz. Tüm yapımcılarımızın toplumsal hassasiyetlere ve RTÜK kurullarına uygun olarak daha dikkatli olmaları kendi hayırlarına olacaktır” değerlendirilmesinde bulundu.

RTÜK'ten Hudutsuz Sevda ve Sakla Beni dizilerine ceza

RTÜK'ten Hudutsuz Sevda ve Sakla Beni dizilerine ceza

Kaynak : Haberler

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.