Bir Sahil Şehri Edremit isimli kitap çıktı

Van’ın Edremit ilçesinin tarihsel, arkeolojik, sosyolojik, kültürel, coğrafi, turizm, ekonomi, biyolojik çeşitlilik gibi birçok yönünü bilimsel veriler ışığında ortaya koyan ‘Bir Sahil Şehri Edremit’ isimli kitap Edremit Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen geniş katılımlı bir toplantı ile tanıtıldı.

Bir Sahil Şehri Edremit isimli kitap çıktı
Yayınlama: 10.08.2023
Düzenleme: 10.08.2023
A+
A-

Van’ın Edremit ilçesini konu edinen ‘Bir Sahil Şehri Edremit’ isimli kitap çıktı.

Edremit Belediye Başkanlığı Bahçesi’nde düzenlenen törene Edremit Kaymakamı Yücel Erdem, Edremit Belediye Başkanı Av. İsmail Say, Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra kitabın editörü Prof. Dr. Suvat Parin ile kitaba katkı sunan bölüm yazarları katıldı.

‘Bir Sahil Şehri Edremit’ isimli kitabın öyküsünü anlatan Prof. Dr. Suvat Parin şunları ifade etti: “Edremit bugün olduğu gibi dün de çok güzide bir yerleşim yeri olmuştur. Kültürel, dinsel ve toplumsal açıdan farklı birçok medeniyete mihmandarlık yapmıştır. Van Gölü’ne nazır konumu tarih boyunca Edremit’i sayfiye ve mesire alanlarının yoğunlaştığı bir yerleşim yeri haline getirmiştir. Edremit bugün bir su mühendislik harikası olan Şamram/Minua Kanalı’na ev sahipliği yapıyor. Bir bütün olarak bakıldığında aslında hem tarihsel hem de ekolojik anlamda Edremit eşsiz bir koleksiyon özelliği gösteriyor. Fakat bu nadide koleksiyonun gün yüzüne çıkartılmış çok az parçası var. Bu kitap çalışması bir bakıma, Edremit’in yitik hafızasına bir katkı, kaybolan koleksiyonun parçalarını gün yüzüne çıkartma amacı taşımaktadır.”

Bir Sahil Şehri Edremit isimli kitap çıktı

Bir şehrin geçmişinin ve tarihsel kimliğinin bilinmesi söz şehrin hem mevcut sorunlarının çözümünde hem de geleceğinin planlamasında çok önemli bir enstrüman olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Suvat Parin, “O yüzden hayatlarımızı sürdürdüğümüz yerleşim yerlerine, yaşadığımız şehirlere ilişkin ne kadar çok bilgi elde edersek, aslında gelecek planlamalarımızı da o denli sağlam yapmış oluruz. Ben de Edremit’te yaşayan bir akademisyen olarak buraya vefa borcumu ödemek istedim. Edremit ile ilgili derli toplu bir kaynak yoktu. Edremit kitabı ile ilgili düşüncemi Edremit Belediye Başkanımız İsmail Say ile paylaştığımda her türlü desteği sunacağını ifade etti. Kitabın vücuda gelmesinde Başkanın çok katkısı var. Huzurlarınızda kendisine çok teşekkür ederim” dedi.

 

 

Bir Sahil Şehri Edremit isimli kitap çıktı

-Edremit Belediye Başkanı Av. İsmail Say: ‘Bir Sahil Şehri Edremit’ İsimli Kitap Her Kütüphanede, Her Evde Yerini Alacaktır.

Edremit Belediye Başkanı Av. İsmail Say kitabın lansmanında yaptığı konuşmada bu kitabın el emeği ve göz nuru olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Suvat Parin ile konusunda uzman on hocanın büyük emeklerinin olduğunu ifade eden Başkan Say, iki yıl önce buna başladıkları bu kıymetli çalışmayı nihayete erdirmenin ve başta Edremitliler olmak üzere kamuoyu ile paylaşmanın mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Başkan Say, “İnşallah her kütüphanede, her evde bu kitap yerini alacaktır. Edremit’in tarihini, kimliğini ortaya koyan bu çalışmayı herkesin okuması gerektiğine değinen Başkan Av. İsmail Say kentlilik bilincinin bu tür çalışmalarla gelişeceğini ifade ederek “Bir Sahil Şehri Edremit’ adlı bu özgün çalışmaya emek veren, şükranlarımı sunuyorum İnşallah bu tür çalışmaların devamı gelir” açıklamalarında bulundu.

Edremit Kaymakamı Yücel Erdem ise, ‘Bir Sahil Şehri Edremit’ isimli kitabın bir mülki amir açısından çok önemli bir çalışma olduğunu ifade etti.

Bir Sahil Şehri Edremit isimli kitap çıktı

Yapılan konuşmaların ardından Edremit Belediye Başkanı Av. İsmail Say, Prof. Dr. Suvat Parin ile birlikte imzaladıkları ilk kitabı Edremit Kaymakam Yücel Erdem’e hediye ettiler. Başkan Say, akabinde kitapta bölüm yazarlığı yapan akademisyenlere günün anısına özel plaket takdim etti. ‘Bir Sahil Şehri Edremit’ kitabına bir bölüm yazarak katkıda bulunan Edremit Belediye Başkanı Av. İsmail Say’a ise plaketini Kaymakam Yücel Erdem ve Prof. Dr. Parin bir plaket verdi.

Bir Sahil Şehri Edremit isimli kitap çıktı

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.