Van için kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Van ve bölge iller için turuncu ve sarı kodlu uyarı yayınladı. Bu kentlerde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor.

Van için kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı
Yayınlama: 19.10.2023
A+
A-

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, bölge illeri için kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısında bulundu.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu olacağı belirtilerek, “Muş, Hakkari ve Bitlis’te sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar, Van’da ise gece saatlerine kadar zaman zaman kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olması tahmin edilmektedir.

Yağışların yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenmektedir. Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri altında seyredeceği beklenmektedir. Rüzgarın güneyli ve batılı yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette, sabah saatlerinden itibaren sert rüzgar (20-40 km/sa), yağış anında yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) şekilde esmesi tahmin edilmektedir.

İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıkları; Muş 18, Bitlis 14, Van ve Hakkari’de 15 derece olması tahmin edilmektedir. Bölgemizde beklenen sağanak yağışların sabah saatlerinden itibaren zaman zaman kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Ani sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Sabah saatlerinden gece saatlerine kadar rüzgarın güney ve güneybatılı yönlerden orta kuvvette, yağış anında sert, yükseklerde kuvvetli rüzgar şeklinde esmesi beklenmektedir. Oluşabilecek ağaç/direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Trabzon, Rize ve Artvin için turuncu; Giresun için sarı kodlu uyarı yayınladı. Bu kentlerde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava durumu haritasında Trabzon, Rize ve Artvin için turuncu; Giresun için sarı kodlu uyarı yapıldı.

TEDBİR UYARISI YAPILDI

Bu 4 ilde yerel olarak kuvvetli ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Yetkililer vatandaşlara sel, su baskını, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulundu.

SARI KOD NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

 

TURUNCU KODLU NEDİR?

Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

Kaynak: VANDAHABER

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.