Japonlar Van kedisine hayran kaldı

İran ve Irak ile Uzak Doğu ve Avrupa’daki birçok ülkeden kente gelen turistlerin uğrak mekanlarından biri olan Van Kedi Evi, haftada bini aşkın ziyaretçiyi ağırlıyor.

Japonlar Van kedisine hayran kaldı
Yayınlama: 16.03.2023
Düzenleme: 16.03.2023
A+
A-

Japonya’nın Osaka şehrinden Van’a gelen Japon turistler, Van kedisine hayran kaldı.

Van’da koruma altında tutulan Van kedileri, yerli ziyaretçilerin yanı sıra yabancı turistlerden de ilgi görüyor. Cana yakınlığı, beyaz kürkü, uzun ve kabarık kuyruğu ve farklı göz renkleriyle kentin en önemli değerleri arasında bulunan Van kedisi, özenle korunuyor.

Japonlar Van kedisine hayran kaldı

Japonya’nın Osaka şehrinden Van’a gelen turistler, Van Kedi Evini ziyaret etti. Burada kedilerle yakından ilgilenen, onları seven ve mama veren turistler, ziyaretleri sırasında bol bol fotoğraf çekti. İlk defa Van kedilerini bu kadar yakından gördüklerini belirten Japon turistler, Van kedisinin çok cana yakın olduğunu ve bu nedenle diğer kedilere göre daha çok ilgi gördüğünü söylediler.

Japonlar Van kedisine hayran kaldı

Van Kedi Evi yetkililerinden Fatih Binici ise Van kedilerinin kültür mirası olduğu için hem yurt içi hem yurt dışından çok fazla ilgi gördüğünü belirterek, “Türkiye’nin 8’inci Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut Özal zamanında 4 tane Van kedisi Japonya’ya gönderilmişti. O kediler orada üremişler ve şuanda yaklaşık 200 arası bir kedi sayısı var. Tabi buraya gelip Van kedilerini yerinde görmek, yuvalarında görmek, yaşayışlarını, sevecenliklerini sıcak kanlılıklarını görmek onlar için ayrı bir duygudur. Baya eğlendiler” dedi.

Van kedilerinin bir ay önce eşleştiklerini belirten Binici, “Yaklaşık bir ay sonra diğer doğumlar olacak ve sayı yine 200’lere varacak. Çünkü her sene 100 ila 120 arasında yavru Van kedisi alabiliyorum. SCR’si iyi olanları neslin devamı için burada bırakıyorum. Diğerlerini ise güzel ailelere sahiplendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Japonlar Van kedisine hayran kaldı

Kaynak: İHA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.