YKS tercih sonuçları açıklandı mı?

27 Temmuz- 8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen üniversite tercih işlemleri ardından sıra sonuç adımına geldi. Milyonlarca aday YKS tercih sonuçlarının açıklanmasını bekliyor.

YKS tercih sonuçları açıklandı mı?
Yayınlama: 17.08.2023
A+
A-

27 Temmuz- 8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen üniversite tercih işlemleri ardından sıra sonuç adımına geldi. Tercih listelerini kılavuz doğrultusunda hazırlayıp sisteme kaydeden milyonlarca aday, YKS tercih sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, nasıl öğrenilir sorularını gündemde tutuyor. Yerleşilen üniversite ve bölüme ilişkin bilgiler ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden öğrenilecek. Ardından ise kayıt aşamasına geçilecek. 2023 Üniversite yerleştirme sonuçları açıklanma tarihi için gözler ÖSYM’de! Peki, YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak 2023, saat kaçta? İşte, detaylı bilgiler.

YKS tercih sonuçları 2023 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak soruları arama geçmişlerindeki yerini koruyor. 27 Temmuz’da başlayan tercih maratonu, 8 Ağustos’ta sona erdi. Milyonlarca aday, okumak istedikleri üniversite, lisans ve ön lisans bölümleri listeledi ve belirtilen tarihler aralığında sisteme kaydetti. Sınavdan aldıkları puan ve sıralamalarını baz alarak işlemlerini tamamlayan adaylar, üniversite yerleştirme sonuçları son dakika açıklandı duyurusu için geri sayımda. Bu kapsamda ÖSYM’den gelecek açıklamalar yakından takip ediliyor. Peki, 2023 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak 2023, saat kaçta, nasıl öğrenilir? İşte, ÖSYM ile YKS Üniversite yerleştirme sonuçları açıklanma tarihi…

 

YKS TERCİH SONUÇLARI BEKLENİYOR | ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRME SONUÇLARI ÖSYM AİS SORGULAMA

2023 YKS tercih sonuçları erişime açıldı mı merak ediliyor. Üniversite tercih sonuçları sorgulama için ÖSYM AİS ekranı kontrol ediliyor. İşte, YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı o tarihe ilişkin detaylı bilgiler…

 

YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK 2023?

YKS tercih işlemleri 27 Temmuz-08 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapıldı. YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih, gün ve saat hakkında henüz bir açıklama gelmedi. Ancak tercihlerin sona erdiği tarih ile elektronik kayıtların başlayacağı tarih göz önüne alındığında ortalama bir tarih elde etmek mümkün.

ÖSYM uyguladığı sınavların sonuçlarını genelde 15 gün içerisinde duyuruyor. Buna göre ÖSYM’nin en geç 26 Ağustos tarihine kadar YKS tercih sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Üniversite kayıtlarının 28 Ağustos’ta başlayacağı göz önüne alındığında, YKS tercih sonuçları 14-26 Ağustos tarihleri arasında açıklanabilir. Konu ile ilgili ÖSYM’den resmi bir açıklama geldiğinde haberimizde yer verilecektir.

 

YKS TERCİH SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

Adaylar, üniversite yerleştirme sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.

Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

 

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

2023 YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler, puan ve başarı sıralamalarına göre tercih işlemlerini gerçekleştirdi.

YKS tercih sonuçlarına göre bir yükseköğretim kurumu ve bölümüne yerleşen adaylar, üniversiteye kayıt hakkı kazanacak.

YÖK açıklamasına göre üniversite kayıt işlemleri, 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Elektronik üniversite kayıtları ise 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında alınacak.

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur.

Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır.

Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 29 Aralık 2023 Cuma günü mesai bitimine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacak.

Açık Öğretim Liseleri öğrencilerinden bir yükseköğretim kurumuna yerleşen adayların ise mezun olduklarına ilişkin belgelerini 31 Ocak 2024 Çarşamba günü mesai bitimine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde, asıl kayıtları yapılacak.

Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacak.

 

Kaynak: SABAH

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.