İran yasta

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından İran hükümeti acil olarak toplandı.

İran yasta
Yayınlama: 20.05.2024
A+
A-

İran’dan dün gelen son dakika, tüm dünyada yankı uyandırdı…

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopteri, dün Doğu Azerbaycan eyaletindeki dağlık bölgede kötü hava koşulları nedeniyle kaza yaptı.

Kazanın ardından İranlı yetkililer Türkiye’den de yardım istedi ve helikopterin enkazına 15 saat sonra ulaşıldı.

Helikopterin enkazına ulaşılmasının ardından; Reisi ile Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney’in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim’in de kazada hayatını kaybedenlerin arasında yer aldığı belirtildi.

Reisi’nin helikopterinde bulunan Devrim Muhafızları Ordusu mensubu 2 üst düzey askeri yetkili ile 3 mürettebatın da kazada yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Siyah örtü detayı

İran, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin hayatını kaybetmesi sonrası acil duruma geçti.

Hükümet yaşanan gelişmelerin ardından toplantı kararı alırken Reisi’nin fotoğrafının, bir çerçeve içerisinde masasında yer aldığı görüntü dikkati çekti.

Ayrıca Reisi’nin koltuğunun da siyah örtüyle kapatıldığı görüldü.

 

ensonhaber


Erdoğan’ın paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Sayın İbrahim Reisi’ye Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyorum”

Geçirdiği helikopter kazasında maalesef vefat ettiğini öğrendiğimiz, değerli mevkidaşım, kardeşim, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İbrahim Reisi’ye Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.

Merhum Reisi ile aynı helikopterde hayatını kaybeden İran Dışişleri Bakanı ve diğer kişilere de Allah’tan rahmet diliyorum. Başta İran İslam Cumhuriyeti’nin Dinî Lideri Sayın Ali Hamaney olmak üzere, dost ve kardeş İran halkına, hükûmetine, Sayın Reisi’nin ve diğer merhumların ailelerine en derin taziyelerimi iletiyorum.

“Komşumuz İran’ın yanında olacağız”

Görevde olduğu süre boyunca İran halkının ve bölgemizin huzuru için verdiği çabalara bizzat şahitlik eden bir mevkidaşı olarak, Sayın Reisi’yi saygıyla ve minnetle yâd ediyorum. Türkiye olarak pek çok kez olduğu gibi bu zor ve müessif günlerinde de komşumuz İran’ın yanında olacağız.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.