Nevzat Gün
  01-03-2018 08:01:00

Üreticilerin Görünürlüğü Sanayi Sicil Bilgi Sistemi

 

Üreticiler için önümüzde 4 aylık bir zaman dilimi kalmış durumda, Sanayi Sicil Belgesi almayan kalmasın.

 

Ülkemizde, illerde hangi sektörde ne kadar üretici var, bu üreticiler hangi alanlarda ne kadar kapasiteye sahip, hangi hammaddeleri kullanıyor, kaç kişi istihdam ediliyor, ne kadar ihracat yapıyor, ne kadar enerji tüketiyor, hangi üreticiler nerelerde yoğunlukta/kümelenmekte…

Soruları arttırmak mümkün. Yereli ve yabancı üretici farkı gözetmeksizin bu bilgileri toplayacak, her yıl güncelleyecek , üretici ve tüketicilerin hizmetine sunacak ve bu işlemleri ücretsiz olarak yapacak bir kurumama mı ihtiyaç var dersiniz.

 

Haberiniz olsun zaten bu konuyu yıllardır yapan bir kurum var. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 81 İl Müdürlüğü ile bu işlemleri yürütmektedir.

 

Sanayicilerin nerede olduğunu bilen uygulama …

Sanayi Sicil Bilgi Sistemi sayesinde sanayi işi yapan tüm üreticiler bir yerde buluşuyor. https://sanayisicil.sanayi.gov.tr

 

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunun 2. Maddesi gereği, sanayi işletmelerinin üretim faaliyetlerine başladıktan sonra iki ay içinde Sanayi Sicil Bilgi Sistemi'ne kayıt olması zorunludur. Her üretim yapılan yerin ayrı ayrı kaydedilmesi gerekmektedir.

 

Sanayi Sicil Bilgi Sistemi'ne kayıt yapılan her işletme adına “Sanayi Sicil Belgesi” düzenlenir. Veriliş tarihi itibariyle Sanayi Sicil Belgesi iki yılda bir vize yapılmaktadır.

.

Sanayi işletmeleri bir önceki yılla ilgili faaliyetlerinin yer aldığı yıllık işletme cetvellerini yılsonundan itibaren dört ay içinde Bakanlığa (il Müdürlüğüne) vermek suretiylede ülke genelindeki tüm üreticilerin kesinleşen bilgilerine ulaşılmış olunmaktadır. Bu bilgilerle ne mi yapılabilir? Bu sayede elde edilen verilerle Sanayi, enerji, maden, tarim ithalat ve ihracat politikaları daha doğru olarak belirlenebilmektedir. Sanayide kullanılan elektrik tüketimi ve artış oranlarına ait doğru bilgiler sayesinde ülke ve şehirlerin enerji politikaları; Salça üreten sanayiciler, salça-ketçap üretilen bölgeler ve kapasiteleri, ihracat potansiyeli ve buna bağlı olarak domates-biber üretimine ilişkin daha doğru tarım politikaları ...

 

Kanunun 4. Maddesi gereği sanayi işletmelerinin faaliyetlerine son vermeleri, ara vermeleri, yeniden üretime başlaması ve verilen bilgilerde değişiklik olması durumlarında bir ay içinde Bakanlığa (il Müdürlüğüne) bilgi verilmesi zorunlu olduğundan dolayı bilgiler düzenli olarak güncellenmektedir.

 

Son Tarih 01 Temmuz 2018

Ayrıca Sanayi sicil bilgi sistemine katılmak zorunlu olup katılmayanlara yönelik idari para cezası uygulanmaktadır. Henüz sisteme katılmamışlara bir fırsat sunulmuş bulunmaktadır. 01 Temmuz 2017 ila 01 Temmuz 2018 tarihleri arasında bir yıllık süre tanınmış durumda. Yani son 4 aylık bir zaman dilimi var, Sanayi Sicil Belgesi almayan kalmasın. Bu tarihten sonra üretici esnaf/ sanayiciler, iki aydan fazla üretim süresi geçirmişse otomatik olarak cezalık duruma düşmüş olacaklar.

 

Firmaların alacağı “Sanayi Sicil Belgesi” ne işe yara, firmaya faydaları neler, Sisteme kayıt olan üreticilere toplu olarak, il bazında sektör yada alt sektörde firma isim ve iletişim bilgilerine nereden ulaşabiliriz, bir sonraki yazı konumuz.

 

Nevzat GÜN

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI