Hasarlı binaların borçları silinecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda deprem bölgesindeki geçmiş borçlar hakkında alınan kararlar ile ilgili açıklamalardı bulundu. Yıkıcı deprem, bugün AK Parti Grup Toplantısında ilk gündem olarak yer aldı.

Hasarlı binaların borçları silinecek
Yayınlama: 01.03.2023
Düzenleme: 01.03.2023
A+
A-

Türkiye, 6 Şubat tarihinde yaşanan yıkıcı depremlerin etkilerini ortadan kaldırmak için büyük bir mücadele ortaya koyuyor. Asrın felaketi üzerinden 24 gün geçerken,11 ilde büyük yıkıma yol açan depremlerde 45 binin üzerinde vatandaş da hayatını kaybetti.

“Afet Yeniden İmar Fonu kurulacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depreme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yapılan çalışmaları aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, teşviklerin artırılarak önümüzdeki günlerde yaraların sarılmaya devam edileceğini bildirdi.

Öte yandan deprem sonrası şehirlerin hızlıca ayağa kalkması için Afet Yeniden İmar Fonu kuracaklarını da belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusal Risk Kalkanı Modeli oluşturmayı planladıklarını açıkladı.

Hasarlı binaların borçları silinecek

“Geçmişe dönük tüm borçları siliyoruz”

Depremzedeler için yapılacak yardımlara da değinen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

Deprem bölgesindeki yıkık, yıkılacak, ağır hasarlı, orta hasarlı tüm binaların 6 Şubat tarihi itibarıyla geçmişe dönük tüm borçlarını siliyoruz. Depremin en yıkıcı etkilerinin görüldüğü Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Hatay illerinin tamamıyla, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki elektrik ve doğalgaz faturalarının tanzim ve tahsilini 3 ay süreyle erteliyoruz.

Kaynak: VANDAHABER

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.