Van’daki trafik sorununun ana sebebi çevre yolu

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Van İl Başkanlığı her hafta Salı günü Van’ın sorunları ve bu sorunlara çözüm önerilerine yönelik düzenlenen basın toplantılarına devam ediyor. Şehrin ve vatandaşın ana sorunlarını ele alan HÜDA PAR, bu sorunlarla ilgili muhataplarla görüşerek sorun, istek ve çözüm noktasında yapılması gerekenleri iletiyor.

Van’daki trafik sorununun ana sebebi çevre yolu
Yayınlama: 15.08.2023
A+
A-

HÜDA PAR Van İl Başkan Yardımcısı Faruk Tasan, Van’da yaşanan trafik ve ulaşım sorununun ana sebebinin yıllardır tamamlanmayan çevre yolu projesi olduğunu söyledi.

Van’ın trafik, ulaşım ve kira sorununu gündemine alan HÜDA PAR Van İl Başkan Yardımcısı Faruk Tasan, önemli açıklamalarda bulundu. Tasan, “On yıla yakındır bitirilemeyen çevre yolu, şehrimizdeki trafik sorunlarının ana nedeni olmaya devam ediyor” dedi.

 

“YILLARDIR BİTMEYEN ÇEVRE YOLU TRAFİK SORUNUNUN ANA NEDENİDİR”

Van’da çileye dönüşen trafik sorununa değinen İl Başkan Yardımcısı Faruk Tasan, “Türkiye’de nüfus yoğunluğu bakımından 19. büyük ili olmasına rağmen çevre yolunun olmaması ve her gelen valinin ilk uğradığı yer olmasına karşın on yıla yakındır bitirilemeyen çevre yolu, şehrimizdeki trafik sorunlarının ana nedeni olmaya devam ediyor.  Özellikle ilimizin birçok noktasında kot farkı nedeniyle çok ucuz ve küçük paralara mal edilebilecek alt ve üst geçitler yapılmadığı için trafikte ciddi sıkışmalar ve uzun kuyruklar oluşuyor. Alternatif yolların olmaması Maraş Caddesi ve Cumhuriyet Caddesinde belli saatlerde trafik akışının durma noktasına geldiğini hepimiz esefle seyrediyoruz” dedi.

 

TOPLU ULAŞIMDA İNSANİ OLMAYAN UYGULAMALAR

Toplu taşıma araçlarında yaşlılara yönelik insanlık dışı muameleye dikkati çeken Tasan, “Şehir içi ulaşım araçları, sarı minibüsler ve hat minibüsleri kapasitesinden fazla yolcu aldığı için hem insanların yetişmesi gereken yerlere zamanında yetişememesine hem de yolcular arasında sıkışma ve ezilmelere yol açmaktadır. Daha fazla kar etmek için adeta bu yolcuları üst üste binercesine araçlara bindirmek insani olmadığı gibi maalesef bu konuda da bir denetim söz konusu değildir. Ayrıca belediyeler tarafından ücretleri ödenmesine rağmen maalesef şoförlerin yaşlı kart sahiplerini araçlara almamalarına çoğumuz şahit olmuşuzdur. Bunun yakışık bir durum olmadığını hatırlatma gereği bile duymuyoruz. Her birimizin babası dedesi ve nenesi olma olasılığı yüksek olan bu insanları o güneş altında bekletme insani ve vicdani bir durum değildir” şeklinde konuştu.

“KİRALAR ALDI BAŞINI GİDİYOR”

Van’da yaşanan kira ve konut sıkıntısının fiyat dengelenmesiyle çözülebileceğini söyleyen Faruk Tasan, “Kira son zamanların en büyük sorunu olmaya devam etmektedir. Devletin konutlar için belirlemiş olduğu yüzde 25 kira artış oranını hemen hemen hiç kimse uygulamıyor desek yerinde olur. Tabi yeni yollarda bulunmuş, kirasını ucuz bulan bütün ev sahipleri farklı bahanelerle eski kiracıyı çıkarıp yeni kiracı alarak fiyat güncellemesi yapmaktadır. Maalesef bundan dolayı da vatandaşlarımız ciddi manada mağdur durumda. Kiralar aldı başını gidiyor ve buna müdahale eden de yok. Bu işin bütün günahı yöneticilerde mi diye sorarsanız bizce bu konuda yöneticiler kadar ev sahipleri de suçludur. Her ne kadar piyasadaki fiyatlar enflasyondan dolayı yükselse de bizler insani ve İslami olarak sorumluluklarımızı bilerek hareket etmek zorundayız. İlimiz piyasa şartlarına göre fiyatları dengelememiz lazım” diyerek sözlerini sonlandırdı.

vanolay

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.