FED faiz kararı değiştirmedi

Son dakika: ABD Merkez Bankası, kasım toplantısında politika faizinde değişikliğe gitmedi. Fed, piyasaların beklentisine paralel olarak faizi 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

FED faiz kararı değiştirmedi
Yayınlama: 01.11.2023
A+
A-

ABD Merkez Bankası, kasım toplantısında politika faizinde değişikliğe gitmeyerek 5,25-5,50 aralığında sabit tutma kararı aldı.

FED, FAİZDE DEĞİŞİKLİĞE GİTMEDİ

ABD Merkez Bankası (FED), küresel piyasaların merakla beklediği politika faizi kararını açıkladı. İki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından Fed’den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi. FOMC’nin maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 enflasyon hedeflediği kaydedilen açıklamada, bu hedeflerin desteklenmesi amacıyla federal fon oranının 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında tutulmasına karar verildiği aktarıldı.

“ENFLASYON YÜKSEK KALMAYA DEVAM ETTİ”

Açıklamada, son göstergelerin ekonomik aktivitenin üçüncü çeyrekte “güçlü” bir hızda büyüdüğüne işaret ettiği bildirildi. İstihdam kazanımlarının yıl başından bu yana ılımlı hale gelerek güçlü kalmayı sürdürdüğü belirtilen açıklamada, işsizlik oranının düşük kaldığı ve enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği ifade edildi. Fed’in para politikası karar metninde fazla değişiklik yapmadığı dikkati çekerken, daha önce “sağlam” olarak tanımlanan ekonomik faaliyetteki büyüme “güçlü” olarak nitelendirildi. İstihdam kazanımlarının ise yılbaşından bu yana ılımlı hale geldiği karar metnine eklendi.

“KREDİ KOŞULLARININ ENFLASYON ÜZERİNDE BASKI OLUŞTURMASI MUHTEMEL”

Açıklamada, ABD bankacılık sisteminin sağlam ve dayanıklı olduğu vurgulanarak hane halkı ve işletmeler için daha sıkı mali ve kredi koşullarının ekonomik aktivite, işe alım ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmasının muhtemel olduğu aktarıldı. Bu etkilerin boyutunun belirsizliğini koruduğu ifade edilen açıklamada, FOMC’nin enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmaya devam ettiği belirtildi.

FED FAİZİ MART 2022’DEN BU YANA TOPLAM 525 BAZ PUAN ARTIRDI

ABD’de yüksek enflasyon karşısında geçen yıl varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, Mart 2022’den bu yana toplam 11 faiz artırımı gerçekleştirmiş ve faiz oranını toplam 525 baz puan artırmıştı. Bankanın politika faizi söz konusu artışlarla 2001’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 5,25-5,50 aralığına çıkmıştı. ABD’de enflasyon, geçen yıl haziranda yıllık bazda yüzde 9 ile 1981’den itibaren en yüksek seviyeyi görmesinin ardından son olarak eylülde yıllık bazda yüzde 3,7 olarak kaydedilmişti.

Kaynak : Haberler

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.