HEDEP’te beklenen başvuru yapıldı!

HEDEP’te adı Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlığı için konuşulan Ayşe Minaz resmi başvurusunu bugün yaptı.

HEDEP’te beklenen başvuru yapıldı!
Yayınlama: 15.12.2023
Düzenleme: 15.12.2023
A+
A-

Ayşe Minaz resmi başvurusunu yaptı…

Geçtiğimiz seçimlerde Tuşba Belediye eş başkanlığına seçilen Minaz’ın adı 24 Mart yerel seçimlerinde Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanlığı için geçiyor.

Ayşe Minaz uzun süre çıkan haberlere ilişkin bir açıklama yapmadı. Minaz’ın bu gün HEDEP aday adaylığı için yaptığı başvuru bu iddiaları güçlendirdi.

AYŞE MİNAZ KİMDİR?

Ayşe Minaz, 1982 yılında Doğubayazıt ilçesi Karabulak köyünde doğdu. 1993 yılında Van’a göç etmek zorunda kalan Minaz, ilk, orta, lise öğrenimimi Van’da tamamladı. Yükseköğrenimini Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde gören Minaz, iş hayatına özel bir hastanede halkla ilişkiler ve insan kaynakları uzmanı olarak başladı. Daha sonraları Van Belediyesi halkla ilişkiler ve beyaz masa departmanında yönetici pozisyonu ile göreve başlayan Minaz, Van Belediyesi’nde çalışırken Birleşmiş Milletlerin Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Hakkının Korunması ve Geliştirilmesi fonu ile ortak yürüttüğü projenin hazırlanması ve sürdürülmesi kapsamında “Kadın Dostu Van’a Doğru” adlı proje başlığıyla belediye personel ve seçilmişlerine, yerel yönetimlerde kadın konulu eğitimler verdi.

Bu eğitimlerde yerel yönetim hizmet sunum mekanizmalarında “kadının yeri, belediyelerden hizmet alan kadınlara pozitif ayrımcılık, yerel yönetim bütçelerinde kadına ayrılan payların artırılması” başlıklarında çalışmalar yürüten Minaz, 2013 yılında yaklaşık 3 yıl süren ve Türkiye’nin İsveş Başkonsolosluğu, Sivil Düşün ve Stockholm Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz ve koordinatörlüğünde “Demokratik ve Katılımcı Okul” projesi ile Van’da pilot okullarda görev yapan eğitimcilerin katılımlarıyla eğitimler gerçekleştirdi. Eğitim hayatı dışında sivil toplum örgütlerinde ve üretim alanlarında çalışmalarda yer alan Minaz, Bostaniçi Kadın Kooperatifi ile Gürpınar-Xawesor Kadın Kooperatifinde kadınlar ile üretim faaliyetlerinde bulundu.

Van Ahtamar Kadın Platformunda kadınlar ile kadınların temel insan haklarının korunması, hak ihlallerinin önlenmesi ile her tür şiddet ve istismara dair çalışmalar yürüten Minaz, özel ve bağımsız kuruluş ve enstitülerde çeşitli eğitimler aldı. Minaz, evli ve üç çocuk annesi.

şehrivan

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.