Sel bölgesinde ölü sayısı 18’e yükseldi

Selin yaşandığı ilk andan itibaren Şanlıurfa’dan ayrılmayan ve sürekli sel bölgelerini gezip bilgi alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün basının karşısına geçti. Şanlıurfa ve Adıyaman’da sel nedeniyle ölü sayısının 18’e yükseldiğini söyleyen Bakan Soylu, 2’si Adıyaman, biri de Şanlıurfa olmak üzere 3 kişinin de kayıp olduğunu belirtti.

Sel bölgesinde ölü sayısı 18’e yükseldi
Yayınlama: 18.03.2023
A+
A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinde Adıyaman ve Şanlıurfa’da ölü sayısının 18’e yükseldiğini açıkladı.

Konuşmasına şehir şebeke içme suyuyla ilgili detaylı bilgi vererek başlayan Bakan Soylu, ”Kıymetli basın mensupları ve kıymetli Şanlıurfalı hemşerilerimiz önemli bir meseleyi paylaşmak için huzurlarınızdayız. Ayın 16’sında, 16 Mart 2023 saat 17.00’da Şanlıurfa’ya verilen suyla ilgili bir problem oluştu. Problem de şu, öğleden sonra yapılan ölçümlerde kendi birim değerlendirilmesine göre aslında 25 NTU olması gereken birim 4 bin 800 NTU çıktı. Sonra 17.00’da bir değerlendirme daha yapıldı, bir ölçüm daha ve 17.00 ölçümünde bu ölçüm 4 bin 300’e düştü ama ondan sonra daha düşmedi. Bu da şu demektir; çamur ve bulanıklığın çamur hali olan bir su. Burada DSİ Genel Müdürümüz var, İller Bankası Genel Müdürümüz var, ŞUSKİ Genel Müdürümüz var, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve malumunuz hep beraber götürüldü, hep birlikte bir değerlendirme değerlendirme yapıldı.”

Sel bölgesinde ölü sayısı 18’e yükseldi

“Eğer bu su, şehrin tamamına verilmeye devam edilirse maalesef bundan sonra çalışabilecek bütün sistemi bu çamur sebebiyle minimum 6 ay daha eve gelen şebekelerin tamamı çalışamaz hale gelecek. Bunun üzerine biz dün bu suyu tüm arkadaşlarımızla beraber kapatma kararı aldık. Yani sadece sel olan bölgeler değil Şanlıurfa’nın tümü ile ilgili bir değerlendirmeyi. Sağ olsun buradaki genel müdür arkadaşlarımız, valimiz ve büyükşehir belediye başkanımız ama hem iller Bankası Genel Müdürümüz hem DSİ Genel Müdürümüz, hem ŞUSKİ Genel Müdürlüğümüz gece sabaha kadar çalıştılar. Atatürk Barajı’ndan 4 milyon metreküp suyun geldiği bir havuza kadar havuz olan bölümde neredeyse tamamı çamur. Bir kapaklar kapatıldı, iki sabaha kadar 4 milyon metreküp su boşaltıldı” dedi.

 

Ölü sayısı 18’e yükseldi

Sel nedeniyle Şanlıurfa ve Adıyaman’da ölü sayısının 18’e yükseldiğini söyleyen Bakan Soylu. “Aynı zamanda Şanlıurfa’da biliyorsunuz ölüm sayımız 12’ydi. Sonra hem kavşakta 2 vatandaşımızı kaybettik, ardından bir de alışveriş merkezinde arama kurtarma ekiplerimiz 3 vatandaşa maalesef cansız şekilde ulaştılar. Allah rahmet eylesin 15, bugün de hastanede yoğun bakımda olan bir vatandaşımız hayatını kaybetti. 16 Şanlıurfa’da, 2’de Adıyaman’da Tut ilçesinde toplam 18 vatandaşımız hayatını kaybetti ve Şanlıurfa’da Bozova yolunda bir arama kurtarma çalışması devam ediyor. Yine aynı zamanda Tut’ta da 2 arama kurtarma çalışması arama kurtarma ekiplerince hala ilgili ırmaklarda, derelerde devam etmektedir.”

 

“Şu anda buradaki temizleme çalışmalarımız da hasar tespit çalışmalarımız, yaklaşık 10 bine yakın personelimizle, yaklaşık 3 bine yakın aracımızla devam etmektedir. Özellikle burada hasar gören evlere yönelik ödemeler hem AFAD hem de kaymakamlarımız tarafından başlamıştı. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Cumhurbaşkanımızın bu konudaki talimatı açık ve nettir hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmayacağız. Burada gerek ilk ödemeler başladı. Hasar tespitler tamamlanınca da diğer ödemeler de vatandaşımızın tüm ödemeleri de sağlanacaktır. Esnaflarla ilgili hasar tespit, araçlarla ilgili hasar tespitler de zarar tespitlerine devam etmektedirler. Vatandaşlarımızın yanında olacağız. Allah kimseye böyle bir afet vermesin.”

 

“Bir yılda yağan yağmur bir, bir buçuk günde buraya yağdı. Ben yine üzülüyorum, bunu da alaya alıyorlar. Yani deprem olunca yüzyıllık afeti diyorlar sanki daha büyük bir deprem görmüşler gibi. Sanki Şanlıurfa’da daha büyük bir yağmur olmuş gibi. Büyük bir afet dediğiniz zaman bizim meselelerde afete sığındığımız gibi bir anlayış ortaya koyuyor, afetin büyüklüğüne sığındığımız gibi bir anlayış ortaya koymaya çalışıyorlar. Maalesef böyle bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bir taraftan afetle mücadele ediyoruz bunu herkes görüyor ama bir taraftan da bu kötücül ruhların teşkilatlarıyla beraber bir mücadele ediyoruz. Hem orayı yetiştirmeye çalışıyoruz hem de oraya neyin yalan neyin doğru olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Cenabı Allah zorlarımızı kolay etsin, Cenabı Allah milletimizin, ülkemizin yardımcısı olsun. Teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.