18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlandı

Van’ın Belediye Başkanları “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü”  nedeniyle bir mesaj yayımladı.

18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlandı
Yayınlama: 18.03.2023
A+
A-

Kaymakam Aydından “18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitleri Anma Günü” mesajı

Van’ın merkez İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın’ın, “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü”  nedeniyle bir mesaj yayımladı.

“Çanakkale Zaferi, Türk askerinin imkânsızı başardığı, vatan sevgisini ve iman gücünü en üst safhada ortaya koyduğu tarihe sığmayan ve hepimize büyük gurur veren emsalsiz bir destan olduğunun altını çizen İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın’ın, “Çanakkale Zaferi, Seyit Onbaşı ve Yahya Çavuş gibi cengaverlerin sinesinde aziz Mehmetçiğin Çanakkale’yi geçilmez kılan inanç ve azminin sonucudur. Milletimizin inancından, ruhundan ve vatan mücadelesinden doğan Çanakkale Zaferi, yalnız tarihe değil milletimizin gönlüne de yazılmıştır. Vatan topraklarını korumak ve savunmak için canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz, devletimizin varlığının, birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar milletimizin gönlünde yaşayacaktır. Çanakkale’de binlerce şehit verilerek yapılan mücadele, Türk milletinin mukaddes vatanına, şehitlerinin ve gazilerinin emanetine sonsuza kadar sahip çıkacağının da en güçlü göstergesidir. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete irtihal eden kahramanlarımızı, birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışan bölücü terör örgütü mensubu teröristlerle verilen mücadelede şehit olan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Başkan Say’dan Çanakkale Zaferi mesajı

Van’ın Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Belediye Başkanı Say yayımladığı mesajında, “Çanakkale zaferi, milletimizin tarih boyunca kazandığı gurur verici zaferlerden ve en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Fedakârlığın zirveye ulaştığı bir varoluş mücadelesi olan Çanakkale Zaferi, yok edilmek istenen bir milletin, vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu bütün dünyaya gösteren bir kahramanlık öyküsüdür. Ülke ve dünya olarak zor zamanlar geçirdiğimiz bu günlerde bizlere düşen en büyük sorumluluk ise ecdadımızın bizlere bıraktığı mirasa sahip çıkmak, Çanakkale ruhunun, heyecanını, azmini ve kararlığını her daim yaşatmaktır. Etnik kökenleri, mezhepleri ne olursa olsun vatanın her köşesinden kopup gelerek düşmanın karşısına dikilen ve ‘Çanakkale Geçilmez’ diyerek canları pahasına bu toprakları savunan şehitlerimizin aziz hatırası, millet olma şuurumuzu canlı tutan en büyük ilham kaynağımızdır. Güvenlik güçlerimiz her daim 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni kazanmamızı sağlayan yüksek şuur ve ruh ile hareket ederek, vatanımızın sınırlarını beklemekte, içten ve dıştan gelen tüm saldırılara karşı göğüs germektedir. Bu millet nasıl ki Çanakkale’de unutulmaz bir destan yazdıysa aynı kahramanlığı 15 Temmuz’da da millet ve demokrasi düşmanları karşısında sergilemiştir. Çanakkale Zaferinin 108. yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı, vatanı uğruna canını bir an bile düşünmeden feda eden tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” ifadelerime yere verildi.

Başkan Akman’dan “18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitleri Anma Günü” mesajı

Van’ın merkez Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin; bir milletin vatan sevgisinin ne demek olduğunu dünyaya gösterdiği şanlı bir tarih olduğunu söyledi.

“18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Başkan Akman; Çanakkale’yi anlamlı kılan hususun bir milletin aynı ülkü etrafında birlik ve beraberlik içerisinde toplanması olduğunu söyledi. Vatanı ve istiklali için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bu milletin tarih boyunca unutulmayacak büyük zaferlere imza attığını dile getiren Başkan Akman, “Bu vatan evlatlarının gösterdiği kahramanlık örneği başka milletlere de emsal olmuştur” dedi.

Çanakkale Zaferi’ni; bir milletin zor şartlarda ve kısıtlı imkanlarla mücadele ederek sayıca kendilerinden fazla düşman kuvvetlerini mağlup ettiği bir kahramanlık destanı olduğunu ifade eden Başkan Akman, “Tarihte eşine az rastlanan bir kahramanlık destanı ve bir varoluş mücadelesi olan Çanakkale Zaferi ile milletimiz; kendisini tarihten silmek isteyenlere karşı tüm imkansızlıklara rağmen büyük bir ders vermiş ve tüm dünyaya ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirtmiştir” ifadelerini kullandı.

Bugün bize düşen Çanakkale ruhunu her daim canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunun altını çizen Başkan Akman, “Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanını canından aziz bilerek ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten kahraman şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Yaşanan afetlerde vefat eden kardeşlerimize de Allah’tan rahmet  diliyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.