İzzet Çoban: Van TSO Seçimleri Tehlikeli Bir Sürece Dönüştü

İzzet Çoban: Van TSO Seçimleri Tehlikeli Bir Sürece Dönüştü
Yayınlama: 23.12.2022
Düzenleme: 23.12.2022
A+
A-

22 Ekim’de yapılan Van Ticaret ve Sanayi odası seçimine Kırmızı liste ile giren İzzet Çoban’dan Van TSO açıklaması

Çoban, Van Halkına, Mavi ve Beyaz Liste adaylarına açık çağrı olarak verilen yazılı açıklamayı olduğu gibi sizlerle paylaşıyoruz…

İzzet Çoban, “22 Ekim tarihinde yapılan seçimlerle ve seçime karıştırılan şaibelerle ilgili daha önce birçok mecrada yazılı ve sözlü açıklamalarda bulunduk. 17 Aralıkta iptal edilen 1. Grup seçiminde de demokrasiye olan inancımızı ve seçim boyunca göstermiş olduğumuz duruşu korumak adına sandığa gittik. Seçim öncesinde tek temennimiz sükûnetin korunduğu itidalli bir seçimin olması yönündeydi.”

“Şimdiki süreçte karşı karşıya olduğumuz durum genelde Van halkı özelde Vanlı tacirler için itibar kaybından başka bir şey değildir. Fakat 1. Grup seçiminin İl Yüksek Seçim Kurulu tarafından ikinci defa iptal edilmesiyle beraber bakılması gereken asıl önemli pencere gözden kaçırılmaktadır. Bu seçim rekabet havasında başlayıp açık bir düşmanlığa evirilen tehlikeli bir sürece dönüştü. Liste adaylarının sert açıklamaları, karşılıklı sataşmalar bu istenmeyen zeminin oluştuğunu seçim günü yaşananlarla ortaya koydu. Bir daha tekrarlanması olasılığı olan 1. Grıp seçiminin artık sükûnet içinde geçmeyeceği apaçık ortadır. Bu kentin her bir evladı bizim için tüm makamlardan daha değerli ve vazgeçilmezdir. Kutuplaşmış bu ortamda insanlarımızın can güvenliği konusunda ciddi tereddütler içerisindeyiz.”

“Hal böyleyken tekrarlanacak bir seçim Van Halkının yararına olmayacaktır. Bu nedenle mavi ve beyaz listede aday olan bütün arkadaşlarımızdan ortak bir zeminde buluşmayı ve her şeyden önce sükûneti sağlamayı rica ediyoruz. Diyalog yollarının açık olduğu ortak bir zeminde seçimin tekrarlanması da tüm seçimin iptaline gidilmesi de tartışılabilir. Özellikle liste sözcülerinin diyalog yollarını açık tutarak halk yararını gözetmeleri ve çalışma arkadaşlarına örnek teşkil etmeleri en büyük temennimizdir. Bu anlamda atılacak tüm adımlara karşı olumlu adımlar atacağımız konusunda hiç kimsenin tereddüttü olmasın. Bu çağrının Van Halkında karşılık bulması ve kangrene dönüşmüş bu sürecin iyi niyet temelinde çözülmesi hepimizin ortak sorumluluğu halini almıştır. Bu anlamda üzerimize düşen ne varsa yapmaktan geri durmayacağız. Van’ın kıymetli iş insanlarını, kanaat önderlerini, basın emekçilerini ve STK temsilcilerini de bu çağrıya destek vermeye davet ediyoruz.”

“Beyaz, Mavi ve Kırmızı listenin tüm adaylarıyla halkımıza karşı sorumluluk bilinciyle bu çağrıya destek vereceklerine ve gerekli çözüm zeminini oluşturacaklarına olan inancımızla;

Tüm Van Halkını saygıyla selamlıyoruz” denildi.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.