Van’da da faturalar kabarık! Nasıl Ödenecek

Ülkenin en yoksul kenti olan Van’da da faturalar kabarık gelirken, vatandaş kara kara bu faturaları nasıl ödeyeceğini düşünüyor.

Van’da da faturalar kabarık! Nasıl Ödenecek
Yayınlama: 09.01.2024
Düzenleme: 09.01.2024
A+
A-

Van’da vatandaş faturasını ödeyemez duruma geldi!

Zamanında faturasını ödeyemeyen Vanlılar, ödeyemediği faturaları yardımseverler aracılığı ile ödeme yoluna başvurmaya başladı. Sosyal medya hesabından paylaşım yaparak vatandaşın faturasının ödenmesine aracılık eden yazar İlhami Işık, kendisine en çok fatura giden 3’üncü ilin Van olduğunu dile getirdi.

Elektrik, su ve doğalgaza gelen zamlar vatandaşın belini bükmeye devam ederken, yüksek zamlarla karşı karşıya kalan vatandaşlar ya zamanında faturalarını ödeyemiyor ya da hiç ödeyemiyor. Ülkenin en yoksul kentlerinden biri olan Van’da da vatandaş faturasını ödemekte zorluk yaşıyor. Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan Vanlılar su faturası başta olmak üzere elektrik ve doğalgaz faturasını ödeyemeyince başkalarından yardım istiyor. Pandemiyle birlikte vatandaş, faturasını sosyal medya hesabından paylaşıp ya da bu işe aracılık edenlere gönderip faturanın ödenmesi yoluna girdi. Vatandaşın faturasının ödenmesi için aracılık eden isimlerden biri olan yazar İlhami Işık, her gün onlarca faturanın ödenmesine vesile olurken, faturalarla ilgili Şehrivan’a konuşan Işık, kendisine en çok fatura giden 3’üncü ilin Van olduğunu söyledi. Yaşanan durumla ilgili Şehrivan’a değerlendirmelerde bulunan mali müşavir İbrahim Şahin de bu duruma biran önce çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

VAN’DA VATANDAŞ FATURASINI ÖDEYEMİYOR!

Işık, 2023 yılında 6 milyon TL’lik fatura ödediklerini dile getirerek, “İnsanlar faturalarını sosyal medya üzerinden bize gönderiyor. Biz de bunları sosyal medyada paylaşıp duyuru yapıyoruz. Hayırsever insanlar da bu faturaları ödüyor. Bize gelen faturaların hepsi ödeniyor. Bize gelip de ödenmeyen fatura yok. 2023 yılında 6 milyon TL’lik fatura ödendi. Türkiye’nin hemen hemen tüm illerinden bize fatura geliyor. Çorum’dan gelmemişti, geçen sene oradan da fatura geldi. Faturaların en çok geldiği şehirlerin başında İstanbul geliyor. Her bölgeden insanın yaşadığı ve ülkenin en büyük şehri. 2’nci sırada Diyarbakır geliyor” ifadelerini kullandı.

VAN, FATURASINI ÖDEYEMEYEN 3’ÜNCÜ İL!

Işık, kendisine Van’dan giden faturalarla ilgili bilgi vererek, “Faturaların yoğunlukla geldiği 3’üncü şehir de Van’dır. Van’dan en çok su ve doğalgaz faturası geliyor. Bize ayda 100’den fazla fatura Van’dan geliyor. Bu faturalar 300 TL’den başlıyor 700 TL’ye kadar çıkıyor. Bize sosyal medyadan gönderip faturayı ödeyecek durumda olmadıklarını söylüyorlar. Geçen gün bize Van’dan gönderilen bir su faturasını ödedik. Van’dan yoğun şekilde su faturası geliyor. Bu durum hem ekonomik durumla hem de suyun pahalı olmasından kaynaklanıyor. Van, Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan şehirlerden biri. İnsanlar su faturasını ödeyemediği için bize gönderiyorlar. Alım gücü Van’da çok düşük. Alım gücü düşük olduğu için de Vanlılar faturalarını ödeyemiyor. Tüm Türkiye’de su faturaları, elektrik faturalarını geçti. Durum böyle olunca Van’da da insanlar su faturasını ödeyemez oldu. Van çok yoksul bir il ve bu her geçen gün bizleri daha da üzüp korkutuyor. Umarım ki bu yoksulluk son bulur” dedi.

VATANDAŞ FATURASINI ZAMANINDA ÖDEYEMİYOR

Vatandaşın zamanında faturasını ödeyemediğini aktaran Işık, “Hayırseverler de artık kötü durumda. Kimse hayır olsun diye kolay kolay fatura ödeyemiyor. 2 sene önce insanların faturasını ödeyen insanların faturasını artık biz ödüyoruz. Böyle çok sayıda insan var. Alım gücü çok düştü. İnsanlar faturalarını ödeyemiyor. İnsanlar fatura ödese kiralarını ödeyemeyecek. Faturasını ödese eve yiyecek alamayacak. Böyle olunca mecburen yardıma ihtiyaçları oluyor. Faturaya sadece fatura gözüyle bakmamak lazım. Fatura ailelerin ayakta durması demektir. İnsanlar faturasını zamanında ödeyemiyor. Bu abone sayıları katlanarak arttı” diye konuştu.

VAN’DA EN ÇOK ÖDENEMEYEN FATURA, SU FATURASI OLDU!

Yüksek faturalarla ilgili Şehrivan’a konuşan mali müşavir İbrahim Şahin, vatandaşın faturasını ödemek için çevresinden borç aldığını dile getirerek şunları söyledi: “Van, ülkede kişi başına gelirde son sırada yer alıyor. Van’daki insanların çoğu borçla yaşıyor. Ne elektrik faturası, ne su faturası, ne kredi kartı borçlarının hiç birini kapatamıyorlar. Kredi kartıyla ayakta durmaya çalışıyorlar. Oradan buradan borç alıp borçlarını kapatmaya çalışıyorlar. Van’da yoksulluk had safhada. Bu yüzden çoğu yardımla ayakta durmaya çalışıyor. Bu kent yaşam standartlarının çok çok altında bir yaşam şekliyle karşı karşıya kalıyor. Çoğu faturasını ödeyemiyor. Vatandaşın faturası yüksek gelince çareyi eş dosttan borç almakta buluyor.”

“VANLI AYLARCA FATURASINI ÖDEYEMİYOR”

Şahin, Van’daki yüksek su faturalarına dikkat çekerek, “Van’da son yıllarda suya durmadan üst üste zamlar geliyor. Su en temel ihtiyaç. Suyun ucuz olması gerekirken maalesef ülkenin en pahalı suyunu kullanıyoruz. Hatta bedava olması gereken tek şey sudur. Bedavayı bırakın maalesef en pahalı suyu tüketiyoruz. Su faturasının yanı elektrik ve doğalgaz faturaları da çok yüksek geliyor. Bu durum da vatandaşı olumsuz etkiliyor. Hal böyle olunca Vanlı aylarca faturasını ödeyemiyor. Zamanında faturasını ödeyen çok azdır. Asgari ücret alan biri evi geçindiremez. Emekli biri evi geçindiremez” ifadelerini kullandı.

Şehrivan haber

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.