Dünya Şampiyonu Nur Tatar Van’a geliyor

Vanlı Tekvandocu Nur Tatar, 8 – 9 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenecek olan “Vizyon Van Kongresi”ne katılmak üzere Van’a gelecek.

Dünya Şampiyonu Nur Tatar Van’a geliyor
Yayınlama: 04.02.2024
A+
A-

Dünya Tekvando Şampiyonluğu ünvanı bulunan Vanlı Tekvandocu Nur Tatar, 8 – 9 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenecek olan “Vizyon Van Kongresi”ne katılmak üzere Van’a gelecek.

Kariyerinde önemli başarılar bulunan Milli Tekvandocu Nur Tatar, düzenlenecek olan bir kongreye katılmak üzere Van’a gelecek. Vanlı olan ve aynı zamanda adına kentte spor salonu bulunan Nur Tatar, tekvandoda gururlandıran başarılara imza attı.

Dünya şampiyonluğu da elde ederek büyük sevinç yaşatan Nur Tatar, 8 – 9 Şubat 2024 tarihlerinde Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı paydaşlığında Cengiz Andiç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan “Uluslararası Vizyon Van Kongresi” katılacak ve burada “Kardelen Hikayenin Başlangıcı” adlı konuşma gerçekleştirecek

Wanhaber


Nur Tatar kimdir?

Nur Tatar Askari, 16 Ağustos 1992 tarihinde Van’da doğandu Türk millî tekvandocudur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcusudur. Van’da Vali Haydar Bey Lisesinden mezun olan sporcu, lise yıllarında katıldığı turnuvada Türkiye 1.’si oldu. İlk madalyasını 15 yaşındayken kazandı. 2 defa Avrupa Küçükler Şampiyonu oldu ve Avrupa’da A Sınıfı turnuvalarında altın madalyalara uzandı. Rusya, Sankt-Peterburg’da yapılan 2010 Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda gümüş madalya ve Birleşik Krallık, Manchester’da yapılan 2012 Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda altın madalya kazanmıştır.

Ankara’da Ankara İller Bankası’na transfer olmadan önce TSE Spor Kulübünün sporcu olan Tatar, Cüneyt Gülçek tarafından çalıştırılmaktadır.

2012 Yaz Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden takımda yer alan sporcu Andrea St Bernard, Paige Mcpherson, Carmen Marton’u eleyerek, Kyung Seon Hwang ile finalde yarışma hakkı kazandı. Finalde rakibine yenilerek gümüş madalyanın sahibi oldu.

2014 Avrupa Tekvando Şampiyonası yarı finalinde Rus sporcu Anastasia Baryshnikova’ya 5-4 yenilerek bronz madalyanın sahibi oldu.

Tatar, 2014 yılının Ağustos ayında Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi tarafından yapılan açıklamada 2016 Rio Olimpiyatları yolunda desteklenecek, madalya vadeden “16 altın sporcu” arasında yer almıştı. Sporcu Rio’da bronz madalya kazanarak, ikinci Olimpiyatından da madalyayla ayrıldı.

NUR TATAR KAÇ YAŞINDA, NERELİ?

Nur Tatar, 1992 doğumlu olup 29 yaşında ve Vanlıdır.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.