Van Engil-Dilkaya deltası yok oluyor!

Vangölü Aktivistleri Yönetimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararla Van’da ‘kesin korunacak hassas alan” ilan edilen Dönemeç Sazlıkları (Engil-Dilkaya deltasındaki) doğa katliamına dur demeliyiz “ diyerek çağrıda bulundular.

Van Engil-Dilkaya deltası yok oluyor!
Yayınlama: 20.05.2024
Düzenleme: 20.05.2024
A+
A-

“VAN ENGİL-DİLKAYA ACİL MÜDAHALE”

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Vangölü Aktivistleri Yönetimi, hem ilimizin hem de yeryüzünün en güzel yerlerinden olan Engil Dilkaya höyüğü ve sulak alanı yüzlerce farklı kuş türüne ve canlıya yaşam alanı iken ne yazık ki hayvanlar için daha fazla otlak arayışına giren bazı kişilerin eline düştüğü belirtildi.

Yapılan açıklamada, “ Binlerce balığın öldüğü ve neredeyse yarısından fazla alanın kuruduğu bölgede doğa severler ile ilgili vatandaşlarımızın çekmiş olduğu görüntüler büyük bir facianın yaşanmaması için çok az zamanımızın kaldığını gösteriyor.

Ayni zamanda Van Müzesindeki birçok tarihi eserin çıkarıldığı Urartulardan kalma alanın bir an önce korunup eski haline dönüşmesi gerekiyor.

Bölge son iki yılda doğa severlerin, fotoğrafçıların, kampçı ve kano sevenlerin ortak alanı olarak herkesin dikkatini çekiyordu.

Sulak alanın içinde oluşan dere yatağı, suyun sulak alanın tamamına yayılmasını engellediği gibi kalan suyun gole akmasına sebep oluyor.

Özellikle Van Büyükşehir Belediyesi, Devlet Su işleri ve Karayollarının teknik alt yapı araçlarıyla öncelikle sulak alanda oluşan dere ıslah edilmeli ve akan suyun önündeki set kapatılmalıdır.

Son yağışlar bitmeden kurumların ivedi hareket etmesi gerekiyor.

Ve bir an önce oranın hem insan kullanımına hem de uzun yıllar korunmasını sağlayacak projelerin uygulanması gerekiyor.”

Kaynak: VANDAHABER

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.