Mem û Zîn oyununa Van’da yoğun ilgi

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından sahnelenen Kürt edebiyatının önemli değerlerinden Ahmed-i Hani’nin tiyatroya uyarlanan eşsiz eseri Mem û Zîn oyunu büyük beğeni topladı.

Mem û Zîn oyununa Van’da yoğun ilgi
Yayınlama: 05.11.2023
Düzenleme: 05.11.2023
A+
A-

Van Büyükşehir Belediyesinin kentin kültür-sanat hayatına katkıda bulunmak için başlatmış olduğu ücretsiz tiyatro günleri devam ediyor. Her hafta birbirinden güzel etkinlikleri Vanlılar ile buluşturan Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Hacıbekir Kültür Merkezinde Kürt edebiyatçı-yazar Ahmed-i Hani’nin ölümsüz eseri Mem û Zîn’i tiyatro severlerle buluşturdu.

Mem û Zîn oyunu yoğun ilgi gördü

Van Bölge Tiyatrosu sanatçılarından oluşan yaklaşık 20 kişilik bir kadro ile sahnelenen oyunda; tek gayesi komşu beyliklerle barış içinde yaşamak olan Mir Zeydin’in, Beko’nun dolduruşu ile barışı kendi marifeti ile bozmasını anlatıyor. Canlı müzik ve danslarla da beslenen oyun, seyirciyi Mem ile Zin’in trajedisini içine alıyor.

Mem û Zîn oyunu yoğun ilgi gördü

Vatandaşlar tarafından da yoğun ilgi gören oyun izleyenlere keyifli anlar yaşatırken, oyundaki Kürtçe ağıtlarda duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu.

Mem û Zîn oyunu yoğun ilgi gördü

Van’da bu tür etkinliklerin sıklıkla yapılması gerektiğini belirten Murat Barın, “Oyun gerçekten çok başarılıydı. Bizlerde arkamıza yaslanıp gerçek bir aşk hikâyesini keyifle seyrettik. Bu tür tiyatroların devamının gelmesini istiyoruz. Bu etkinliği düzenleyen Van Büyükşehir Belediyesine de çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Ücretsiz sahnelenen oyunun ardından izleyiciler, oyuncuları dakikalarca ayakta alkışladı.

Mem û Zîn oyunu yoğun ilgi gördü

Mem û Zîn oyunu yoğun ilgi gördü

Kaynak: İHA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.