İran evini bombaladı: Ünlü Kürt iş adamı ve bebeği öldü

İran Devrim Muhafızları’nın, Erbil’e yönelik hava saldırısında evini hedef aldığı iş adamı Peshraw Dizaiy’le birlikte toplam 3 kişi hayatını kaybetti. Vefat edenler arasında, Dizaiy’in daha 1 yaşını doldurmamış “Jina” adlı bebeği de var.

İran evini bombaladı: Ünlü Kürt iş adamı ve bebeği öldü
Yayınlama: 16.01.2024
Düzenleme: 16.01.2024
A+
A-

İran Devrim Muhafızaları Ordusu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin başkent Erbil’i balistik füzelerle hedef aldı.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyesi Hemn Hawrami, X hesabından yaptığı açıklamada, “Devrim Muhafızları’nın bu gece Erbil’de düzenlediği saldırıda sivil bir ev hedef alındı. Evin sahibi Peshraw Dizaiy (Peşrew Dizayi) ve ailesinden 4 kişi hayatını kaybetti.” dedi.

Tonight’s unjustifed attacks in Erbil by the IRGC targeted a civilian house. The owner of the House, Peshraw Dizaiy and 4 member of his family lost their lives.

— Dr. Hemn Hawrami (@heminhawrami) January 15, 2024

EV BOMBALANDI

Yerel kaynaklar, iş adamının evine 4 füzenin isabet ettiğini aktarırken, görgü tanıkları, evin İHA’larla da hedef alındığını söyledi.

Erbil merkezli medya organı Rudaw ise, Dizayi’nin evine düzenlenen saldırıda 3 kişinin hayatını kaybettiğini yazdı. Rudaw’daki haberde, “Saldırıda evine 5 füze isabet eden Kürt iş adamı Peşrew Dizayi, 1 yaşını doldurmamış kızı Jina ve evinde misafir olan Bağdat nüfusunda kayıtlı Süryani asıllı Hristiyan iş adamı Kerem Mikhail hayatını kaybetti. Evdeki Peşrew Dizayi’nin eşi, kızı, oğlu ve 2 Filipinli çalışan yaralandı. Saldırıda evi hedef alınan iş adamı Paşrew Dizayi’nin oğlu bir kolunu kaybetti.” denildi.

İran evini bombaladı: Ünlü Kürt iş adamı ve bebeği öldü

İran evini bombaladı: Ünlü Kürt iş adamı ve bebeği öldü

Dizayi’nin, IKBY bölgesinde çok büyük yatırımlar yaptığı biliniyor. Independent Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek de “Dizayi, Erbilli büyük bir iş adamı. Empire projesinin sahibi olduğu söyleniyor. Petrol ticareti işi olduğu ifade ediliyor. Falcon grubunun sahibiydi.” ifadelerini kullandı.

Kürt diplomat Muhsin Dizayi’nin yeğeni olan Peşrew Dizayi, IKBY Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Sefin Dizayi’nin de (Safeen Dizayee) amcaoğlu aynı zamanda.

pic.twitter.com/F05r9mrGB2

— Safeen Dizayee (@SafeenDizayee) January 16, 2024

İRAN: TERÖR HEDEFLERİNİ VURDUK

IKBY Güvenlik Konseyi’nin yaptığı açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Erbil’deki birçok sivil yerleşim birimine çok sayıda balistik füzelerle saldırı gerçekleştirdiği ve saldırıda 4 sivilin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de yaralandığı belirtilmişti.​​​​​​​

İran Devrim Muhafızları Ordusu ise, Erbil’deki saldırılara ilişkin, bölgedeki “İran karşıtı terörist grupların ve casusların karargahlarını balistik füzelerle vurduğunu” açıklamıştı.

İran evini bombaladı: Ünlü Kürt iş adamı ve bebeği öldü

HABER7

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.