Van’da ahıra giren bir vatandaş hayatın şokunu yaşadı

Tuşba ilçesine bağlı Kasımoğlu Mahallesi’nde ikamet eden Ersoy Öntürk’e ait 130 koyun telef oldu. Evinin bitişiğinde bulunan ahırda baktığı küçükbaş hayvanların otlatmak için ahıra giren Öntürk, korkunç manzarayla karşılaştı.

Van’da ahıra giren bir vatandaş hayatın şokunu yaşadı
Yayınlama: 03.10.2023
Düzenleme: 03.10.2023
A+
A-

130 koyunu telef olmuş halde buldu

Van’ın Tuşba ilçesinde Ersoy Öntürk’e ait 130 koyun, bilinmeyen bir nedenle telef oldu.

Edinilen bilgilere göre, Tuşba ilçesine bağlı Kasımoğlu Mahallesi’nde ikamet eden Ersoy Öntürk’e ait 130 koyun telef oldu. Evinin bitişiğinde bulunan ahırda baktığı küçükbaş hayvanların otlatmak için ahıra giren Öntürk, korkunç manzarayla karşılaştı.

Ahıra girdiğinde 130 koyunu telef olmuş halde buldu

Ahırdaki koyunların çoğunun yerde yattığını, bazılarının ise can çekiştiğini gören Öntürk, hemen komşularına, jandarma ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Mahalleye gelen ekipler inceleme yaptı. İlk belirlemelere göre 130 koyunun telef olduğu tespit edildi.

Ahıra girdiğinde 130 koyunu telef olmuş halde buldu

Dün akşam 19.000 sularında koyunlarını ağıla bıraktığını ifade eden Öntürk, “Tekrar sat 21.00 sularında ağıla gelip kontrol ettiğimde bir sıkıntı yoktu. sabah 05.30 sularında otlatmaya getirmek için ağıla girdiğimde 157 koyundan 130’u telef oldu.

Ahıra girdiğinde 130 koyunu telef olmuş halde buldu

komşular gelip kapıyı açarak sağ olanları dışarı çıkardık. Benim geçim kaynağım bunlardı. Yaklaşık 850 bin liralık bir maddi zararım var. Ne olduğunu anlayamadık, gece koyunlarımızı ahıra bıraktık sabah kalktığımızda telef oldu. Ne yapacağımızı bilmiyoruz, mağdur durumdayız, uzanacak bir yardım eli bekliyoruz” diye konuştu.

İşlemler yapıldıktan sonra Tuşba Belediyesinin mahalleye gönderdiği iş makinesi ile koyunlar mahallenin dışında açılan çukura gömüldü.

Kaynak: İHA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.