Kılıçdaroğlu: Erdoğan’a oy verenlere hakaret etti

28 Mayıs’ta gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerine kısa bir süre kala 1. turda aldığı oy oranı nedeniyle Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a oy veren seçmenlere ağır hakaretler savurdu.

Kılıçdaroğlu: Erdoğan’a oy verenlere hakaret etti
Yayınlama: 27.05.2023
Düzenleme: 27.05.2023
A+
A-

14 Mayıs’ta yüzde 88’lik bir katılımın olduğu seçimlerde Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yine birinci çıktı.

Oy sayımı sonrası Başkan Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,52 ile sandıktan yine birinci çıkarken, yedili masanın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı ise yüzde 44,88’de kaldı.

Cumhur İttifakı parlamentoda 323 sandalyeye ulaşarak üstünlük kazanırken, hiçbir cumhurbaşkanı adayı 50+1 oy oranına ulaşamadı ve seçimler ikinci tura kaldı. Bu sonuçlar nedeniyle 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu yarışacak.

İki lider de 2. tur kampanyasını yürütürken yedili masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ilk turdaki söylemlerinde keskin bir değişiklik göstererek göçmen meselesi ve milliyetçilik propagandasına başladı.

SEÇMENE FETVA VERDİ

Muhalefete yakınlığıyla bilinen Fox TV’de soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, 1. turda Başkan Erdoğan’a oy veren seçmenlere skandal sözler sarf etti.

“Erdoğan’a oy vererek günaha girmeyin. Samimi bir Müslüman bu kadar büyük bir günaha girmez” diyen Kılıçdaroğlu MHP’li seçmene de bir çağrı yaparak, “Bana oy vermeyeceksen sandığa gitme” ifadelerini kullandı

“AHLAKLI OLMALI HERKES”

Başkan Erdoğan’a oy veren seçmenin günaha girdiğini ileri süren Kılıçdaroğlu’nun şaşkına çeviren ifadeleri şöyle:

“Erdoğan’a oy verenler yapmayın, etmeyin, günaha girmeyin.

Samimi bir Müslüman bu kadar büyük bir günaha girmez. Girmemeli de zaten. Ahlaklı olmalı erdemli olmalı herkes.

Ve devletini düşünüyorsa, geleceğini düşünüyorsa, evlatlarını düşünüyorsa gidip yeniden düşünmeli ve oyunu ona göre kullanmalı.”

“BANA OY VERMEYECEKSEN SANDIĞA GİTME”

Kılıçdaroğlu MHP’li seçmene de şu talepte bulundu:

“MHP yani ülkücü yani kendisini milliyetçi olarak tanımlayan kardeşlerime sesleniyorum. Eğer bu suça ortak olmak istemiyorsan bana da oy vermek istemiyorsan sandığa gitme o zaman. Bu suça ortak olma.

“OY VERİRSEN SEN MİLLİYETÇİ FELAN DEĞİLSİN”

Yani ‘Anayasanın ilk dört maddesini değiştireceğiz’ diyen partiye oy verme kardeşim. Verirsen kusura bakma ama sen milliyetçi falan değilsin. Milliyetçilikle senin de bir ilgin yok. Türk Bayrağı yerine Türkiye Bayrağı olur diyorsan kardeşim kusura bakma senin de milliyetçilikle bir ilgin yok.”

haber7

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.