Van’da binlerce kişi Gazze için yürüdü

Katil İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına tepki olarak Van’da düzenlenen yürüyüşe binlerce kişi katılarak tepki gösterdi.

Van’da binlerce kişi Gazze için yürüdü
Yayınlama: 18.11.2023
A+
A-

Gazze’ye yönelik saldırıları protesto edildi

Filistin’e Destek Platformu öncülüğünde “Gazze’ye Işık Ol” yürüyüşü, İpekyolu Belediyesi önünden başladı. Filistin’e Destek Platformu öncülüğünde düzenlene yürüyüşte Türk ve Filistin bayrakları dışında hiç bir parti ve dernek flamasının taşınmasına izin verilmedi. Filistin’e özgürlük taleplerini taşındığı yürüyüşün ardından Kur’an-ı Kerim okunarak Gazze’de hayatını kaybedenler için dua edildi.

Yapılan Gazze’ye Işık Ol” yürüyüşün ardında Van İl Müftüsü Mehmet Sırrı Şık okuduğu açıklamasında, mazlum Filistin halkının her zaman yanlarında olduklarını belirterek bu savaşta insanlığın değerlerini yitirdiğini vurgusunu yaptı.

Yürüyüş İsrail aleyhine sloganlar atıldı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları, Van’da binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte cep telefonu ışıkları ile protesto edildi.

Türk ve Filistin bayraklarıyla yürüyüşe katılanlar, ellerinde meşalelerle Kazım Karabekir Caddesi’nde yürüyerek “Filistin’e özgürlük”, “Katil İsrail”, “Kahrolsun İsrail”, “Van uyuma, Filistin’e sahip çık” sloganları attı.

Beşyol Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından Kur’an-ı Kerim okundu, Gazze’de hayatını kaybedenler için dua edildi. Daha sonra basın açıklaması yapan İl Müftüsü Mehmet Sırrı Şık, her zaman mazlum Filistin halkının yanında yer aldıklarını söyledi.

Van’da düzenlenen yürüyüş, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına karşı Türk halkının duyarlılığını bir kez daha ortaya koydu. Yürüyüşte, İsrail’in saldırılarını kınayan ve Filistin halkına destek mesajları verildi.

Van'da binlerce kişi Gazze için yürüdü

Müslümanların bir bela ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Şık, şunları kaydetti:

“Allah’tan geldik ve Allah’a gideceğiz diye teselli buluyoruz. Bundan dolayı annelerimiz, babalarımız, çocuklarımız öldüğünde gam yemeyiz. Çünkü bu Allah’ın takdiridir. Şu an insani, imani ve manevi bir kriz var. İnsanlar değerlerini, hassasiyetlerini, duyarlılıklarını yitirdiler. Adeta insanlıktan uzaklaştılar. İşte en büyük felaket budur. Umudumuz halkımız, yeniden imanın ne demek olduğunu bilecek yeni nesiller. Bu ümmet çoğaldıkça, dalga dalga tüm aleme yayıldıkça manevi zaferimizi ilan edeceğiz. O canilerin, kahrolası siyonistlerin bombalarıyla parçalanan yavrularımız, ölenlerden inşallah dirilen bir insanlık, ümmet çıkacaktır. Çünkü parçalanan bedenlerin her bir parçası dünyanın tüm bölgelerine, ülkelerine yayılmakta. Düştüğü yerde bir Filistin ruhu, direniş ruhunu beraberinde getirmekte.” Dedi.

Gerçekleşen yürüyüşe bir çok Sivil Toplum Kuruluşluları katıldı.

Kaynak: VANDAHABER

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.