Kandaşoğlu’ndan açıklama! Şimdi ne olacak

Kandaşoğlu’ndan açıklama! Şimdi ne olacak
Yayınlama: 22.12.2022
Düzenleme: 22.12.2022
A+
A-

Kamera bizi izledi, irademizi yansıtamadık!

Van İl Seçim Kurulu tarafından VAN TSO birinci grup seçimleri ikince kez iptal edildi. Beyaz Liste Başkan Adayı Zahir Kandaşoğlu iptale ilişkin ironik açıklama geldi. “Kamera bizi izledi, rahat şekilde oy kullanamadık, irademizi yansıtamadık” dediler.

Kentin aylardır gündemini meşgul eden Van Ticaret ve Sanayi Odası (VAN TSO) seçimi yine iptal edildi. Tarım ve Hayvancılık Grubu (1. Meslek Grubu) seçiminde mavi liste adayının iki oy farkla kazandığı seçimlere beyaz liste Başkan Adayı Zahir Kandaşoğlu itirazda bulunmuştu. İtiraz üzerine Yüksek Seçim Kurulu seçimleri ikinci kez iptal etti.

“NACE KODLARI ÜZERİNDEN KAYDIRMALAR YAPILDI”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan eski başkan, Beyaz Liste Başkan Adayı Zahir Kandaşoğlu, “Van esnafı için büyük önem arz eden ve 4 yılda bir gerçekleşen Van Ticaret ve Sanayi Odası (VAN TSO) seçimleri 22 Ekim 2022 tarihinde yapıldı. Daha seçim süreci başlamadan önce sürekli konuştuğu ve kamuoyunun yakından takip ettiği ‘Nace Kodları’ ile ilgili endişelerimizi dile getirmiştik. Bu süreci yakinen takip eden bütün esnaf ve tüccarlar, vatandaşlar biliyor ki birçok grupta nace kodları üzerinden kaydırmalar yapıldı. Bu kaydırmalara somut örnek olarak; madende bulunan esnafı kırtasiyeye, kırtasiye grubunda bulunan esnafı petrole, tekstil grubunda bulunan esnafı gıdaya ve gıda grubunda bulunan esnafı bilişime kaydırdığına şahit olduk.” Dedi.

“KAREKOD DAYATMASINA MARUZ KALDIK”

Başkan Kandaşoğlu, seçimin ilk başından beri tuhaflıklar olduğunu belirterek, “Bu endişe ve kaygılar içerisinde, her şeye rağmen şehrimizin kıymetli esnaf ve tüccarını temsil etmek, odamızı tekrardan şehrin en önemli STK’sı haline getirmek için seçimlere katılmaya karar verdik. Bize gönül veren, vermeyen Şehr-i Van’ın kıymetli esnaflarına olan güvenimizle, yağmurlu bir günde (22 Ekim Cumartesi) seçimin yapılacağı okulda hazır bulunduk. Daha seçimler başlamadan mevcut başkanın (mavi liste adayı) Türkiye’nin hiçbir oda ve borsa seçiminde geçmişte uygulanmayan akıllı telefonlar aracılığıyla yapmak istediği karekod dayatmasına maruz kaldık. Yalnız bu duruma beyaz liste başkan adayı ve diğer başkan adaylarının itiraz etmesi üzerine karekod uygulaması kabul edilmedi.” Diye Konuştu.

“YETKİLİ MERCİLERE İTİRAZLARDA BULUNDUK”

Mevcut başkanın yaşanan şaibeyi de itiraf ettiğini aktaran Kandaşoğlu, “Seçim başlarken ve seyrinde ilerlerken seçim sahasında bulunan mobil bir araç içerisinde mavi renkli pusula ve yetki belgelerinin dağıtıldığı gördük. Yine birçok komite üyemiz daha önce hiç görmedikleri ve tanımadıkları kişilerin belli gruplarda ‘sahte yetki belgeleriyle’ oy kullandıklarını tespit etti. Zaten mevcut başkan basın açıklamasında 500’ü aşkın sahte yetki belgesiyle oy kullanıldığını itiraf etmişti. Bizde şaibeli oy kullanıldığını düşündüğümüz gruplarda tutanak tutarak, yetkili mercilere itirazlarda bulunduk.” Şeklinde Konuştu.

“SEÇİMİN VAN TSO BİNASINDA OLMASI BİZİM İÇİN BİR ENDİŞE TEŞKİL ETMİYORDU”

Mevcut yönetimin hileli bir seçim süreci yürüttüğünü söyleyen Kandaşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Seçim kurulu tarafından tekrarlanacak seçimin VAN TSO binasında olması aslında bizim için bir endişe teşkil etmiyordu. 1962 yılından beri var olan, bizim evimiz sayılan bir odada seçimin icra edilmesi aslında Van esnafı için onur ve şereftir. Fakat mevcut yönetimin hilelerine akıl, sır ermediğini gördük. Biz safiyane niyetle ve esnafımızdan aldığımız güçle Van Ticaret ve Sanayi Odası’na gittik. Seçimin yapıldığı salonda mevcut yönetimin tekrar aynı senaryoları devreye soktuğunu gördük.”

“Yargıda detaylı incelemeler yaparak, itirazlarımızı haklı buldu ve 1. grup seçimini ikinci kez iptal etti. Yedi aydan bu yana gece gündüz demeden, yol arkadaşlarımızla birlikte büyük bir özveri ile çalıştık. Mevcut yönetim en başından beri şaibeli bir seçim süreci yürüttü. Yargının bu yönde karar vermesi Van esnafının hakkı ve hukuku açısından değerlidir.”

KAYNAK: Şehrivan Gazetesi

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.