Son dakika… 6 yaşındaki çocuğa istismar skandalı: Duruşma tarihi öne alındı

Son dakika haberi… Türkiye’de infial yaratan ‘tarikatta 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar’ skandalında iddianame kabul edilirken, ilk duruşma tarihi ise 22 Mayıs 2023 olarak belirlenmişti. Kamuoyundaki tepkilerin ardından dava öne çekildi. Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel’in yargılanacağı duruşma 30 Ocak tarihinde görülecek.

Son dakika… 6 yaşındaki çocuğa istismar skandalı: Duruşma tarihi öne alındı
Yayınlama: 13.12.2022
A+
A-

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G.’yi henüz 6 yaşındayken imam nikâhıyla ‘evlendirmesi’ ve çocuğun yıllarca cinsel istismara maruz bırakılması, Türkiye gündemindeki yerini koruyor.

Kadir İstekli’nin, Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken istismar ettiği ve H.K.G’nin anne ve babasının da istismara izin verdiği iddialarına ilişkin iddianame kabul edilmişti. İlk duruşma günü 22 Mayıs olarak açıklanmıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası istenmişti.

DURUŞMA TARİHİ ÖNE ALINDI

Kamuyoyundaki tepkilerin ardından yargıdan geri adım geldi.

Buna göre tutuksuz sanıklar Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel’in yargılanacağı davada ilk duruşma 30 Ocak 2023 tarihinde görülecek.

AYRINTILAR GELECEK…

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.