Vanspor grubundaki şike iddiaları meclise taşındı!

Serik yönetimi, Esenler Erokspor maçına U19 takımıyla çıkma kararı alırken Vanspor ise alınan bu kararı protesto ederek Bursaspor maçının 22. dakikasında sahadan çekilme kararı aldı. DEM Parti Van Milletvekilleri, Vanspor’un grubundaki şike iddiaları ve Erokspor’un son maçlarının incelenmesi için Spor Bakanına önerge vererek konuyu meclis gündemine taşıdı.

Vanspor grubundaki şike iddiaları meclise taşındı!
Yayınlama: 06.05.2024
A+
A-

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta şampiyonun son maçta belli olurken Serik-Erokspor maçı ile ilgili şike iddiaları futbol gündemine bomba gibi düştü.

TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta şampiyonun belirleneceği Serik Belediyespor-Esenler Erokspor maçı öncesi skandal kararlar alındı. Serik Belediyespor takımı oyuncuları primlerini alamadıklarını gerekçe göstererek maça çıkmayacaklarını açıkladı. Serik yönetimi ise büyük yankı uyandıran bu karardan sonra Erokspor maçına U19 takımıyla çıkacağını açıkladı. Esenler Erokspor’un son haftalardaki tüm maçlarında hakemler skandal kararlar verirken tartışmalı olan Esenler takımının kollandığı iddiaları ve şike söylentileri futbol dünyasında büyük yankı uyandırdı. Yaşana hadise günün en çok konulan konuları olurken DEM Parti Van Milletvekilleri, Vanspor’un grubundaki şike iddiaları ve Esenler Erokspor’un son maçlarının incelenmesi için Gençlik ve Spor Bakanına soru önergesi vererek konuyu meclis gündemine taşıdı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Van Milletvekili Pervin Buldan, Mahmut Dindar, Gülderen Varlı, Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Zülküf Uçar ve Sinan Çiftyürek; TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Vanspor FK’nin grubundaki şike iddialarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın cevaplaması istemiyle meclise verilen soru önergesinde “Son 3 maçta Erok Spor ile yapılan maçlarda hakem ve rakip takımların fair play ile uyumlu olmayan tutumları gecikmeksizin incelenmelidir” denildi.

“TÜRKİYE’DE SPOR MÜSABAKALARINDA FAİR PLAY KURALLARININ İHLAL EDİLDİĞİ DÖNEMLER YAŞANMIŞTIR”

Önergede, fair play kurallarının ihlal edildiği dönemlerin yaşanıldığına dikkat çekilerek, “Türkiye’de spor müsabakalarında fair play kurallarının ihlal edildiği birçok vaka dönem dönem kamuoyuna yansımaktadır. Fair Play; dürüst oyun, dürüst davranış olarak ifade edilmekle birlikte gerçek anlamı etik üstü davranıştır. Etik davranış, kuralları her konuda dürüstlükle ve saygıyla uygulamak demektir. Türkiye Futbol Federasyonu’nun Fair Play Talimatı’na göre Fair Play; “Futbol oyununu dürüstlük içinde oynama, rakibine sportmence davranma düşüncesinden hareketle, müsabakalara katılan kulüpler, futbolcular, hakemler, teknik adamlar, kulüp yönetici ve mensupları ile seyircilerin: (a) Futbol Oyun Kurallarına riayet etmeleri, (b) Rakip takım futbolcularına, yönetici ve teknik heyetine, müsabaka görevlilerine, seyircilere, medya mensuplarına sportmence davranmaları ve bu konuda her türlü çabayı harcamaları, (c) Maçlara katılan herkesin, maçtan önce, maç sırasında ve maç sonrasında, maçın sonucuna ve müsabaka görevlilerinin verdiği kararlara saygılı davranmaları,” şeklinde tanımlanmıştır” denildi.

“HUKUKEN BU MAÇIN HAKKI BUCASPOR LEHİNDE OLMASI GEREKİRKEN EROK SPOR’A PUAN VERİLMİŞTİR”

Önergede, “Ancak 21.04.2024 tarihinde oynanan Bucaspor-Esenler Erokspor maçına inceleme yapılması durumunda; hakemlerin Bucaspor’un net 2 penaltısını vermediği, Esenler Erokspor’un birinci golü atmadan önce yedek kulübesinden bir futbolcunun saha içerisine girip kural hatasına yol açtığı görülmüştür. Birçok duraklamaya rağmen bu maçın ilave süre ile tamamlanması gerekirken maç 90 dakika dahi bitmeden sonlandırılmıştır. Hukuken bu maçın hakkı Bucaspor lehinde olması gerekirken Erok Spor’a puan verilmiştir. Bir sonraki hafta Adıyaman Spor ile oynayan Erok Spor’a yönelik hakemlerin yanlı bir tutum içerisinde olduğu, Adıyaman Spor futbolcusuna haksız kırmızı kart verildiği birçok yorumcu ve gözlemci tarafından ifade edilmiştir” diye belirtildi.

“VANSPOR’UN YAŞANANLARA İLİŞKİN AÇIKLAMA VE İTİRAZLARINA RAĞMEN TFF HAREKETE GEÇMEMİŞTİR”

TFF’nin hâlâ harekete geçmediğinin vurgulandığı önergede, “Vanspor’un yaşananlara ilişkin açıklama ve itirazlarına rağmen TFF harekete geçmemiştir. Bu sebeple ligin son haftasında Erokspor ile karşılaşan Serikspor’un U19 takımı ile sahaya çıkması ve 6-0 yenilmesi şaibe, şike ve hile iddialarını daha da güçlendirmiştir. Buna karşı Vanspor, Bursaspor’la karşılaştığı maçta şike ve şaibeleri protesto ederek maçtan çekilmiştir. Çünkü 2’nci Lig Beyaz grubunda yaşanan şüpheli durumlar neticesinde, şampiyon olma ihtimali yüksek olan ve 2’nci sırada bulunan Van BB Spor Kulübünün şampiyonluğu engellendiği iddia edilmiştir. Kamuoyu, Vanspor aleyhine futbola bir müdahalenin olduğunu düşünürken TFF’den bir açıklama beklemektedir” diye belirtildi.

“SON MAÇLAR İNCELENEREK TÜM AYRINTILAR ARAŞTIRILMALIDIR”

Önergede, tarafsız bir inceleme heyetinin son maçları inceleyerek tüm iddiaları ayrıntıları ile araştırarak gerekli adımların atılması gerektiği belirtilerek, “Dolayısıyla Vanspor camiası ve taraftarları, yaşanan bu haksızlığa karşı itiraz taleplerinin dikkatle incelenmesi, futbolda fair play talimatnamesinin uygulanması gereklidir. Yaşanan haksızlıkların, şike ve hile iddialarının incelenmemesi durumunda hem spor yönetimine hem hakemlik kurumuna hem de konu hakkında ilgili federasyonun tutumuna yönelik iddialar kamuoyunda karşılık bulacaktır. Tarafsız bir inceleme heyetinin son maçları inceleyerek tüm iddiaları ayrıntıları ile araştırılarak gerekli adımların atılması gerekmektedir” denildi.

Van milletvekilleri, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın cevaplaması istemiyle şu soruları sordu…

“İDDİA EDİLEN DURUMLARA İLİŞKİN RES’EN SORUŞTURMA BAŞLATILMASI AMACIYLA BİR GİRİŞİMDE BULUNACAK MISINIZ?”

“2. Lig Beyaz Grup içerisinde son 5 haftalık maçların incelenmesine yönelik TFF’ye veya bakanlığınıza yapılmış bir inceleme ve soruşturma başvurusu mevcut mudur? Kamuoyuna yansıyan görüntü ve değerlendirmelerde açıkça şike ve hile olduğu iddia edilen durumlara ilişkin res’en soruşturma başlatılması amacıyla bir girişimde bulunacak mısınız? Erok Spor’un kendi grubunda “şampiyon yapılması” amacıyla son maçlarında şike yapıldığına dair iddialara ilişkin devam eden bir soruşturma mevcut mudur? 2. Lig Beyaz Grup’ta görev alan hakemler nasıl belirlenmektedir? Tüm liglerde şike ve hilelerin önüne geçmek amacıyla hangi tedbirler alınmaktadır?”

“VANSPOR’UN SÜREÇ İÇERİSİNDEKİ İTİRAZLARINA İLİŞKİN BAŞLATILAN BİR SORUŞTURMA VEYA İNCELEME VAR MIDIR?”

“Van BB Spor’un süreç içerisindeki itirazlarına ilişkin başlatılan bir soruşturma veya inceleme var mıdır? Başlatılan bir soruşturma var ise kamuoyu ile ne zaman paylaşılacaktır? 2. Lig Beyaz Grup’ta oynanacak Play-Off müsabakaları için alınan önlemler nelerdir? Bahse konu olan şike, hile ve yanlı hakem kararlarına ilişkin oynanacak müsabakaların hakemleri nasıl seçilecektir? Türkiye’de spor müsabakalarında şike ve hilelerin önlenmesine yönelik alınan tedbirler nelerdir? Bakanlığınızın aldığı tedbirler var ise buna rağmen şike iddiaları neden gündeme gelmektedir? Bu tedbirlerin geliştirilmesine yönelik hangi çalışmaları başlatacaksınız? Türkiye’de sporun finansmanının şeffaflaştırılması ve denetlenmesi nasıl sağlanmaktadır? Bu bağlamda gelecek dönemler için hangi tedbirler alınacaktır?”

KAYNAK: ŞEHRİVAN

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.