Yaşar Adıyaman
  12-05-2020 19:40:00

Muhtaç bırakıp yardım etmek planlanmış cinayettir

Dedi, “Bayrama ne alayım?”
          Dedim, ”Gönül al, gönül!”

Muhtaç bırakıp yardım etmek planlanmış cinayettir.
       

İnsanoğlunun kainattaki tüm varlıklardan üstün olmasına rağmen maalesef  tüm canlılara zarar veren, doğanın dengesini bozan tek varlık olduğunu  söyleyebilirim. Bununla birlikte yine insan, dünyaya egemen olan tek varlık...Elinde iyilik yapabilme gücü olan yine insan. 


        Kurtuluş reçetesi için mucizeler beklememize gerek yok. Elimizde bulunan fazlalıkları belli bir oranda ihtiyaç sahibi olan kişiler ile paylaşmak, insan olmamın bir gereğidir. Yine yediğimiz içtiğimizden doğada bulunan diğer canlılara da ikram etmek, merhametli yüreğimizin bize sunduğu güzelliklerin tarifsiz ifadesidir. Gösterişten uzak mayalanan iyilik ise tarifsiz bir hazzın ve huzurun yastıkla buluşarak derin bir uyku ile buluşmasıdır. 

 


      Uyku demişken; yarım ölüm sayılan uyku, sabaha açılan mahmur gözlerin huzurlu bir şekilde güne başlamasıdır.  Üç günlük dünyada, bir gün o gözler ebediyyen kapanacaktır. İnsanoğlu, kelebek misali üç günlük dünya için hiç ölmeyecekmiş gibi yatırımı sadece kendi nefsine değil, tüm âleme hizmet etme ruhuyla  ölümsüz bir şekil ebediyette yolculuk yapmalıdır. 

 


      İnsanlara ekmek vermeden önce ekmeğin nasıl kazanacağını öğretmek gerekir.  İnsanın hayatına aldığı ve elinde bulundurduğu imkanları, sadece kendisi için tüketmesi hiç adil değildir. Bu imkanları tüm canlıların hayatını idame edecekleri kadar  bir pay ile adaletli bir şekilde dengeli olarak işlevsellik kazandırarak ayakta tutmak gerekir. 


        Üç günlük dünya, an' dan ibarettir. Bir han’a uğrar gibi  geçer, gider insan. Anlamazsın bile nasıl geçtiğini...  


       Gelin bugünden itibaren, iyilik üzerine yaşamak için bir uğraş verelim. Kötülük ve şer odaklı fesat insanların, nifak tohumu eken insanların dilini, kendimizden uzak tutalım. Kim ne derse desin üstünlüğün takvadan ibaret olduğu bir anlayışı, tüm dünyaya yayalım. Yokluk ve sefalet içinde olan tüm insanlığa hizmet edelim. 


       Fakirliğin ideolojisi olmadığı gibi dini de yoktur. İnsanın yüreğinde depreşen en güzel duygu, iyiliğe yelken açan erguvan ağacı kokusu kadar güzeldir. 


       Bu günlerde doğa kendi diliyle corona virüsü, tüm dünyaya bir ders niteliğinde  insanlığın kendine gelmesi  için bir mesaj vermektedir. Bu mesajı iyi okumak lazımdır.  Belki de son fırsattır. Bu fırsatı kaçırmamak lazım. Öyle ise doğayı katleden insanoğlunun,  doğayı kurtarmak için yeniden doğduğu günkü yüreği ile  inşa etmesi gerekir.. Vakit yok! Her ‘an’, iyilik için kuşanılmış en güzel vakittir. 


        Elimizdeki tek nakit ‘imiz, içinde bulunduğumuz an’dır. Sevgi ve iyilik eksenli an'lar dilerim...

 

Yaşar Adıyaman

 

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI