Oy sayımında iftar molası verilecek mi?

Yerel seçimlerinde Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle kafalarda “Oy sayımında iftar molası verilecek mi?” sorusu vardı. YSK’dan merak edilen soruyla ilgili iftar yanıtı geldi..

Oy sayımında iftar molası verilecek mi?
Yayınlama: 29.03.2024
A+
A-

Bahçe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca YSK’ya gönderilen yazıda, sandık kurullarınca saat 17.00 itibarıyla sayım ve döküm işlemlerine başlanacağı ancak ramazanda sadece su ile orucun açılması durumunda sağlıklı oy sayımının yapılamayacağı ifade edilerek “sandık kurulu görevlilerinin iftar saatinde kısa bir mola verip veremeyeceği” soruldu. YSK’dan yanıt geldi.

OY SAYIMINDA İFTAR MOLASI VERİLECEK Mİ?

Konuyu inceleyen YSK, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un “Zarfların açılması, oyların sayım ve dökümü” başlıklı 100’üncü maddesinin birinci fıkrasında, ‘Oyların sayım ve dökümüne derhal başlanır, açık ve aralıksız yapılır.’ hükmü bulunduğu hatırlatıldı.

YSK’nın Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerine Dair 138 Sayılı Genelgesinde de aynı yönde düzenleme bulunduğuna dikkati çeken kurul, bu sebeple “oy sayım ve döküm işlemlerinin aralıksız yapılması gerektiğine” oy birliğiyle karar verdi.

İnternet Haber

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.