Van’ın fistancılar sokağı düğünlere hazır

Van’da yöresel kadın kıyafetlerinin satıldığı ve özellikle düğün sezonunda yoğunluk yaşanan Fistancılar Sokağında hareketlilik başladı.

Van’ın fistancılar sokağı düğünlere hazır
Yayınlama: 10.05.2023
Düzenleme: 10.05.2023
A+
A-

Bu yıl havaların soğuk geçmesi ve Ramazan ayından dolayı düğün sezonun geç başladığını belirten Fistancılar Sokağı esnafı Yakup Budak, düğün sezonunun başladığını ve yoğunluklarının kısmen başladığını söyledi. Anne ve babasından öğrendiği mesleği ailesi ile beraber devam ettiren Budak, “Fistanların yapıldığı kumaşlar ithal ürünlerdir.

Fistancılar Sokağı esnafı düğün sezonuna hazır

Ondan dolayı fiyatlar kur üzerinden belirleniyor. Buna rağmen biz yüzde 20 civarında bir zam uygulayabiliyoruz. Kumaş fiyatlarımız 500 ile 2 bin 500 TL arasında değişiyor. Fistanlarımız daha çok düğün, nişan ve söz merasimlerinde giyiliyor. Daha çok incili, boncuklu fistanlar tercih ediliyor.

Fistancılar Sokağı esnafı düğün sezonuna hazır

Fistanlarımız daha çok aşiret düğünlerinde tercih ediliyor. Yeni nesil tarafından da tercih edilen fistanlara son zamanlarda batı illerinden de rağbet artmış durumdadır” dedi.

Budak, yoğunluğun düğün sezonun sonuna kadar devam edeceğini ve satışların bereketli geçmesini umduklarını söyledi.


Van’ın fistancılar sokağı nerede?

fistan ne demek?

Van ve bölgede kültürel kıyafetleri olan Kıras-Fistan ve Şal u Şepik, birçok kişinin geçim kaynağı olmaya devam ederken, düğün gibi özel günlerde de kadınların vazgeçilmezi haline geldi.

Kaynak: İHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.