Optimar’dan Erdoğan neden kazandı? Kılıçdaroğlu neden kaybetti? Anketi!

Optimar Araştırma, 28 Mayıs seçimlerinin ardından “Recep Tayyip Erdoğan neden kazandı, Kemal kılıçdaroğlu neden kaybetti?” anketi yaptı. Temmuz ayı içerisinde yapılan anketten çok çarpıcı sonuçlar çıktı. İşte Optimar’ın yaptığı anket sonuçları…

Optimar’dan Erdoğan neden kazandı? Kılıçdaroğlu neden kaybetti? Anketi!
Yayınlama: 19.07.2023
Düzenleme: 19.07.2023
A+
A-

Erdoğan neden kazandı? Kılıçdaroğlu neden kaybetti?

Seçimlerin ardından Erdoğan’a oy verenler neden verdi, Kılıçdaroğlu neden kaybetti sorularına cevap arayan Optimar Araştırma‘nın anket sonuçları çıktı. 10-14 Temmuz tarihleri arasında Türkiye genelinde 2 bin 350 kişi ile yapılan Optimar anketinden dikkat çeken sonuçlar çıktı.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN NEDEN KAZANDI?

Optimar’ın “28 Mayıs seçimlerinde Erdoğan’a neden oy verdiniz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 21.6’sı güvenilir olması yanıtını vermiş. İlk sırada Erdoğan’ın güvenilirliği geliyor. “Başarılı liderlik göstermesi” diyenler ise yüzde 17.7 ile ikinci sırada geliyor.

“İstikrarı sağlaması” diyenler yüzde 17.3’le üçüncü sırada gelirken onu yüzde 9.6 ile CHP-HDP ilişkisini desteklememesi takip ediyor. “Hizmet odaklı olması” diyenler yüzde 9.1’le önemli bir oranı tutarken, onu yüzde 6.3’le “Geleceğe yönelik projeler üretmesi” diyenler takip ediyor.

İstikrar ve iktidarın devam etmesini isteme ise yüzde 5.0’la önemli bir oranda. Dini görüşe uygun politikaları ve uygulamaları benimsemesi ise oy tercihinde yüzde 4.2 oranında çıkıyor.

KILIÇDAROĞLU’NA NEDEN OY VERDİLER?

Kılıçdaroğlu’na oy verenlerde ilk sırada iktidarın değişimi geliyor. Ankete katılanların yüzde 16’sı Kılıçdaroğlu’na mevcut iktidarın değişmesini desteklemesi için oy verdiğini söylüyor. Yüzde 14.2’yle ikinci sırada ise ekonomik durumun düzelmesine yönelik politikalar geliyor.

Suriyeli sorununun çözümüne odaklanması yüzde 9.9’la üçüncü sırada gelirken, onu yüzde 9.5’le dürüst ve güvenilir siyasetçi seçeneği izliyor. CHP seçmeni açısından çok önemli olan Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılığı yüzde 7.9’la beşinci sırada yer alırken onu barış, huzur ve adaletin sağlanacağına olan inanç takip ediyor.

İKİ LİDER ARASINDAKİ FARK?

Optimar anketi incelendiğinde Erdoğan’a oy verenlerin ezici çoğunluğu onun liderlik özellikleri nedeniyle oy verirken Kılıçdaroğlu’na oy verenlerin önemli bir kısmı mevcut iktidarın değişmesi için desteklediğini ifade ediyor.

MUHALEFET NEDEN KAYBETTİ?

Ankette “Muhalefetin başarısızlığının sebebi ne?” diye de soruldu. Ankete katılanların yüzde 25.1’i muhalefetin etkili bir vizyon ve politika ortaya koyamadığını söylüyor. Ankete katılanların yüzde 19.3’ü başarısızlığın nedeni olarak Kılıçdaroğlu’nun aday gösterilmesini işaret ediyor.

Üçüncü sırada yüzde 12.6’yla halkın değişime direnci deniliyor. Onu hükümetin başarılı ekonomi politikaları ve refahı artırma çabaları izliyor. Demek ki her boş tencere iktidarı götürmüyormuş.

MUHALİF MEDYA KAZANDIRDI MI?

Beşinci sırada yüzde 10.5’le halkın güvenlik ve istikrar ihtiyacının hükümet tarafından karşılanması gelirken, son sırayı yüzde 8’le seçim sürecindeki propaganda ve medya stratejilerinin muhalefette eksik olması gösterilmiş.

SADECE KILIÇDAROĞLU MU KAYBETTİ?

Optimar, anketinde “Muhalefetin kaybetmesinde en büyük pay kime ait?” diye sormuş. Yüzde 44.6 gibi ezici bir çoğunlukla ilk sırada Kemal Kılıçdaroğlu geliyor. Kılıçdaroğlu’nu yüzde 19.2’le Meral Akşener takip ediyor. Üçüncü sırada başarısızlıktan Ekrem İmamoğlu sorumlu tutuluyor. İmamoğlu başarısız diyenlerin oranı yüzde 17 olurken, Mansur Yavaş diyenler yüzde 12.1’le dördüncü sırada geliyor.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ ZARAR VERDİ

Muharrem İnce yürütülen ahlaksız bir kampanya sonucunda cumhurbaşkanı adaylığından çekildi ama buna rağmen ankete katılanların yüzde 7’si Muharrem İnce’yi sorumlu tutuyor. Demek ki çekilmeseydi başarısızlığın faturası Muharrem İnce’ye kesilecekti.

 

Kaynak: İNTERNET HABER

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.