Emekli için 3’lü formül haftaya ele alınacak!

Son dakika emekli maaşı haberi…Emekli maaşı iyileştirme çalışmaları için Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 2 Bakanlığa talimat verdi. Emekli zammı için yürütülen çalışmalar hız kazanırken, bürokratlar önümüzdeki hafta Bakanlar düzeyinde yapılacak toplantıya hazırlanıyor.

Emekli için 3’lü formül haftaya ele alınacak!
Yayınlama: 22.09.2023
A+
A-

Emekli zammı için masada üç formül var. Bu formüller toplantıda sunulduktan sonra emekli maaşı çalışmaları son şeklini alacak. Ardından Başkan Erdoğan’ın onayına ve sonrasında Meclis gündemine gelecek. Emekli maaşı zammı için BM Genel Kurulu dönüşü önemli açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan, 2024’e girmeden çalışmaların tamamlanması gayretinde olduklarını söyledi

 

EMEKLİ ZAMMI İÇİN ÜÇLÜ ZİRVE YAPILACAK

Emekli maaşı ek iyileştirme çalışması için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan ile bir araya gelecek. Önümüzdeki hafta yapılması beklenen toplantıda emekli maaşı ek iyileştirme çalışmalarının son şekli verilecek. Emekli zammı çalışması Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduktan sonra Meclis aşamasına geçilecek.

 

Birinci formül emeklilerin tamamına bir oransal artış yapılması. Bu artış refah payı şeklinde yansıtılabilir. Buna göre Temmuz ayında refah payı ile birlikte yüzde 25 zam alan emeklilere ilave bir artış daha yapılmış olacak.

 

İkinci formül ise kök maaşlara yapılacak bir seyyanen artış şeklinde düşünülüyor. Burada Temmuz ayında kök maaşı 7.500 TL’nin altında kalan emekliler yüzde 25 zam almış kök maaşları artmış ancak ellerine geçen para 7.500 TL’de kalmıştı. Bu durumun düzeltilmesi de sağlanmış olacak. Burada seyyanen artışın kademeli olarak artırılması da söz konusu olabilir. En düşük maaştan başlayarak bir kademe artışı gündeme gelebilir.

 

Üçüncü formülde ise taban maaşın artırılması var. Bilindiği gibi 3.500 TL olan taban maaş önce 5.500 TL’ye ve ardından da 7.500 TL’ye çıkartılmıştı. Bunun altında maaş alan emeklilerin aylıkları 7.500 TL’ye tamamlanarak ödeniyor. Burada Hazine desteği sağlanarak taban maaşa ulaşılıyor. Taban maaşta yapılacak bir artış emeklilerin alacakları en düşük aylığı da yükseltmiş olacak. Böylece Hazine desteği artırılacak ve emeklilere bir iyileştirme yapılmış olacak. Burada konuşulan rakam ise 10 bin lira seviyesi.

Kaynak: VANDAHABER

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.