Türkiye’de depreme karşı en güvenli şehirler belli oldu

6 Şubat’taki Kahramanmaraş depremi 11 ilde büyük bir yıkıma yol açarken belinlerce ev yıkılmış birlerce insan hayatını kaybetmişti. 6 Şubat’taki yıkıcı depremin etkisi devam ederken irili ufaklı meydana gelen depremlerin ardından uzmanlardan dikkat çeken yeni uyarılar da gelmeye devam ediyor. Deprem uzmanları, Türkiye’de deprem bakımından en güvenli 21 şehir ile en riskli 24 şehirleri açıkladı. İşte o şehirler…

Türkiye’de depreme karşı en güvenli şehirler belli oldu
Yayınlama: 07.09.2023
A+
A-

Geçtiğimiz günlerde Jeoloji Mühendisleri Odası çarpıcı bir çalışmaya imza atarak ‘Türkiye’de 7 büyüklüğünde deprem beklenilen illeri açıklamıştı. Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan da Türkiye’nin depreme karşı en güvenli 21 ili açıkladı. İşte deprem bakımından en güvenli 21 şehir ile deprem bakımından en riskli 24 şehirler…

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye’nin depreme karşı en güvenli 21 ili açıkladı. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya hesabından depreme karşı en güvenli 21 ili açıkladı.

 

“EN GÜVENLİ 21 ŞEHİR”

Yıkıcı deprem bakımından Türkiye’nin en güvenli önde gelen illeri: Kırklareli, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Samsun, Giresun, Ordu, Trabzon, Rize, Artvin, Mardin, Siirt, Batman, Şanlıurfa, Mersin, Antalya, Konya, Karaman, Niğde, Nevşehir, Ankara.

Geçtiğimiz günlerde Jeoloji Mühendisleri Odası depremlerle ilgili yaptığı çalışma ile dikkat çekerken “altından doğrudan fay hattı geçen 24 ili” açıkladı.

 

“EN RİSKLİ 24 ŞEHİR”

Jeoloji Mühendisleri Odası’nın incelediği deprem haritasına göre; Hatay, Konya, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Manisa, Burdur, Balıkesir, Aydın, Erzurum, Tokat, Kocaeli, Kayseri, Muğla, Denizli, Eskişehir, Erzincan ve Hakkari gibi şehirleri kapsıyor. Bunun yanı sıra, Kütahya, Aksaray ve Sakarya’da da fay hattı üzerine kurulu kentlerin raporları tamamlanarak Bursa, İzmir ve Bolu için de deprem riski araştırmaları başladı.

Türkiye’de pek çok şehri aktif fay hatları üzerinde ve etrafında yer alırken deprem riski yüksek iller arasında Marmara Bölgesi, İstanbul ve İzmir ilk sırada yer alıyor. Özellikle de İstanbul’da deprem teyakkuzu ilan edilirken yine Adıyaman, Balıkesir, Manisa, Aydın, Denizli ve Tekirdağ’da deprem riski yüksek olan iller arasında yer alıyor.

Türkiye’de depreme karşı en güvenli şehirler belli oldu

“VAN AKTİF FAY HATLARI ÜZERİNDE YER ALIYOR”

Türkiye’de birçok şehir aktif fay hatları üzerinde ve etrafında yer alırken deprem riski yüksek beklenilen iller arasında 2. Bölgede Van’da yer aldı. Özalp’tan Van Gölü’nün içinden geçen fay aktif fay hattı üzerinde yer alıyor. Van’da 2011 yılında meydana gelen depremlerin kaynağı, daha önce varlığı bilinmeyen Van Fayı olarak kayıtlara geçti.2011 depreminden sonra Van Gölü Havzasında tespit edilebilen 11 tane aktif fay hattı bulunuyor.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.