CHP Van İl Başkanlığı Basın Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) emekli ve memur zamları ile ilgili 81 ilde basın açıklaması gerçekleştirdi. Van’daki basın açıklamasını il Başkanvekili Zeynep Can okudu.

CHP Van İl Başkanlığı Basın Açıklaması
Yayınlama: 06.01.2023
A+
A-

Başkanvekili Can: Her bir kuruşun hesabını soracağız

Başkanvekili Can açıklamasında, memur ve emekli maaşına yapılan zammın lütuf gibi gösterildiğini belirterek emeklinin ve memurun sadakaya muhtaç bırakılamayacağını ifade etti.

CHP Van İl Başkanlığı, memur ve emekli maaşlarına yapılan yüzde 30’luk zamma ilişkin parti il binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP Van İl Başkanvekili Zeynep Can, Kadın Kolları Başkanı Beyhan Aslan, Gençlik Kolları Başkanı İskender Öner, Tuşba Gençlik Kolları Başkanı Mesut Delen ile yöneticiler ve çok sayıda partili katıldı. Açıklamayı CHP Van İl Başkanı Zeynep Can okudu.


“YÜZDE 30’A YÜKSELTMEK ZORUNDA KALDI”
Başkanvekili Can, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Saray rejimi son haftalarda sürekli enflasyonun belini kırdıklarından bahsediyor. Ama gelin görün ki kırılan enflasyonun beli değil emeklilerimizin ve memurlarımızın hayalleri oldu. TÜİK’in makyajlı verileriyle 2023 yılının ilk 6 ayı için memurlarımızın ve emeklilerimizin maaşlarında yapılacak artış önce yüzde 16,4 oldu. Ardından 3 Ocak Salı günü, memurun ve emeklinin hakkı değilmiş de AKP Genel Başkanı’nın lütfuymuş gibi artış oranı yüzde 25 olarak açıklandı. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ‘Siz sadaka mı veriyorsunuz, bu yetmez, bu rezil artışın hesabını vereceksiniz’ diye tepki gösterince Saray 4 Ocak Çarşamba günü artış oranını yüzde 30’a yükseltmek zorunda kaldı.

“SARAY APARATI TÜİK”
Genel Başkanımızın çağrısıyla artış oranı yüzde 30’a yükseltildi, memur ve emeklilerimiz ‘Ya Kemal Bey olmasaydı’ dedi. Tüm çalışanlarımız ve emeklilerimiz tarafından bir kez daha bilinmesini istiyoruz: Ülkenin hazinesinden faizcilere, tefecilere her ay on milyarlarca lira aktaran Saray iktidarının çalışanlarımızın ve emeklilerimize reva gördüğü artış oranı yüzde 14,6’dan ibarettir. Saray aparatı haline getirdiği TÜİK’i de kullanarak adım adım tüm ücretleri asgari ücret seviyesine getirmiştir. Saray düzeni tüm toplumu yoksullukta buluşturmaktadır. 2015 yılında ortalama memur aylığı asgari ücretin 2,44 katı iken 2023 yılı için ortalama memur aylığı yüzde 30 zamla asgari ücretin 1,43 katına kadar gerilemiştir.

“FAİZ LOBİLERİNE AKTARIYOR”
İşte bu sefalet düzeninde Erdoğan utanmadan en düşük emekli aylığının 5500 TL olacağını açıkladı. Sayın Genel Başkanımızın çağrıları olmasa bu artış dahi gerçekleşmeyecekti. En düşük emekli aylığı alanlar yine haklı olarak ‘Ya Kemal bey olmasaydı’ ne olurdu diye sordu. 5 bin 500 TL ile bir ayda kim geçinebilir? Hiç kimse. AKP Genel Başkanı açlık sınırının Aralık itibariyle 8 bin 130 TL olduğu ülkemizde, 5 bin 500 TL emekli aylığı vermekle övünüyor. Partimizin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi teklifini ise reddediyor. Neden? Çünkü Saray; ülkenin kaynaklarını, hazinesini; kimi üç, kimi dört, kimi ise beş yerden maaş alan danışmanlarına, faiz lobilerine, 5’li çeteye, ballı müteahhitlere aktarıyor.

“TERCİHİNİ YANDAŞTAN YANA KULLANIYOR”
Tercihini emekliden, memurdan, işçiden yana değil, bir avuç yandaştan yana kullanıyor. Milyonlarca memura, emekliye, dul yetime ve işçiye ise açlığı ve yoksulluğu reva görüyor. Emeklinin, memurun, işçinin sofrasından kepçeyle alan iktidar, söz konusu ücret zammı olduğunda kaşıkla veriyor. Emeklilerimiz, memurlarımız, işçilerimiz iktidarın asgari sefalet ücretine, zam adı altında verdiği sadakaya muhtaç bırakılamaz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz! Kendi emeklisine ve çalışanına “fakir fukara” gözü ile bakan bu Saray düzenini değiştireceğiz. Ülkede adaletsiz bir soygun düzeni kuran bu Saray düzenini değiştireceğiz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrı ve mücadelesiyle, EYT mağduriyeti son bulan milyonlarca yurttaşımız, 3600 Ek gösterge hakkına kavuşan memurlarımız, taşerondan kadroya geçen işçilerimiz, yıllardır bekledikleri kadroyu alan sözleşmeli personellerimiz, bugün ‘ya Kemal bey olmasaydı’ diyorsa, Kemal Bey milyonlarca emeklimize ve memurumuza söz veriyor.

“HESABINI SORACAĞIZ”
Hile ve hurda ile cebinizden çalınan her bir kuruşun hesabını soracağız, İktidara gelir gelmez en düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine getireceğiz. Asgari ücreti hem çalışanlarımız hem de emeklilerimiz için Türkiye gerçeği olmaktan çıkaracağız. Emeklilerimiz arasındaki maaş adaletsizliğine son verecek ve intibak yasasını hemen çıkartacağız. Emekçinin, emeklinin yüksek enflasyon ve makyajlı veri kaynaklı kayıplarını telafi edeceğiz. Ekonomik buhrana, enflasyona, pahalılığa, işsizliğe, emekli yoksulluğuna son vereceğiz. Hep birlikte zenginleşip hep birlikte kalkınacağımız düzeni gelecek sandıktan sonra mutlaka kuracağız.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.