Binlerce işçi bekliyordu! Kimler kaç para alacak?

Asgari ücret ve memur maaşlarına zamdan sonra işçi ikramiyelerinde yeni tutarlar ve ödeme tarihleri Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte duruma göre işçilerin alacağı ücretler…

Binlerce işçi bekliyordu! Kimler kaç para alacak?
Yayınlama: 02.02.2023
A+
A-

Şimdi herkes ilave tediye ödemelerinin yani ikramiyelerin ne kadar yatacağını merak etmeye başladı. Peki, İlave tediye ödemeleri yattı mı? İlave tediye 2023 ödemeleri ne zaman verilecek? İşte 2023 yılının ilk tediye yani ikramiye ödemeleri ile ilgili detaylar…

Asgari ücret ve memur maaşlarına yapılan zamlardan sonra kamu işçilerinin ikramiyeleri de yeniden belirlendi. İşçilerin ikramiyeleri hesaplarına ne zaman yatırılacak ve ikramiye ödemeleri nasıl hesaplanacak? Buna göre kamu işçilerine 3 taksit halinde toplamda 8 bin liraya varan ikramiye verilecek.

 

Peki, kim ne kadar ikramiye alacak? İşte tüm merak edilenler…

İkramiye ödemeleri TC kimlik numarasına göre yapılıyor. O nedenle TC kimlik numarası 0, 2, 4, 6 ve 8 ile başlayanların belirlenen tarihleri kontrol etmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya CNN Türk’e yaptığı açıklamasında kamu işçisinin ikramiye ödemeleri ile ilgili tüm detayları şu sözlerle anlattı:

“Kendilerine ödenen ikramiyeleri biz tediye ödemeleri diye adlandırıyoruz. Tabi Ocak ayından itibaren asgari ücretin artışı memur ve memur emeklilerinin maaşlarının artışları onların ikramiyelerinde de belli bir oranda artış meydana getirdi.

 

Kim ne kadar ikramiye alacak?

Brüt ücreti asgari ücret seviyesinde olan bir kamu işçisi yani 10 bin 8 lira bir ücreti olan bir kamu çalışanımızın brüt gün sayısı da 52 gün olarak değerlendiriliyor. Şimdi burada gün olarak 52 günü tekrar dikkate alıyoruz ve 52 günlük tediye yani ikramiye karşılığını ödüyoruz. 17 bin 357 lira brüt olarak ödenmesi gereken rakam net olarak kamu işçisinin eline 12 bin 401 lira olarak kendilerine 3 taksitte ödenmeye başlandı.

Tediye ödemeleri kimlik numarasının son rakamına göre:

Bu 10 günlük süre içerisinde TC kimlik numarasında da 11 rakamdan oluşan numaralar söz konusu. Her bir numaraya da bir gün tahsis edilmiş bunun nedeni de şu; bankalarda ya da diğer ödeme noktalarda herhangi bir sıkıntı yoğunluk yaşanmaması için belirlenen ödeme yöntemi.

Burada da aynı durum söz konusu TC kimlik numarasının son rakamına göre ikramiyeler de kamu çalışanlarına peyder pey ödenmektedir.”

internethaber

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.