Van’da çevreyi kirleten fabrikaya ceza yağdı!

Van’daki bir fabrikaya 2022-2023 yılları arasında 4 çevre denetimi yapılarak Çevre Kanunu’na aykırı faaliyette bulunulduğu için fabrikaya yüzbinlerce TL’lik para cezası kesildi.

Van’da çevreyi kirleten fabrikaya ceza yağdı!
Yayınlama: 01.11.2023
Düzenleme: 01.11.2023
A+
A-

Van’da bulunan bir fabrikaya yüzbinlerce TL’lik para cezası kesildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, çevre kirliliğine sebebiyet veren kurum, kuruluş ve işletmelerin denetlendiğini aktarılarak, “2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu Kanuna istinaden çıkarılan mevzuatlar kapsamında Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görevli denetim personelleri tarafından ani, birleşik ve şikâyet üzerine denetimler yapılmaktadır.

Söz konusu denetimlerde tesis ve faaliyetler, Çevre Mevzuatında belirlenen yükümlülükler çerçevesinde sorgulanarak değerlendirilmektedir. Çevre Kanunu’na aykırı faaliyet gösteren veya kirliliğe sebebiyet verdiği tespit edilen kurum, kuruluş ve işletmelere ise 2872 sayılı Çevre Kanunun 20. Maddesine göre idari yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kapsamda söz konusu çimento fabrikasına 2022-2023 tarihleri arasında 4 çevre denetimi gerçekleştirilmiş olup, 293.188,00 TL idari para cezası uygulanmıştır” denildi.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.