Kuvvetli kar-sağanak geliyor! Meteoroloji il il uyardı

Son dakika haberi… Meteoroloji verilerine göre; ülke genelinde sağanak, karla karışık yağmur ve kar etkili olacak. Hava sıcaklıkları 6 ila 10 derece azalacak. İşte Meteoroloji tarafından ‘sarı kod’ uyarısı verilen 13 ilimiz…

Kuvvetli kar-sağanak geliyor! Meteoroloji il il uyardı
Yayınlama: 21.01.2024
Düzenleme: 21.01.2024
A+
A-

Son dakika haberi… Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; yurt genelinin çok bulutlu, Marmara’nın kuzeybatısı hariç yurt genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Son dakika: Kuvvetli kar-sağanak geliyor! Meteoroloji çok sayıda ili uyardı, işte harita..

Kıyı kesimler ile güneydoğu kesimlerde yağmur ve sağanak; diğer yerlerde yağmur, zamanla karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların; Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun batısı ile Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis görülmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

 

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarında yurdun güneydoğu kesimlerinde önemli bir değişiklik olmayacağı, diğer yerlerde hissedilir derecede (8 ila 10 derece) azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun batısı ile Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgârın, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI KODLA UYARI YAPILAN İLLER: Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Konya, Malatya, Maraş, Sivas, Dersim, Aksaray, Batman ve Osmaniye.

BOLU DAĞI’NDA KAR YAĞIŞI

BOLU Dağı’nın D-100 kara yolu geçişinde aralıklarla kar yağışı etkili oluyor.

Son dakika: Kuvvetli kar-sağanak geliyor! Meteoroloji çok sayıda ili uyardı, işte harita..

Bolu Dağı’nın D-100 kara yolu geçişinde, gece saatlerinde kar yağışı başladı. Gece boyu aralıklarla devam eden kar, bu sabah saatlerinde de hafif şekilde etkisini sürdürdü. Kar nedeniyle yeşil alanlarda kar kalınlığı, 5 santimetreye ulaştı.

Son dakika: Kuvvetli kar-sağanak geliyor! Meteoroloji çok sayıda ili uyardı, işte harita..

Karayolları ekipleri kar küreme ve tuzlama çalışması yaparken, ulaşımda herhangi bir aksama yaşanmadı.

TRAKYA’DA KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLDU

Edirne’de bir süredir etkisini sürdüren sağanak yüksek kesimlerde yerini kara bıraktı. Lalapaşa ilçesine bağlı Balkan köylerinde kar yağışı etkili oldu.

haber7

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.